Castle Flipper main intro page

Castle Flipper – můj dům, nebo můj hrad?

26. 6. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Castle Flipper se může jevit (a patrně jej i mnoho hráčů tak bere) jako duchovní nástupce velmi úspěšného sandboxového stavebního simulátoru House Flipper z roku 2018. Hra se však snaží přenést ono relaxační kouzlo renovace rozbořeného nebo jinak zdevastovaného domu do prostředí středověku.

Castle Flipper však, i když se to tak může zdát, nemá stejné vývojáře. Hru House Flipper mají na svědomí vývojářská studia Frozen District a Empyrean, zatímco Castle Flipper vytvořilo studio Pyramid Games. Z tohoto důvodu je velmi důležité brát v potaz prohlášení vývojářů, že „Castle Flipper nabídne mnohem více než jen středověký House Flipper“.

Zdroj: igdb.com

Dědictví za všechny prachy

Ve hře Castle Flipper hrajete za člověka, který právě zdědil po dědečkovi nějakou půdu a nyní má za úkol vybudovat kolem ní celé království. Tato oblast je stejně jako v House Flipper prakticky vaše základna. Budete zde vykonávat řadu prací, od prostého úklidu až po pokročilejší mechaniky stavby. Na rozdíl od House Flipper, kde tato fáze trvala až příliš dlouho, se tu nové dovednosti přidávají v lepším tempu. Zejména je zde fakt, že hned na začátku již můžete postavit první dům. Je tedy větší prostor a větší volnost si prostě „hrát“ a seznámit se s mechanikami hry.

Hra se pak dá rozdělit do dvou fází, nebo možností, chcete-li. První fáze je sandboxový svět, v němž můžete stavět nemovitosti, které pak pronajímáte. Druhá fáze je série třinácti lineárních misí, které přijímáte skrze poznámky, nebo spíše zadávací úkoly na nedaleké vývěsce. Něco jako středověké vývěsky o pamfletech a nařízeních místodržícího vladaře. Když přijmete úkol, jste ihned přeneseni do jedinečné oblasti s malým seznamem činností, co je potřeba udělat.

Zde se začíná opět postupně, tedy ze začátku prostý úklid domu od odpadků, které jsou rozházeny všude možně. Nebude tak chybět čištění skvrn či nahrazování chybějících předmětů a oprava poškozeného nábytku.

Samozřejmě budete stavět domy i na zakázku přímo pro klienty. K tomu dostanete informaci, pro koho dům bude, jeho věk, povolání a očekávání. Například povolání mág, věk 19, jedna postel, jeden stůl, dvě židle apod. Bohužel není vidět, jak si klient prohlíží dům nebo jak jej obývá. Není zde tedy žádná „živá“ zpětná vazba.

Zdroj: igdb.com

Jen tak si prohlédnout okolí

Oproti „předloze“ je zde možnost skákat, běhat a prozkoumávat okolí vašeho staveniště, což se v některých případech stane dokonce nezbytností. Najdete tu i doplňky, jako jsou poznámky a občas i humorné texty. Při průzkumu můžete však krom různých poznámek, které někdy nastiňují příběh, najít i truhlu. V těchto truhličkách můžete nalézt poklad, který vám více či méně navýší vaši sumu v pokladničce.

Stavení je poměrně přesnější, je navíc jasně vidět, kdy můžete a kdy nemůžete věci umístit, a siluety jsou dostatečně přesné, abyste věděli, co máte umístit na každé místo, které je prázdné.

 Katalog je snadno použitelný a přístupný, a dokonce si můžete v každé úrovni přizpůsobit panel nástrojů tak, abyste si zrychleně nastavili položky, které často používáte. Jedná se o usnadnění a urychlení práce, zvláště v případě stolů, židlí nebo zábradlí. Ve hře je i pár zábavných logických miniher, které vám mohou odemknout například další nábytek.

Hra nabízí i poměrně široké spektrum různých doplňků a předmětů, které odpovídají středověku.

Zdroj: igdb.com

Pat a Mat, nebo Kutil Tim?

Nicméně základní princip je stejný. Chodíte po velkém prázdném prostředí a klikáte na různé věci. Trosky zmizí, židle a stoly se opravují sérií kliknutí či zvolením vhodného nástroje. Bohužel se mi během hraní stalo, že se některé animace prostě sekly, i když proces pokračoval.

Máte zde i určitý strom dovedností, které z vás udělají lepšího kutila. Jde o pasivní bonusy, které procentuálně zvyšují například získání peněz, zvýraznění umístění nedokončených cílů apod. Bohužel jde o trochu kostrbaté provedení, protože nedokáže odhalit těžko dostupné cíle, což zamrzí.

Středověké prostředí s poslechem hudby

Po grafické stránce působí hra lehce rozporuplně. Máme zde mapy, které jsou opravdu povedené, odlesk ve vodní hladině, slunce, stíny, stromy, různá panoramata. Pak je tu samotné stavění domu/hradu a interiér, kde jeho grafika někdy působí jako u x let staré hry. Vyjdete však ven a máte opět krásnou příjemnou grafiku plnou hravosti a stínů. Taktéž pokud plníte misi, která je v nočních hodinách, louče někdy hází hezké stíny a osvětlení a jindy se jedná čistě o pasivní filtr.

Stavění exteriéru je pak opět na hezké líbivé úrovni. Vidíte stíny právě postavených – naklikaných – zdí, trámů a oken. Zimní mapa je však, na rozdíl od jarní/letní mapy, prostě mdlá.

Hrou vás provází na poslech příjemná a klidná hudba, která dodává pohodovou atmosféru. Ozvučení hry je pak očekávané, slyšíte vaše kroky, klepání kladívka, šmudlání podlahy. To je u tohoto typu hry prakticky standard.

Castle Flipper je klasický building simulátor zasazený do středověku, který přináší svěží vítr a dobrý nápad. Nevyužil však plně svůj potenciál a neuškodilo by mu vnést do hry více života. Ve světě nejsou žádní lidé, zvířata se pohybují neutrálně a spíše se jedná o dekoraci. Bylo by opravdu příjemné vidět prvky z Medieval Dynasty, kde můžete postavit domy, pole a následně do své vesnice pozvat lidi, kteří tam budou bydlet. Zde by hru jistě oživilo, kdybyste postavili hrad a mohli najmout dvorní dámy, stráže, kuchaře atd.

Klady
 • zasazení hry do středověku
 • soundtrack
 • přehledný katalog předmětů
Zápory
 • velké mapy, které jsou však pusté a bez života
 • rozporuplná grafika
Platforma PC
 • Datum vydání 26.05.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.