Divoká Serengeti – desková hra

Divoká Serengeti – natočte nejlepší záběry 

30. 1. 2024
 

Desková hra Divoká Serengeti vás přenese do jednoho slavného a chráněného národního parku v Tanzanii, v Africe. Dostanete se tam jako nadějní režiséři, jejichž úkolem je natočit ty nejlepší záběry do chystaného dokumentu o divoké přírodě. Deskovka je založena na umisťování a přemisťování pracovníků tak, aby odpovídali scénám, které chcete zachytit. Hru lokalizovalo vydavatelství REXhry, je určena pro jednoho až čtyři hráče od čtrnácti let a zabere vám hodinu až dvě.

Líbezné figurky zvířat

Krásně ilustrovaná krabice plná nejrůznějších kreseb zvířat vám pěkně napovídá, s kým vším tu budete mít čest. Divoká Serengeti vám totiž podobně jako ZOO Tycoon: The Board Game nabídne dřevěné figurky zvířat. V Serengeti jich je sice méně, zato jsou ale rovnou pomalované. Setkáte se tu například se lvy, gepardy, zebrami, žirafami, krokodýly, supy či pakoni. Všichni se tu vyskytují ve čtyřech zástupcích. Dle typu jsou pak jednotlivá zvířata rozdělena do čtyř skupin a umístěna na desku akcí. K té přísluší i samotný oboustranný herní plán skládající se z 7 x 7 čtvercových políček, dohromady tvořících mapu Serengeti lemovanou bodovou stupnicí. 

Na mapě jsou vidět různé typy terénů, jako jsou voda, skály, lesy a pastviny. Na tento plán pak v průběhu hry umisťujete všechna možná zvířata a snažíte se dosáhnout konkrétního rozložení na získaných kartách, kterých je ve hře hned 168. Dále v krabici najdete několik různých tlustších pevných žetonů. Nesmím také opomenout skálu věků, kterou si z vyloupnutých kusů sestavujete. Je poměrně mohutná a zastává funkci počítadla kol. Skála velmi připomíná strom z Divukraje a v Divoké Serengeti celkem zabírá prostor navíc. 

Co se bude natáčet?

Na začátku hráči dostanou peníze a čtyři karty scén, které se stanou odrazovým můstkem celé hry. Karty ukazují, která zvířata a na jakém terénu musí stát, aby byl záběr úspěšně natočen. Za jejich splnění získáváte vítězné body nebo další odměny. Existují tu tři typy záběrů zachycující zvířata v různém rozestavění. Prvním, nejjednodušším typem je celkový záběr. K jeho splnění vám stačí při správném terénu mít zobrazená zvířata umístěná kdekoliv na herním plánu, na jejich konkrétním pořadí či vzdálenosti od sebe navzájem nezáleží. Například stačí mít umístěné dva lvy v lese. 

Druhým typem je panoramatický záběr, jehož název napovídá, že zobrazená zvířata musí být zachycena v přesně daném pořadí na jedné linii. Například pakůň, vedle krokodýl na pastvině, pak lev a nakonec žirafa na pastvině. Určitou úlevou je, že nemusí být těsně vedle sebe a klidně se mezi ně může vmísit i jiné zvíře. Posledním typem je detailní záběr, který udává centrální zvíře, kolem něhož se v těsné blízkosti musí nacházet i všechna další zobrazená zvířata. Například uprostřed musí být ve vodě krokodýl a kdekoliv v jeho sousedících osmi políčkách musí být lev v pastvinách, žirafa a gazela.

Divoká Serengeti – kamery
Divoká Serengeti – ocenění
Divoká Serengeti – žetony

Zodpovědně utrať peníze 

Desková hra Divoká Serengeti se odehrává v šesti kolech, ve kterých se po jednotlivých akcích hráči střídají. Během těchto akcí se snažíte docílit zmíněných rozestavění na svých kartách. K provádění akcí utrácíte peníze, které na začátku každého kola dostanete. Zvolení akce znamená přemístění své figurky na akční desce. Ta poskytuje možnost zvolení jedné ze čtyř skupin zvířat, jejichž akční pole umožní konkrétní zvíře v nabídce vzít a libovolně jej umístit na mapu. Kromě umisťování zvířat si lze vybrat i další pole, která umožní s některým zvířetem po mapě pohnout, navzájem dvě figurky prohodit anebo si dobrat další karty scén, případně jejich veřejnou nabídku proměnit. 

Významnou součástí hry je ale také to, že jednotlivá akční políčka jsou přístupná pro omezený počet hráčů, a tak vám vaši soupeři mohou chtěnou akci zablokovat, respektive zabrat to nejlevnější pole, které stojí jednu minci. Další pole stojí mince dvě, což je značně nevýhodné. Jedno kolo totiž trvá tak dlouho, dokud všem nedojdou peníze, případně se rozhodnou pasovat o něco dříve a pár mincí si ponechat.

Specifický případ pak přichází v posledních třech kolech, ve kterých dochází k migraci zvířat. To znamená vylosování náhodné kartičky, která některá zvířata z herního plánu odstraní a vrátí do zásoby. Zabraňuje se tím přehlcení herního plánu a dává se prostor novým příležitostem. Na druhou stranu se tu nedá nic dopředu pořádně naplánovat.

Divoká Serengeti – akční deska
Divoká Serengeti – herní plán

Sbírej různé symboly

Kromě zmíněných vítězných bodů můžete ze splněných karet získat žetony krmení nebo filmových efektů. Žeton krmení vám dovolí nad rámec vašich akcí posunout libovolné zvíře o jedno pole. Filmové efekty pak zase umožní na konkrétní scéně ignorovat jeden symbol terénu. Dalším herním prvkem jsou na kartách symboly v pravém horním rohu. Setkat se lze například se srdíčky, ikonami rostlin, tlapkami či diamantem. 

Tyto symboly můžete sbírat. Lze si například vybrat, sbírat konkrétní rostlinu a brát si její karty. Když to uděláte, můžete pak doufat, že se objeví karta scén, která vám dle počtu nasbíraných symbolů udělí body. Podobně funguje i diamant. Sbírání srdíček vám přinese body na konci hry okamžitě, bez čekání na vhodnou kartu scén. Tlapky jsou pak důležité pro čtvrté a šesté kolo, ve kterých se získává ocenění. Každou hru si totiž vylosujete destičky s konkrétním zvířetem, jež se na kartách snažíte sbírat, a ti nejlepší pak v zmíněných kolech dostanou body navíc. Každá tlapička vám přidává +1 k jakémukoliv zvířeti.

Tento mechanismus mi ale přijde dost nevyvážený. Karet se srdíčky se v balíčku nachází poměrně dost a bez nutnosti jakékoliv další akce za ně lze získat mnoho bodů. Pokud vám je tedy soupeř vyzobe a získá jich deset, jeho náskok 50 bodů už asi nedoženete. Když se naopak rozhodnete sbírat symboly rostlin, musíte ještě čekat na vhodnou kartu, a když už se objeví, je zisk bodů oproti srdíčkům zcela mizerný.

Nejlépe si zahrajete ve dvou

Divoká Serengeti je určená pro až čtyři hráče, ideální počet je ale pouze ve dvou. Při plném počtu se herní doba může neuvěřitelně protáhnout a hra je pak spíše frustrující. Jak jsem zmínila, hráči se střídají po každém jednom tahu a dokončovat karty mohou, jen když jsou na řadě. Máte tak jednu scénu, kterou se pokusíte sestavit, přidáte jedno zvíře nebo s ním pohnete. Další tři hráči vám do toho mohou hodit vidle, každý jinak, a výsledné scény tak nikdy nedosáhnete. 

Nelze tak úplně dlouhodobě strategicky plánovat, ale spíše je třeba co nejvíce taktizovat podle aktuálního rozpoložení. Hra se tak protahuje o to, že si nemůžete nic promyslet dopředu, a teprve když jste na tahu, musíte si zanalyzovat herní pole, všechny dostupné karty scén a případně i karty soupeřů. Pokud máte ve své skupině někoho, kdo vše opravdu hodně dlouho promýšlí, počítejte s velkou časovou rezervou. Ve dvou hráčích vše pěkně odsýpá a vzájemné rozhazování si scén není tak moc zasahující.

Specialisté a jejich minirozšíření

Základní pravidla nejsou sama o sobě nikterak složitá, návod je plný konkrétních příkladů. Primární principy by mohly ovládnout i děti mladší čtrnácti let. Jakmile všechno zmíněné v prvních hrách dostanete pod kůži, můžete si přibrat specialisty, kteří se zaslouží o nové herní prvky a jistou asymetričnost. Každý specialista má totiž své specifické schopnosti, kterých se snažíte během hry držet, abyste získali dodatečné body. Ještě větší rozmanitosti pak můžete docílit pořízením minirozšířením Specialisté, které lze někde získat i se základní hrou. To vám do hry přidá nové karty specialistů, kteří jsou opravdovými znalci. Přicházejí s novými zvířecími figurkami, unikátnějšími schopnostmi, novými záběry a pár dřevěnými žetony nahrazujícími ty kartonové. Bonusem navíc je, že se vejdou do krabice se základní hrou.

Divoká Serengeti je vizuálně poutavou deskovou hrou s dřevěnými figurkami zvířat a kvalitními komponenty. Vyžaduje však hodně pozornosti a orientace v aktuálním herním rozestavění i v dostupných kartách scén, čehož se snažíte takticky co nejvíce využít. Je zde více způsobů sbírání bodů, některé jsou ale výrazně výnosnější a v určitých případech může základní mechanismus střídání se po jednom tahu při více hráčích být spíše frustrující.

Klady
  • krásné figurky zvířat
  • povedené ilustrace
  • oboustranný herní plán
  • srozumitelná pravidla
  • asymetričtí specialisté
Zápory
  • bodová nevyváženost symbolů
  • ve více hráčích to není úplně ono
  • nadbytečná skála věků
Infobox
0.0

Doporučujeme

Vizuál

Zpracování

Mozkovar index

Znovuhratelnost

Prostoje

Taktika

Marcela Grázová

Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.