ATTENTAT 1942 - Cover

Attentat 1942 – poznejte něco ze své historie

22. 8. 2021
Zdroj náhledu: Charles Games

Attentat 1942 vznikl ve spolupráci Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky a stal se českou hrou roku 2017. Zaobírá se událostmi po atentátu na Reinharda Heydricha a zaměřuje se na lidi, kteří učinili těžká rozhodnutí a prožili zlé časy během druhé světové války. Pokud se vám tento herní styl líbí určitě vyzkoušejte i jejich další hru Svoboda 1945: Liberation.

Nejprve trocha historie

Atentát na Reinharda Heydricha, nacistu, který byl pověřen kontrolou a řízením Protektorátu Čechy a Morava, tvořil součást operace Anthropoid. Byl to krycí název pro parašutistický výsadek Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, příslušníků československé exilové armády ve Velké Británii. Atentát se uskutečnil 27. května 1942. I když R. H. nezemřel okamžitě, ale až o pár dní později v nemocnici, a odbojáři byli později také zabiti, byla operace Anthropoid úspěšná. Ihned po atentátu však také začala nacistická msta.

Nyní už k samotné hře

Attentat 1942 se však neodehrává v minulosti, nýbrž v dnešní době, kdy jste jako protagonista/ka zavoláni babičkou, abyste jí pomohli zabalit věci pro dědečka. Dědeček je totiž vážně nemocný a byl odvezen do nemocnice. Během rozhovoru se od babičky dozvídáte, že po atentátu na R. H. byl v minulosti zatčen a odveden pryč. Vy jako zvědavý potomek posléze postupně odkrýváte rodinnou historii. Co, proč a jak se stalo. Zda měl dědeček s atentátem něco společného, nebo ne. Zároveň se dozvídáte mnoho informací o tehdejší době a životě obyčejných lidí.

Zdroj: Charles Games

Adventura, nebo dokument?

Attentat 1942 není úplně klasickou hrou. Dal by se považovat spíše za interaktivní dokument nebo edukativní adventuru. Gameplay spojují plnohodnotné hrané dialogy, dobové záběry, rozsáhlé encyklopedické záznamy a ručně kreslené komiksové scény. Postavy jsou fiktivní, ale založené na historických svědectvích.

Gameplay s dialogy

Vaším úkolem je odkrýt celý rodinný příběh, který se za války odehrál. Proto vedete dialogy se stále žijícími pamětníky, kteří k vaší rodině měli nějaký vztah a mohli by něco vědět. Ze začátku promlouváte jen s babičkou, od které se dozvídáte základní informace, a následně vám vypráví i o dalších lidech, které pak můžete kontaktovat, či jiných zdrojích, které hledat, a tak postupně odhalit celou pravdu. K dispozici máte mapu města, na které se vám krok za krokem odemykají další možnosti, kam se podívat.Co se týče samotných dialogů s pamětníky, je velmi důležité, jakou odpověď z nabízených možností zvolíte. Dle toho se dostáváte dále, nebo vám klidně zavřou dveře před nosem, protože je naštvete. Je také důležité se dobrat k podstatným informacím, protože ne všichni na vás mají celý den. Naštěstí máte možnost více pokusů. Opakovaný dialog vás ale stojí mince. Tyto mince získáváte za úspěšné splnění miniher, které jsou součástí celého příběhu a konkrétněji vás vtáhnou do děje.

Zdroj: Charles Games

Minihry

Komiksové scény v podobě flashbacků podrobně popisují události, které dotazovaný zažil, a hráč je často vyzván, aby se rozhodoval, a to v podobě miniher. Minihry nejsou složité na pochopení, ale výběr správné odpovědi, to už je něco jiného. Jedním typem miniher, je že musíte v časovém limitu volit odpovědi v historickém dialogu tak, abyste nebyli podezřelí nebo abyste uspokojili tazatele a posunuli jste se dále. Případně volíte únikovou cestu, aby vás nezatkli, či rozhodujete, kam schovat kompromitující dokumenty před gestapem.Během dialogů tedy můžete odhalit nějakou část dědečkova příběhu, již zmíněné minihry, anebo encyklopedické záznamy, které si následně můžete pročíst a dozvědět se více o nacistické okupaci Protektorátu a obecně o životě pod nacistickou vládou.

Zdroj: Charles Games

Jednohubka, která není pro každého

Attentat 1942 je poměrně krátká hra, kterou můžete v klidu dohrát na jeden zátah. Základní herní doba je kolem dvou hodin. Titul však má více různých konců a také několik achievementů, které přidávají na znovuhratelnosti. V případě objevení všeho se pak herní doba natahuje na něco přes tři hodiny. Na herní mapu se pro jakékoliv opakování dialogů k různým koncům či achievementům dá i po dohrání kdykoliv vrátit.Hra však není pro každého. Pokud nemáte kladný vztah k historii a čtení nebo touhu něco nového se dozvědět, nejspíše ji neoceníte a bavit vás nebude.

Zdroj: Charles Games

Na závěr bych také zmínila jednu negativní věc. Párkrát se při rozhovorech a nahraných videosekvencích stalo, že mnou zvolená odpověď nekorespondovala s následnou nahranou reakcí. Reakce spíše odpovídala té druhé možnosti, kterou jsem však nezvolila. Výsledek byl stejný, ale trochu to kazilo zážitek.

Attentat 1942 vás poměrně nenásilně seznámí s konkrétním obdobím naší československé historie. Dozvíte se základní, a pokud máte zájem, i pokročilá fakta z období druhé světové války a života tehdejších obyvatel, vše zaobalené do vyšetřování tehdejších událostí kolem zatčení vašeho dědečka. Gameplay není nikterak složitý a žádnou vyloženou akci zde nečekejte, přesto se jedná o titul, který byste rozhodně neměli minout.

Klady
 • prolnutí hraných, komiksových i dobových scén
 • zpracování tématu
 • intenzivní příběh
 • herecký výkon herní babičky
Zápory
 • jednoduchý gameplay
 • spíše pro historické nadšence
 • dialogy ne vždy odpovídaly
Platforma PC
 • Datum vydání 31.10.2017
 • 0.0

  Doporučujeme

  Marcela Grázová

  Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.