Cyber Manhunt náhled (1)

Cyber Manhunt - nebezpečí internetu

26. 9. 2021
Zdroj náhledu: IGDB.com

Za posledních pár měsíců jsem si díky hrám vyzkoušela různé profese, od prostého farmáře na ranči přes policejního důstojníka až po dispečera linky 911. Díky titulu Cyber Manhunt od vývojářského studia Aluba Studio jsem se ocitla v roli hackera. Ano, čtete dobře, stal se ze mě člověk, co hledá citlivé informace, vydává se za někoho jiného s fake identitou a také se dobývá do cizích telefonů či e-mailů. Cyber Manhunt si na Steamu vysloužil 94 procent kladných recenzí a stojí pouze necelých devět eur.

Dávejte si pozor, co dáváte na svoje sociální sítě

Je rok 2021 a my žijeme ve světě internetu a sociálních sítí. Cyber Manhunt se hned od začátku snaží upozornit své hráče na nebezpečí, které s sebou právě sociální sítě a internet všeobecně přináší. Dalo by se říci, že tohle je určitá zpráva, kterou se vývojáři snaží hernímu publiku předat. Chtějí ukázat, jak je nebezpečné si cokoliv osobního dát například na Facebook či Instagram. Nikdy totiž nevíte, kdo zrovna projíždí vaše sociální sítě. Na začátku intra se vám tedy objeví text: „V tomto světě mají všichni svá tajemství. Když jsou všichni závislí na sociálních sítích, jsou vaše tajemství v bezpečí?“ Myšlenka této hry mě tedy okamžitě zaujala a měla jsem potřebu projet své sociální sítě a zjistit, zda jsem v mých mladších letech někde nenechala nějaké citlivé informace.

Grafické zpracování

Grafické zpracování je velice jednoduché a barevné, avšak ve hře plní svůj úkol dokonale. Cyber Manhunt se nesnaží svým vizuálním vzhledem působit reálně, nicméně nepovažuji to za zápor. Opět a znovu se budu opakovat jako v některých mých minulých recenzích – mám ráda grafické zpracování, které mi připomíná svými barvami a vzhledem animované filmy. Nedokážu si představit, že postavy, které vyšetřujeme, by měly fotky reálných lidí. Jednoduše řečeno by mi to k tomuto titulu nepasovalo.

Příběhy

Každá kapitola začíná lehkým představením určitých postav a prozradí vám něco málo z jejich příběhu. Také vám hra sdělí, co je váš přesný úkol a co vše musíte zjistit a najít. Tyto příběhy pro mě byly velice zajímavé, oproti grafickému zpracování na mě působily reálně – jsou to situace, které se v našem světě bohužel běžně dějí. Některé se točily kolem vydírání či šikany a jiné se snažily ukázat, jak mocné v tomto světě jsou peníze a úplatky. Vývojáři se tak opět snažili upozornit své publikum na nebezpečí internetu a na to, jak je důležité si dávat pozor, koho si připustíme k tělu. Opět totiž nikdy nevíte, kdo se za svojí profilovou fotkou doopravdy skrývá. Téměř každý příběh vyřešíte až do zdárného konce a dozvíte se tedy pravdu, po které celou dobu tak nesmírně toužíte. Cyber Manhunt vás doopravdy dokáže napnout a zcela jistě vás bude nutit dohrát vždy jednotlivou kapitolu na jeden nádech. Hra vám nabízí neskutečně mnoho zvratů v příběhu, a tak až do konce nevíte, kdo je záporák či správňák. Titul je bohužel časem stereotypní, nicméně zápletky jsou tahounem hry, a tak vás nutí neustále pokračovat, jelikož chcete zjistit, jak každý jeden z příběhů dopadne.

Dokončení určitého úkolu

Po dokončení jednotlivé mise musíte také splnit takzvaný „reasoning“. Zde si hra otestuje, zda jste doopravdy při hraní dávali pozor a zda jste pečlivě četli všechny zprávy, e-maily, texty a tak dále. Ptá se vás například „Jak jsou určité postavy propojené?“ nebo „Kde jste viděli tento obrázek?“, případně musíte chronologicky za sebou poskládat obrázky, které se k příběhu váží. Reasoning mě velice bavil, mohla jsem si aspoň vyzkoušet, jak dobrou či špatnou krátkodobou paměť mám.

Hledání informací

Ze začátku kapitoly dostanete nějaký úkol, který musíte splnit. K vyřešení vám samozřejmě pomůže, když zjistíte vše o postavách, které jsou nějak zapleteny do vašeho případu. Začnete tedy takzvaným „Toothbookem“, který vypadá naprosto identicky jako nám všem známý Facebook. Zde můžete nalézt další lidi, kteří jsou nějak spjati s vámi vyšetřovanou osobou, dále fotky a třeba přezdívku. Váš cíl také můžete proklepnout na seznamce. Pokud se vám k jménu podaří najít další užitečnou informaci, jako třeba telefonní číslo či datum narození, máte vyhráno. Po vložení dvou informací o vašem cíli do takzvané databáze vám k němu vyskočí několik dalších údajů. Teď už znáte všechny dohledatelné podrobnosti o vámi vyšetřovaném člověku. Stačí je tedy zapsat do „cracku“ a aleluja, dostanete se k nejčastěji používanému heslu. Dle mého je to vše až moc jednoduché a lehce sci-fi na dnešní svět. Nicméně s tímto tématem nemám žádné zkušenosti, a tak nedokážu říci, zda se hra aspoň lehce přibližuje reálu či nikoliv. Různé informace také hledáte v internetových článcích, e-mailech či textových zprávách. Bohužel hra má dopředu dané, jaké informace jsou pro váš případ důležité a jaké ne. Při čtení jakéhokoliv textu tedy pohybujete kurzorem myši po každém vámi čteném řádku. Pokud se nějaký text pod kurzorem označí červeně, je to ta informace, kterou jste měli nalézt. Několikrát se mi stalo, že nějaký údaj či text se mi zdál důležitý, avšak titul mě přesvědčil o opaku.

Minipuzzly

Hra se v některých částech lehce tváří být logickým žánrem, což považuji za klad. Cyber Manhunt mě čas od času donutil zapojit mozkové buňky, a tak jsem u hry byla přikována a nebyla schopná se pomalu ani hnout. Chtěla jsem minipuzzle vždy co nejrychleji vyřešit, abych zjistila tu informaci, po které jsem tak neskutečně toužila. Na druhou stranu téměř na každý puzzle je určitý časový limit, který nebyl vždy dostatečně dlouhý, a tak jsem nebyla schopná puzzle vyřešit napoprvé, a většinou ani napodruhé. To mě někdy dokázalo lehce vynervovat, ale potřeba prásknout si do stolu naštěstí nebyla tak veliká. S klidným svědomím mohu říci, že tyto „minihry“ nebyly nijak zvlášť složité, ale ani jednoduché – spíše takový zlatý střed.

Cyber Manhunt se snaží varovat před nebezpečím internetového světa, což považuji za velice chválihodný koncept hry. Příběhy, které ve hře zažijete, nejsou žádným způsobem sci-fi či fantasy, ale doopravdy se mohou v našem světě stát, a proto mě tak neskutečně zaujaly. Minipuzzly už jsou jen malou červenou třešničkou na dortu. Pravdou ale je, že hra po čase dokáže omrzet, a jediné, co vás bude bavit, jsou právě ty příběhy.

Klady
  • velice zajímavé příběhy/případy
  • cena na Steamu pouze 8,99 eur
  • grafické zpracování
  • koncept hry
  • minipuzzly
  • reasoning
Zápory
  • po čase stereotypní
  • nudné hledání informací v textu
Platforma PC
  • Datum vydání 03.02.2021
  • 0.0

    Doporučujeme

    Adéla Pfefrová

    Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.