Drone Swarm - bitva

Drone Swarm – najděte nové místo k životu

22. 8. 2021
 

Představovali jste si někdy, jaké by to bylo, kdybychom my jako lidská rasa byli nuceni opustit naši milovanou matičku Zemi? Představa takového scénáře je pro mnohé lidi pouhým sci-fi, které většinou známe jen z postapokalyptických filmů. Neustálé změny klimatu či různé války, které jsou snad v současnosti největším problémem lidstva, by však náš pohled na věc mohly jednoho dne změnit. Jak by takové přesídlení mohlo v budoucnu vypadat, nám ukáže hra Drone Swarm od vývojářského studia Stillalive Studios, které je známé především známou sérií Bus Simulator a jehož primárním zaměřením je právě tvorba různých simulátorů. Dnes recenzovaný Drone Swarm, který spadá pod žánr RTS, je jen odbočkou studia Stillalive a bude zajímavé vidět, jak se vývojáři dokázali se zcela odlišným žánrem popasovat.

Příběh nenabízí nic světoborného

Píše se rok 2111 a planetu Zemi ovládla nepřátelská mimozemská rasa, jež má za úkol vyhladit lidstvo. Válka mezi oběma znepřátelenými stranami prakticky zničí celou planetu a jediný způsob, jak lidskou rasu zachránit, je najít nový obyvatelný domov někde v hlubinách nekonečného vesmíru. Jednoho dne se tak v mateřské lodi Argo spolu se 32 000 drony vydáváte na nebezpečnou cestu do kosmu, kde budete muset najít novou obyvatelnou planetu a čelit nájezdům mimozemšťanů, kteří chtějí vaše smělé plány překazit. Vaším úkolem není nic jiného než vesmírné útoky přežít a najít klid a pohodu na nové planetě Zemi.

I když se vývojáři pravděpodobně snažili udělat příběh alespoň trochu zajímavý, ve výsledku se z jakéhokoliv snažení vyklubala jen běžná průměrná zápletka, která ničím extra nenadchne a ve hře slouží jen jako kulisa, abyste věděli, proč hru hrajete a co se vlastně stalo. Musím však říct, že mi slabší příběh nevadil, přece jen jsme stále u RTS hry, kde se na jeho kvalitu neklade až takový důraz.

32 000 je pouze číslo, které nic moc neznamená

Hlavní chloubou hry je to, že v bojích či při obraně můžete ovládat až 32 000 jednotek. V tomto konkrétním případě to jsou droni, kteří mají za úkol zničit nepřátelské flotily, či naopak bránit vaši mateřskou loď s posádkou. V Drone Swarm rozhodně nečekejte žádné dlouhé plánování bitevní strategie. Zde je hlavním aspektem rychlá akce, hbité reflexy a šikovné prsty, které pro vás můžou být v mžiku fatální, či naopak užitečné. Vše záleží jen na vaší všímavosti a správném načasování. Celé ovládání spočívá ve čtyřech klávesách, přičemž těmi nejdůležitějšími jsou Q a W. Pomocí nich přepínáte mezi obranou, kdy se určitý počet dronů změní v ochranný štít, jenž obklopí vaši loď, a útokem, v němž jednotky poslouží jako cílené projektily. Zbylými dvěma klávesami, E a R, zapínáte různé boosty vašich jednotek či se přepnete do speciálního režimu, díky němuž můžete manipulovat s různými věcmi v okolí. Myší už pak jen udáte směr, kam se vaši bojoví droni mají vydat.

Ovládání hry je vcelku jednoduché a musíme uznat, že i toto v uvozovkách málo stačí k tomu, aby hratelnost byla zábavná, což je právě případ Drone Swarm. U hraní jsem se neskutečně bavil, a i když celou herní dobu, která čítá cca 8 až 10 hodin, děláte to samé, dokáže vás titul vtáhnout svou atmosférou, o kterou se stará především skvělá vizuální stránka, o níž si povíme v další kapitole naší recenze.

Co nám trošku vadí, je, že i přes ovládání 32 000 jednotek, jak se vývojáři chlubí, si nemůžete určit, kolik dronů použít na obranu a kolik na útok. Hra si vše udělá sama a vám tak zbývá jen přihlížet krásně vytvořenému algoritmu hry, jenž se o vše postará, zatímco vy přepínáte klávesy na klávesnici a klikáte myší. Na první pohled největší lákadlo 32 000 je tak ve výsledku pouhopouhé číslo, které se postará maximálně o pěkný vizuální efekt. Vaše drony či loď si postupem času můžete rovněž různými způsoby vylepšovat o speciální útoky, které nepřátelům způsobí větší poškození, nebo ability, pomocí nichž zase zvyšujete vaši výdrž a obranu.Ovládání jako celek po celou dobu fungovalo až na pár výjimek dobře a pouze párkrát se mi stalo, že jednotky nereagovaly na moje výzvy tak, jak bylo potřeba. Tento problém byl však jenom v jednotkách případů a žádných větších bugů, jež by vyloženě znemožňovaly hraní, jsem si nevšimnul.

Grafická stránka se povedla

Čím se Drone Swarm může jednoznačně pyšnit, je vizuální stránka hry, kterou považuji za nadprůměrnou, a musím uznat, že grafické zpracování je právě to, co mě u hry dokázalo držet. Pěkně působí snad všechno, od vesmíru přes kvalitu lodí až po vizuální efekty, které se zde prostě povedly, a sledování vybuchujících lodí či návalu dronů vás v některých pasážích hry zcela dostane.

Co malinko pokulhává, je optimalizace, kde zvláště v graficky náročnějších scénách dokážou snímky spadnout i pod 30 fps a výsledný zážitek se tím trošku kazí. Naštěstí tento problém není příliš častý a děje se tak pouze v pár misích. I přesto mohli vývojáři na optimalizaci více zapracovat, aby hra běžela o něco lépe. Občasné haprování snímků je ale jediným problémem optimalizace a žádné pády či záseky by zde hrozit neměly.

Drone Swarm od studia Stillalive Studios je dobrým RTS, ve kterém hrají prim rychlá akce a především vaše hbité reflexy. Rozhodně zde nečekejte žádné strategické plánování a ani moc logického myšlení. Titul se může pyšnit svým nápadem, který se malinko liší od většiny ostatních RTS, a bezesporu i skvělou vizuální složkou. Co naopak zamrzí, je horší optimalizace a slabší příběh, který ale v tomto typu hry nehraje zase až tak velkou roli.

Klady
  • skvělá vizuální stránka
  • hratelnost, při které trénujete svoje reflexy
  • samotný nápad vytvořit trošku jiný typ strategie
Zápory
  • horší optimalizace
  • slabší příběh
  • největší lákadlo hry je pouhé číslo bez detailnějšího využití
Platforma PC
  • Datum vydání 20.10.2020
  • 0.0

    Doporučujeme

    Stanislav Hřiba

    Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.