Estate Agent Simulator je hra, ve které budete nakupovat, prodávat a také pronajímat nemovitosti. Vaším hlavním cílem je investovat do co nejvíce domů ve městě, zvýšit jejich hodnotu a zase je se ziskem prodat. Poté si jen budete užívat vaše těžce vydělané peníze kupováním koní, na divokých automobilových závodech nebo klidně na herních automatech v místním kasinu.
Titul pochází od vývojářů z Kiki Games, již sídlí v Antalyi od roku 2021 a s nadšením vyrábějí zábavné hry, jak sami tvrdí. Převážná část jejich herních titulů (Funny Skate, Fighter Run nebo Gold Fashion) se specializuje hlavně na hráče mobilních her.
Úspěšný realitní makléř jako Tom Popper
Jistě většina z vás zná komika Jima Carreyho, jenž si zahrál nespočet různých rolí. Jednou z nich je i Tom Popper z filmu Pan Popper a jeho tučňáci, kde pracuje jako velmi úspěšný realitní makléř, pro něhož je zisk na prvním místě. Vy byste se tak měli nechat částečně inspirovat touto postavou, neboť i pro vás je zisk na prvním místě. Avšak musíte tu udržovat i dobré vztahy s vaší manželkou.
Na začátku hry Estate Agent Simulator si vyberete jednoho z devíti předvytvořených makléřů. Každý z nich má různě nastavené čtyři hlavní ukazatele, jež ovlivňují, jak vám obchod půjde či nikoliv. Jedná se o peníze, obchod, štěstí a rychlost. Poté, co si vyberete pro vás nejlepšího kandidáta, si musíte vybrat i svou ženu, jež na vás bude čekat doma po těžkém dni v práci. Vaše milovaná žena vydělává z domova a sem tam ji můžete požádat o nějakou tu kačku navíc. Manželky žádné speciální ukazatele ani schopnosti nemají, a proto vybíráte čistě podle jejich sympatického vzhledu a „předností“.
Vaše skoro domácí kancelář
Vaše kancelář se nachází hned vedle vašeho domu, takže do práce to máte kousek. Kancelář si můžete přizpůsobit sobě na míru, ať už se jedná o venkovní vybavení (vývěsní štít, nábytek apod.), nebo interiérové vybavení (nekupujete jednotlivé kousky nábytku, nastavíte rovnou celou kancelář). Ve vaší kanceláři máte svůj stůl, z něhož můžete pracovat, nebo můžete využívat tablet, který máte vždy po ruce. Kromě vašeho stolu je v kanceláři stůl pro vaši účetní, již si můžete později ve hře najmout (za koupený perk), aby vám snížila daně.
Záhadné městečko
Jelikož má hra českou lokalizaci, nacházíte se v záhadném českém městečku, jež má čtvrti pojmenované jako v Praze. Naleznete tu tedy Vinohrady, Malou Stranu i Staré Město. Po městě se můžete přemisťovat pomocí vlastního automobilu, jejž vlastníte, či nového modelu, který zakoupíte v blízkém autosalonu. Nabídka autosalonu se mění vždy jednou za tři dny. Druhou možností dopravy je autobus. Koupíte si lístek a cestujete na jednu ze šesti zastávek. Kromě autosalonu tu najdete také opravnu automobilů, farmu (nově přidaná), obchod s koňmi, závodní dráhu (zde najdete Paula Walkera, kterého můžete vyzvat na závod 1v1), několik benzínek, obchod s nábytkem, kasino a každou středu výprodej skladů.
Práce makléře
Vaší prací v Estate Agent Simulator je nákup domů od místních obyvatel. Lepší schopnost obchodování (potažmo smlouvání) a štěstí ovlivňuje, zda dané osoby snadno přesvědčíte, aby vám dům prodaly levněji. Pokud se vám to podaří, musíte dům nejprve kompletně vyčistit od špíny, odpadků a brouků. Poté jej přemalujete, vyměníte podlahy, natřete fasádu a přidáte nábytek (maximálně dvacet kusů). Teď už zbývá jen finální dům nafotit (stačí tři fotky), zadáte si buď v kanceláři, nebo na tabletu inzerát, že prodáváte tento dům, a přidáte prodejní cenu. Před vaší kanceláří se tak vytvoří malá zmenšenina domu, ke které se scházejí lidé a vy se snažíte mezi nimi najít nejlepšího budoucího vlastníka.
Po určité době, co máte vyděláno dost peněz a už vás moc nebaví vylepšovat domy cizích, máte možnost postavit si tu dům vlastní. Musíte najít pouze prázdný pozemek, jejž zaplatíte, a poté se domluvíte se stavbaři, jaký dům chcete postavit (1+1, 2+1, 3+1). Stavbyvedoucí vám pak řekne, jak dlouho stavba potrvá. Popřípadě kdyby se něco během stavby nepovedlo, dozvíte se to stejně až po dokončení.
Pokud vám někdo z vašich nájemníků odmítne zaplatit, máte na výběr ze tří možností. Buďto mu počkáte, nebo na něj pošlete právníky a budete se soudit (nutně to neznamená, že vyhraje spor, můžete naopak i o peníze přijít). Poslední možností je pak vymlátit dluh, což je vskutku vtipná záležitost, neboť souboj s neplatičem vypadá jako souboj ze Street Fighter či Mortal Kombat (z roku 1992). Vidíte nad sebou bar života pro vás i vašeho soupeře a tlačítka, jež vám ukazují, čím se kryjete, útočíte atd. I zde však existuje možnost, že vás po vymlácení nájmu bude chtít daná strana zažalovat.
Za XPéčka schopnosti
Ve hře je momentálně čtrnáct perků, jež si otvíráte pomocí nasbíraných bodů XP. Tyto body dostáváte automaticky za čištění domů a úspěšný pronájem. Další pak získáváte tříděním odpadků před vaší kanceláří (najdete tu čtyři barevné kontejnerky na tříděný odpad). Nejvíce bodů však dostanete, pokud vlastníte psa a nakrmíte ho – tak získáte třicet bodů. Za body si pak otvíráte perky, jako například hraní si s mazlíčkem (pejskovi můžete házet míček), štěstí, využití služeb právníka, možnost mít zaměstnance atd.
Předběžný přístup
Ačkoliv hra Estate Agent Simulator vyšla 13.listopadu letošního roku, je prozatím minimálně na další půlrok (či déle) ještě v předběžném přístupu. Co to pro hráče znamená? Titul zatím nabízí základní mechanismy – nákupy, prodeje a stavby domu, zaměstnance a řadu miniher v kasinu. Jak sami autoři říkají, rádi by do hry v plně verzi přidali mechaniky krádeží, detailnější stavbu domu, vystěhování nájemníků, nová města a spoustu dalších věcí. Nezbývá tak než držet autorům pěsti, že se vše povede, jak má.
Hra má zatím stále dost chybiček, na jejichž opravě se samozřejmě postupně pracuje. Pokud budu za sebe jmenovat, jedná se o projíždění skrze stromy a značky (zároveň v nich i zaparkujete), naopak keře jsou stoprocentně neprůjezdné. Pes občas zmizí ve verandě. Větší nákup věcí v obchodě s nábytkem se umí krásně vyskládat do pyramidy. Největším problémem je česká lokalizace v podobě textu. Moje manželka mluví snad hůře než Google překladač, takže mám občas problém zjistit, o co v konverzaci jde. Novinové články vypadají strašně a některé z věcí mají jiné názvy. Například televize se tu jmenuje hodiny.
Po odehrání něco málo přes jedenáct hodin v Estate Agent Simulátor můžu říct, že hra je celkem zábavná a trošku repetitivní (způsobeno předběžným přístupem). Celý den makléře trvá reálnou čtvrthodinku, což se mi zdá krapet uspěchané. Musíte totiž vybrat nájem, něco koupit, předělat, a tak neděláte vlastně nic jiného, než jen přejíždíte od jednoho k druhému. Co se mi ale zatím líbí nejvíce, je soutěživost vyvolaná tím, že při každém zapnutí hry vidím, na jakém jsem pořadí mezi ostatními hráči a jakou hodnotu můj majetek má. Osobně jsem strašně zvědavá, co nám autoři do hry postupem času ještě přidají.