Bakery Simulator - pekárna na úrovni 3

Bakery Simulator – otevři si vlastní pekárnu

21. 8. 2022
 

Žánr simulátorů se nám v poslední době, na můj vkus, rozrůstá o nové hry až příliš velkou rychlostí, a ačkoliv si v současnosti můžete zahrát snad už úplně na všechno, co vás napadne, ne vždy se každý pokus povede na výbornou. Důkazem toho může být například nedávný Road Maintenance Simulator, v němž se vžijete do role silničáře. V naší redakci si tento kousek neodnesl příliš kladné hodnocení a pravděpodobně se tento titul časem ocitne v pohřebišti herního odpadu.

Když už máme žánr simulátorů tak napěchovaný, byla by asi škoda si nějaký nevybrat a nepodívat se mu pěkně na zoubek. Štěstí se tentokrát usmálo na hru Bakery Simulator, kde si vyzkoušíme práci pekaře v naší vlastní pekárně. Jak se povedla a zda si zaslouží vaši pozornost, vám ukáže naše dnešní recenze.

Cesta za pekárnou snů bude hodně zdlouhavá a strmá

Po krátkém tutoriálu, který vám vysvětlí základní principy ovládání, se ocitnete ve své, prozatím malé, pekárničce, kde nemáte zhola nic, jen obyčejného kuchyňského robota, základní regál ze surovinami, stůl na přípravu pečiva a prastarou pec. Není toho mnoho, ale pro vaše první objednávky to bude zatím stačit. Vaším úkolem ve hře Bakery Simulator je připravovat a péct všelijaké pečivo, které následně musíte včas doručit vašemu zákazníkovi ve městě. Ze začátku vám tento úkol bude připadat poměrně jednoduchý, jelikož budete mít pouze pár druhů toho nejobyčejnějšího pečiva v malém množství, jako jsou housky nebo chléb. Čím více ale budete postupovat ve hře a pořizovat si profesionálnější stroje, budou se množit nejen objednávky a množství pečiva, ale také druhy, což zapříčiní, že kromě chlebu nebo housek budete muset vašim zákazníkům připravovat také lahodné donuty, croissanty a další druhy pečiva.Bakery Simulator je ale v tomto ohledu zpracován poměrně dobře a rozhodně se nestane, že byste hraní hry nepochopili, nebo jej dokonce nezvládli. Křivka učení funguje skvěle a hra vám stupňující obtížnost servíruje pěkně postupně, na základě vaší úrovně a reputace. Musím také pochválit, že při přípravě objednávek máte k dispozici recept daného produktu. Pokud tedy nejste, jako já, zdatní kuchaři, hra vám přesně ukáže, kolik mouky, cukru nebo vody je potřeba pro přípravu daného druhu pečiva. Co se týče samotného postupu hrou, ten je poměrně zdlouhavý, a než si zpřístupníte všechny možné úrovně vaší pekárny a zakoupíte všechny stroje, minimálně dvacet hodin tím určitě strávíte.

Hratelnost a ovládání je jednoduché a zábavné

Kromě nákupu a vylepšování samotných kuchyňských strojů si můžete za vydělané peníze esteticky i funkčně upravit vaši pekárnu. K dispozici máte několik druhů regálů a stolů, ale také podlahy nebo stěn, které dodají vašemu království modernější vzhled. Nyní si pojďme zhodnotit, jak se vlastně Bakery Simulator jako takový hraje. Větší regály samozřejmě snesou více ingrediencí ve větším množství, a tudíž nebudete muset tak často každou z nich dokupovat. V pokročilých fázích hry si dokonce můžete do vaší pekárny pořídit zásobníky, které unesou velké množství mouky, mléka nebo oleje. Jak už jsem v úvodu řekl, Bakery Simulator zvládne pochopit i absolutní amatér do pečení, a vesměs totéž mohu říci i o samotném ovládání. Ve valné většině interakcí budete totiž používat pouze tlačítka myši, přičemž klávesnici využijete pouze pro chůzi vaší postavy, jízdu autem a přepínání odměrek při použití ingrediencí. K dispozici máte 1g, 5g, 10g, 20g, 50g, 100g, 200g a 500g odměrku, s níž si odměříte potřebné množství ingredience. Správně odměřené množství samozřejmě určuje, jak vaše pečivo bude kvalitní. Pokud to s nějakou ingrediencí, byť omylem, přeženete nebo podceníte, zákazníci vám to dají pořádně sežrat na výsledné reputaci i ceně. Důležitým krokem je také pečení a hnětení těsta. Je nutné pečlivě hlídat dobu, po kterou se vaše těsto zpracovává, aby se nestalo, že jej spálíte, nebo naopak nedopečete. Tyto informace máte také k dispozici ve vaší knize receptů, tudíž podobná chyba by se neměla příliš často stávat.Co se pak samotného zpracovávání těsta týče, to je doprovázeno různými minihrami, v nichž máte většinou za úkol přiřadit obrázek pečiva do správného obrysu nebo co nejpřesněji kopírovat linii vašich rukou. Aby toho nebylo málo, na odbavení zakázek máte určitý časový limit, který se nikterak neodvíjí od toho, kolik zakázek celkem přijmete. Pokud se tedy rozhodnete vzít více objednávek najednou, doporučuji se nejdříve zamyslet nad tím, zda je dokážete do vypršení časového limitu obsloužit. Tímto jsme si asi tak nějak stručně popsali práci v pekárně. Co mě možná trochu zklamalo, je to, že si ve hře Bakery Simulator nemůžete najímat žádné zaměstnance, a vše tedy závisí pouze na vás. Věřím, že s více lidmi by bylo hraní o něco zajímavější – dobrou připomínkou je multiplayer, který rovněž ve hře nenajdete. Poslední věcí, kterou si zbývá trochu popsat, je druhá část hratelnosti, a to jízda autem. K ní ale mám poměrně dost rozsáhlých výhrad a připomínek, takže jí věnuji samostatnou kapitolu.

Vývojáři Bakery Simulator umí řešit problémy bravurním způsobem

Po předešlé poměrně dlouhé chvále nyní přejdeme k ostré kritice. Ta se namlsaným čtenářům možná nebude líbit, ale je důležité zmínit, jak vývojáři Bakery Simulator doslova kašlou na své hráče a fanoušky. Promiňte mi to, ale jinak to říci asi nedovedu. O čem je přesně řeč? Konkrétně si vezmu na paškál druhou část hratelnosti a tou je dovoz zboží zákazníkům po městě. Tento aspekt sice můžete po zaplacení kurýra přeskočit, nicméně věřím, že mnoho hráčů tato část hry, i přes její problémy, v původní variantě bavila a také se na ni mnoho nových hráčů těší. Původní varianta obsahovala jízdu městem ve 3D pohledu, tedy přesně tak, jak znáte například z GTA apod. Ale nyní k věci. Hlavním problémem bylo, že samotný jízdní model nebyl nikterak oslnivý a ovládání auta vyžadovalo v mnoha případech pěkné nervy. Obvykle byste po reakci a zpětné vazbě očekávali, že se vývojáři budou snažit o nápravu a pokusí se nepříjemný aspekt alespoň trochu vyladit. V případě Bakery Simulator jsme se však dočkali bravurního řešení. Ze 3D pohledu, který nevypadal úplně špatně, se vývojáři rozhodli pohledovou kameru změnit, a nově tak můžete auto ovládat pouze s pohledem seshora. Vyřešil se tím problém? Ne. Je ovládání lepší? Ne, ba právě naopak. Pohled pomocí horní kamery je mílovým krokem zpět, a pokud jsem si dosud myslel, že mě na herní scéně nemůže nic překvapit, mýlil jsem se. Co je možná ještě horší, je to, že samotné studio tento krok obhajuje s vysvětlením, že tím vlastně jen zvyšují obtížnost a nabízejí novou formu výzvy. Já ale nejsem naivní a tento krok považuji za velký plivanec do tváře všem platícím hráčům a možná hlavní důvod, proč nakonec titulu i přes jeho ostatní dobře zpracované aspekty udělím tolik bodů, kolik udělím. Jednoduše řečeno, takhle se to nedělá, a Bakery Simulator už dávno není v režimu Early Access. Tomu samozřejmě odpovídají i reakce samotných hráčů, kde není nouze dokonce ani o nadávky a urážky

Vizuální stránka je veskrze průměrná

Na závěr naší recenze si v krátkosti povíme ještě něco o vizuální stránce. Ta je veskrze průměrná a ve své podstatě vás nijak nenadchne. Mohu vycházet pouze z vizuálního zpracování vaší pekárny, když vlastně ani nevím, jak město ve hře Bakery Simulator vypadá. Po stránce optimalizace ke hře nemám žádných výtek. Za celou dobu hraní mi ani jednou nespadla a rovněž jsem se nesetkal ani s žádnými pády. Nemohu ovšem posoudit, jak se Bakery Simulator choval dříve s jízdou ve městě ve 3D pohledu, takže bych doporučoval tyto informace a dojmy brát s rezervou. Pevně věřím, že se někdo z vývojářů nad sebou zamyslí, studio Live Motion Games nám v budoucnu přinese opravený jízdní model a vrátí 3D pohled kamery při doručování zboží ve městě. Nyní už se vrhneme na naše klasické závěrečné hodnocení, kde titulu udělíme výslednou známku.

Bakery Simulator je bohužel jeden z příkladů, jak je možné zkazit dříve dobrou hru. Že nám menší studia nedokáží opravit některé nedostatky, na to jsme si většinou už zvykli a jsme ochotni jim i mnoho menších přešlapů odpustit. Bakery Simulator ovšem není tím případem, a pokud není v silách vývojářů vyladit jízdní model na nějakou snesitelnější úroveň, raději tento aspekt odstraním úplně, nebo v horším případě nechám tak, jak je. Řešením, které Live Motion Games přineslo svým hráčům, se ale spíše studio střelilo do vlastní nohy, což se jim posléze vrátilo jako bumerang. Pokud se přes tento aspekt přenesete a bude vám stačit pouze pohyb po vaší pekárně, dostanete dobrou hru, která vás dokáže zabavit na dlouhé hodiny. Mně se bohužel přes tento problém přenést nepodařilo a z tohoto důvodu uděluji titulu Bakery Simulator pouhých pět bodů z deseti.

Klady
 • jednoduché zpracování, které pochopí i absolutní amatér do pečení
 • mnoho úprav a vylepšení pro vaši pekárnu
 • zábavné minihry
 • při dokonalém naplánování vícera objednávek se docela zapotíte
Zápory
 • chybí možnost najímání zaměstnanců
 • titul by si zasloužil také multiplayer
 • opravená jízda po městě je výsměchem všem dosavadním i novým hráčům
Platforma PC
 • Datum vydání 03.05.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.