Engine Evolution - jízda motorkou

Engine Evolution – když se dětský sen stane skutečností

9. 4. 2021
 

Představte si, že jako malý kluk máte svůj dětský sen. Sen, který se za každou cenu rozhodnete realizovat a nezastavíte se před ničím. Přesně takovými slovy můžeme popsat příběh Petra Šimůnka, milovníka závodních her, který už od malička chtěl mít i nějakou svou vlastní. S pár kamarády se proto rozhodli vytvořit hru s názvem Engine Evolution, jež bude obsahovat všechny starší i novodobé motocykly a známé české okruhy, jako je okruh v Hořicích. Následující řádky nám ukážou, jak se jim jejich nápad povedl.

Bez peněz to nejde

U samotného příběhu Petra Šimůnka ještě chvíli zůstaneme. V počátcích vývoje sháněl Petr Šimůnek materiály pro svůj projekt, kde se dalo. V té době využíval především ty, které byly volně dostupné na internetu. Ovšem jak už to tak bývá, pokud chcete prorazit, musíte také investovat. Petr Šimůnek sháněl sponzory, kde se dalo, a kromě sponzorů z jeho rodných Hořic odstartoval také dvě kampaně na Startovači. Ty měly dohromady vybrat kolem 150 000 Kč, což jsou prozatímní náklady vývoje hry. Jakmile nějaké peníze získal, mohl se pustit do ladění svého projektu až do podoby, jakou má nyní. Tolik v krátkosti o příběhu a vývoji, nyní už se pojďme pustit do samotné recenze free-to-play hry Engine Evolution.

Engine Evolution má bohatý vozový park

Jak autor sliboval, jeho vizí je do hry umístit co nejvíce motorek, od těch nejslabších až po ty nejsilnější, a jak se na první pohled zdá, je tomu skutečně tak. Už nyní si můžeme zajezdit s více jak 20 modely různých kategorií, které si postupně odemykáte hraním a kupujete pomocí kreditů, jež získáváte za umístění v závodě či kvalifikaci. Současný počet motorek pravděpodobně není konečný a v dalších aktualizacích se bude jejich počet ještě zvyšovat. Každý stroj ve hře je možné také esteticky či výkonnostně upravit. Můžete zvolit barvu nádrže, ráfků nebo pravé a levé kapoty. Z vaší přehnané kreativity tak může vzniknout úplná šílenost, jako tomu bylo v mém případě.

Po výkonnostní stránce si na stroje můžete nasadit lepší motor, výfuk, podvozek nebo brzdy. Totéž platí i o samotné výbavě v podobě lepších svíček nebo filtrů, vše samozřejmě za předpokladu dostatečného množství peněz. Za detailní úpravu stroje patří autorovi velký palec nahoru, jelikož musím přiznat, že jsem byl velmi mile překvapen, až šokován.

A co tratě?

Totéž platí i o tratích, na kterých můžete závodit. V Engine Evolution jsou tratě zpracovány podle reálných předloh a prozatímní počet je 15, včetně nejznámějšího hořického okruhu, kde se od roku 1936 každoročně jezdí závod 300 zatáček Gustava Havla. Stejně jako v případě motorek, ani jejich počet není konečný a pravděpodobně se bude také v budoucnu ještě zvyšovat. Hra je vytvořena v Unity Engine, a tak tratě a jejich vizuál působí obstojným dojmem. I přes to, že grafický kabátek tratí zaznamenal od začátku vývoje mnoho změn, má dnešní podoba ještě nějaké rezervy a po vizuální stránce by šlo hru ještě malinko vylepšit – přece jen víme, že Unity Engine dokáže divy. Musíme však brát v potaz free-to-play model.

Multiplayer jako hlavní herní režim

Jak už lze z předchozího popisu a free-to-play modelu vyčíst, hra se zaměřuje čistě na multiplayer. S dalšími jedenácti hráči si můžete zasoupeřit v kvalifikaci, což v praxi znamená, že ten, kdo zajede nejrychlejší čas, se stane vítězem. Pak zde nechybí klasické závody, kde je vaším úkolem dojet první do cíle. V závislosti na délce tratě můžete jet závod na jedno nebo i na čtyři kola. Dalšími režimy jsou volný trénink, kde si trať jednoduše vyzkoušíte, a s kamarády můžete závodit v režimu vlastního závodu.

Multiplayer bohužel hru trochu zabíjí. Za dobu, co jsem hrál, se mi jen dvakrát stalo, že jsem narazil na opravdového hráče. Po zbytek mého hraní byly mými soupeři pouze umělé inteligence řízené počítačem. I přes absenci skutečných hráčů jsem se však nesmírně bavil. Řízení motorky vyžadovalo trochu zručnosti a soupeři mi nedali vůbec nic zadarmo. Přes to všechno musím být trošku skeptický k budoucnosti hry a nezbývá než doufat, že si ke hře Engine Evolution najde cestu více skutečných hráčů.

Engine Evolution je dobrým závodním titulem, který obsahuje velké množství motorek všeho druhu, jaké známe. Hra také nabízí nespočet úprav a vylepšení pro váš stroj, které odemykáte samotným hraním. Co hru trošku zabijí, je samotný multiplayer, kde je nouze o hráče, a také bych se nezlobil ani za nějaké další vylepšení vizuální stránky. Musíme však zmínit, že je titul free-to-play a vyzkoušet si ho tak může úplně každý.

Klady
 • free-to-play
 • slušný výběr motorek všeho druhu
 • velké množství úprav pro vaši motorku
Zápory
 • při hraní na moc reálných hráčů nenarazíte
 • další vylepšení by si zasloužila vizuální stránka
Platforma PC
 • Datum vydání 08.05.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.