Dead Templar – logo

Dread Templar – metalová jízda v pekle

27. 8. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Dread Templar je dynamická FPS hra v retro stylu, jež kombinuje prvky klasických stříleček z 90. let s moderním ovládáním a perspektivou první osoby založenou na vašich dovednostech. Titul je kombinací legendárních her, jako jsou Quake, Doom a Painkiller – doslova pekelná trojice. Dread Templar nám přináší vývojářské studio T19 Games, pro které je to první projekt.

Jste noční můra démonů!

Vývojáři z T19 Games do své hry zakomponovali jakýsi minipříběh, který tam vlastně ani nemusel být. Neříkám, že je to špatně, že tu nějaké story je. Jen je to prostě zbytečné, protože je to v podstatě totéž jako u výše zmíněných titulů nebo nedávno recenzovaného Hellbound. Chcete jen zabíjet démony, cítit vůni dvouhlavňových brokovnic a slyšet skvělý hudební nářez, a ne zjišťovat důvody, proč to vlastně všechno děláte.

Pojďme si tedy stručně nastínit tento příběh. Ujmete se tajemného hrdiny Daniela Garnera, který se chce pomstít za události ze své minulosti. Stanete se tedy strašlivým templářem (Dread Templar) a stejně jako DoomGuy máte jediný cíl: zpustošit peklo.

Pistole, katany, SMG, dvouhlavňové brokovnice

Po krátkém úvodu jste vrženi do výukové oblasti, kde jsou vám vysvětleny důležité mechanismy hry – životy, štíty, munice, úskoky, a především zpomalení času. Zároveň dostanete první zbraně, se kterými si můžete užít pořádný démonický masakr. Jako první dostanete dvě katany, které nejsou tak silné, ale mají jednu dobrou výhodu. Jakmile vám dojdou náboje, můžete obě katany spojit a vytvořit pěkné vrhací kopí, které se po několika sekundách vrátí zpět.

Druhou zbraní budou dvě klasické pistole, jimiž budete většinu času zabíjet nepřátele. Ničeho se však nebojte. V pozdějších úrovních najdete například pumpovací brokovnici, SMG, dvouhlavňovou brokovnici, luk nebo rukavici, jež střílí elektrické paprsky. Celkem je k dispozici více než deset zbraní, díky nimž můžete rozpoutat pořádné peklo!

Mohlo by se zdát, že arzenál zbraní ve hře je příliš malý, a možná je to pravda, ale hře samotné to nijak neubližuje. Zbraně jsou ničivé a snadno promění démona v mastnou krvavou skvrnu na zemi. Zvukový doprovod ke zbraním je také docela dobrý a jediným problémem, na který často narazíte, je nedostatek munice. Souboje jsou velmi rychlé a zběsilé, což vás nutí hodně střílet na cíl – jen často minete.

Aby bylo zabíjení démonů snazší, můžete si různými způsoby vylepšovat své schopnosti. K posílení však budete potřebovat červené orby a některé další předměty (nechci vám vše spoilerovat). Ty lze nalézt pouze pečlivým průzkumem, jinak o ně můžete snadno přijít. Až budete mít potřebné vybavení, půjdete do svatyně, kde si můžete vylepšit zbraně i postavu.

Průzkum lokalit

Jak jsem se již zmínil, můžete přijít o veškerou munici a jedinou vaší zbraní budou katany. Mohou sice postačit na klasické nepřátele, ale nikoliv na ty větší a těžší. Proto musíte prozkoumat všechny místnosti, uličky a různé kobky ve hře. Lékárničky nebo náboje můžete najít viditelně na podlaze nebo ukryté v různých boxech či sudech.

Super soundtrack

Na rovinu musím říct, že Dread Templar má poměrně kvalitní soundtrack. Pekelné rytmy uslyšíte už v samotném menu a podle toho poznáte, že jste narazili na tu správnou akční hru, u které si můžete odpočinout. Tyto skladby také dokonale dokreslují atmosféru při samotném hraní. Vývojáři z T19 Games si dali s tvorbou tohoto titulu hodně práce a je to vidět. Mrzí mě ale, že nepodařilo zjistit, zda na soundtracku pracovali samotní vývojáři či nikoliv.   

Grafický styl

Jak už bylo zmíněno v úvodu, titul se označuje jako moderní střílečka z 90. let a podle toho také vypadá. Jedná se o retro výtvarné zpracování, ve kterém jsou všechny prvky, včetně zbraní, démonů a úrovní, vytvořeny v retropixelovém stylu. Pokud se vám tedy tento vizuál nelíbí nebo vám nijak nesedí, pak tento titul bohužel nebude pro vás. Chápu však, že tento návrat do starých časů se nemusí líbit každému, i když se o to některá vývojářská studia v poslední době snaží.

Na to, že je Dread Templar prvním projektem vývojářů z T19 Games, se jedná o fantastickou akční hru se skvělým metalovým soundtrackem. Akce je rychlá a plynulá, grafické prostředí neurazí a obtížnost samotných bossů je uspokojivá. Pokud máte rádi hry v retro stylu, mohu vám tuto hru vřele doporučit. Titul je stále v předběžném přístupu, proto se možná někdy v budoucnu dočkáme nových nepřátel, zbraní, skladeb a možná i skutečného příběhového rozšíření. Cena 14,99 euro se v tomto případě zdá být přiměřená.

Klady
 • metalový soundtrack
 • grafický design
 • obtížnost bossů
 • technicky to funguje velmi dobře
Zápory
 • retro styl se nemusí líbit každému
Platforma PC
 • Datum vydání 26.01.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.