Aron's Adventure – Logo

Aron's Adventure – aneb zrození hrdiny

30. 10. 2021
 

Prastaré zlo se znovu probudilo a osud země je v Aronových rukou. Ve hře Aron's Adventure budete mít za úkol proti tomuto zlu bojovat. Společně s vámi se objeví prastarý duch, jenž vám pomůže pochopit vaše nové schopnosti a nasměruje vás na správnou cestu. Autory jsou dva nezávislí vývojáři, Tim van Kan a Tom Raudys.

Možnost změny

Před zahájením své výpravy budete moci přizpůsobit Aronův vzhled. Nečekejte však žádné velké změny: jediné, co můžete ovlivnit, je barva jeho vlasů a kůže. Tuto možnost zde považuji za zcela zbytečnou, ale na druhou stranu je to od vývojářů pěkné gesto. Po potvrzení úprav se spustí výklad příběhu.

Prolog

Začínáte jako malý chlapec, který k narozeninám dostane od svého otce meč se štítem a od matky luk. Musím přiznat, že jakmile jsem získal kontrolu nad malým Aronem a mohl jsem prozkoumávat prostředí, byl jsem příjemně překvapen celkovým vzhledem hry.

Jakmile obdržíte dárky, čeká vás první úkol: musíte zjistit, kdo zabil slepice. Nejlepší na tom je, že si můžete hrát na malého zaklínače. Důvodem je to, že v Zaklínači 3 bylo možné medailon využít pro vyhledávání předmětů. To samé platí i zde, ale Aron nevyužívá žádný medailon, nýbrž své smysly. Další podobnou vlastností jsou Geraltovy detektivní pocity, pomocí nichž dokáže rozpoznat různé pachy nebo zvuky. Ano, tuto mechaniku najdete i zde, jak už jsem řekl, můžete si zahrát na malého zaklínače. Poté, co porazíte svého prvního velkého nepřítele, uplyne osm let a vy se jako téměř dospělý chlapec vydáte na své první dobrodružství.

Poměrně obsáhlá mapa

Kromě hlavních úkolů, které je potřeba zvládnout, získáte také přístup k vedlejším sběratelským úkolům. Přesněji se jedná o úkoly, při kterých jednoduše jdete do nepřátelského tábora a všechny zabijete, abyste získali důležité předměty z jejich beden – materiály na výrobu věcí.

Dále získáte přístup k nějakému druhu trhlin. Jakmile se k nim dostanete, zobrazí se vám vzpomínky či různé úkoly, které musíte splnit: například skákat na vznášející se kameny či vyslechnout rozhovor. Po dokončení těchto činností obdržíte dovednostní body, s jejichž pomocí můžete své schopnosti vylepšit.

Atmosféra hry vynahrazuje nedostatky příběhu

Úvodní oblast Aron's Adventure je plná zelených polí, lesů a nepříliš početných lidských obydlí. Přestože se jedná o příjemné a klidné místo, působí trochu mrtvě, jako kdyby se nic nedělo bez zásahu hráče. Tento pocit ještě umocňuje nedostatek živočichů. Naopak, atmosféra hry skutečně vyniká především v menších, hustě obydlených oblastech. Na těchto místech hra ožívá a přináší zážitek – od tajemných jeskyní a zřícenin, kde straší duchové minulých dob, až po rušné hrady plné života a veselí.

Akcí nabité dobrodružství

Podobně jako samotný příběh, i hratelnost Aron's Adventure začíná poněkud nevýrazně – zejména v první oblasti se setkáte pouze s jednoduchými nepřáteli a bojovými scénami. Naštěstí se vám však s postupem hry zpřístupňují různé zbraně a schopnosti, přičemž se zvyšuje i rozmanitost bojišť, včetně nepřátel.

Upřímně řečeno, chvílemi jsem měl pocit, že hraji jakousi odlehčenou verzi Middle-earth, Dark Souls nebo dalších titulů podobného charakteru. Velmi se mi líbil luk, kterým se můžete po zásahu teleportovat k nepříteli a rovnou mu uštědřit pěkné poškození.

Líbí se mi také, že nepřátelé, a do jisté míry i vaše postava, nemají úrovně. Samozřejmě existují nepřátelé, které je díky jejich výzbroji obtížnější porazit než jiné, ale i ty lze překonat, pokud dobře uhýbáte, blokujete údery nebo okamžitě uskakujete.

Vylepšování zbraní

Abyste získali přístup ke schopnostem svých zbraní, musíte projít dungeony. Některé jsou jednodušší, jiné obtížnější. Občas se vám poštěstí narazit na menší hádanky, které vás na pár vteřin potrápí. Nejsem příznivcem logických hádanek, ale tady se to docela hodí a je to příjemné zpestření už tak skvělé hry.

Pohybování po mapě

Protože mapa je poměrně rozsáhlá a je zde celkem hodně věcí, které můžete podniknout, můžete si přivolat svou klepnu (koně), aby vaše putování bylo o něco rychlejší. Můžete pak skákat ze skal, objíždět své nepřátele a provádět další kaskadérské kousky. Jen je škoda, že koně nemůžete použít jako inventář a předat mu nepotřebné vybavení; třeba je to možné, ale nepovedlo se mi to. Pokud nechcete jezdit na svém věrném oři, je tu také možnost rychlého cestování.

Grafické zpracování

Musím uznat, že se grafické prostředí a pestrá paleta barev opravdu povedly a dodávají hře jisté kouzlo. Na jeho provedení je vidět, že si vývojáři dali opravdu záležet. Rovněž je třeba poznamenat, že všechny postavy kromě té vaší jsou plně dabované. Není to sice profesionální dabing, ale i tak je bravurně zvládnutý a působí věrohodně.

Aron's Adventure je skvělý titul, u kterého si můžete odpočinout na dlouhé hodiny. Příběh je zajímavý, soundtrack je skvělý a dabing tomu dává korunu. Souboje nejsou nijak obtížné, ale vyskytnou se i nepřátelé, u kterých se pořádně zapotíte.

Klady
 • nádherný grafický design
 • příběh
 • povedený dabing
 • hudební doprovod
 • odpočinkový titul
Zápory
 • svět působí prázdně
 • animace sprintu koně vypadá podivně
Platforma PC
 • Datum vydání 07.04.2021
  • Vývojář Tim van Kan
  • Vydavatel TiMer Games
  0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.