Eternal Edge+ – sourozenec Zeldy

Sdílet
Sdílet
Sdílet

Do naší redakce se dostala tato roztomilá hříčka, která je vylepšenou verzí původního Eternal Edge vydaného v roce 2018 na Nintendo Switch, Xbox One a PC. Je mi jasné, že hodně hráčů a recenzentů bude tuto hru spojovat se Zeldou a mají svým způsobem pravdu. Titul po grafické i hratelné stránce připomíná Legend of Zelda: Breath of the Wild. Za tímto ambiciózním titulem stojí studio Righteous Weasel Games a nutno podotknout, že tuto hru vytvářeli pouze dva lidé. Nejvíce udivující na tom je, že i přes drobné chyby, které se v ní vyskytují, je v mnohem lepším stavu než některé dnešní triple-A hry.

Příběh

Sledujete příběh malého válečníka Crosse, který má jediný cíl – zachránit svou milovanou manželku Evelyn, která byla uvržena do věčného spánku. Váš úhlavní nepřítel Skeleton King terorizuje malé království. Cross tedy musí svůj hlavní úkol na chvíli odložit stranou a nakopat krále do jeho skeletoní zadnice, než se ale tak stane, je potřeba, aby náš malý hrdina zesílil a získal správné vybavení.

Velký otevřený svět, možná až moc velký

Důležitou částí hry je prozkoumávání světa, který není zrovna malý. Mapa je rozdělena do sedmi lokací, ze kterých pět má doporučenou úroveň. Mezi nimi se můžete teleportovat skrze studny. V každé lokaci na vás čekají truhlice, eventy,  dungeony, bossové a příběh posouvající questy. Pomocí různých indikátorů nad postavami můžete poznat, jestli se jedná o hlavní příběh či vedlejší, a na mapě pak máte tři různé paprsky. Zlatý indikuje hlavní i vedlejší příběh – záleží na tom, který quest vyberete do sledování – zelený paprsek označuje dokončený úkol a modrý paprsek zase eventy. Nemusíte se bát, že byste paprsky přehlédli, jsou viditelné na velkou vzdálenost. Navštívíte i města, kde si nakupujete lepší vybavení za herní měnu Quill, který můžete nacházet v bednách nebo ho též sbírat z poražených nepřátel. Pokud nechcete utrácet Quill, můžete ve městě vyrábět vybavení a elixíry z materiálů, které sbíráte při prozkoumávání a plnění úkolů. Každá lokace má své specifické materiály na výrobu lepších zbraní..

Eternal Edge + – paprsky

U soubojů v Eternal Edge+ se nezapotíte

Se souboji jsem docela zápasil. Ne kvůli tomu, že by byly extra náročné, to opravdu ne, naopak se mi zdají jednoduché. Potíž, se kterou jsem bojoval, je opravdu krátký dosah vašeho meče. Musíte být natěsno nalepení na nepřítele, abyste ho vůbec zasáhli. Tohle by se ještě dalo snést, dokud se neobjeví nepřítel, který využívá například kopí. S tím má oproti vašemu meči delší dosah a než se k němu dostanete, může vás několikrát trefit. Útokům můžete uskakovat. Pokud jste ale v dungeonu, kde je prostor značně omezený, nepřátel je naopak více a všude kolem vás jsou propasti, tak budete docela nervní… ale od toho to jsou dungeony.

Naštěstí pro vás nejsou meč se štítem vašimi jedinými zbraněmi, můžete například najít brokovnici, získat kopí od padlého nepřítele, vyrobit si sekery či hole a mnoho dalšího. Jakmile zemřete, hra vám dá možnost výběru, jestli chcete pokračovat v dobrodružství dále, nebo se připojit k věčnému spánku s Evelyn. Pokud se rozhodnete pokračovat na své cestě, objevíte se na vámi nastaveném kempu – něco jako Bonfire v Dark Souls. Co se týče soubojů v eventech, jakmile do nich vstoupíte, vytvoří se kolem vás bariéra, přes kterou nemůžete projít. Občas se stane, že své nepřátele odhodíte za tuto bariéru a pak už na ně nemůžete. Proto je dobré mít hodně munice do své brokovnice; je to jediný způsob, jak je odstranit, když se tohle stane.

Eternal Edge + – ohniště
Eternal Edge + – Město

Crafting a dovednostní body

Kemp funguje nejen jako respawn, ale má i jiné vlastnosti. Můžete u něj počkat do rána či večera – v noci totiž vycházejí ven silnější nepřátelé. Dále si můžete rozdělit dovednostní body nebo vyrobit předměty. Pokud jste se zalekli výroby, nebojte se, není to nic složitého: při prozkoumávání světa najdete potřebný materiál, zasednete k ohništi a dáte vyrobit daný předmět. Jak říkám, není to žádná věda. Ale kdo ví, co si na nás tvůrci chystají, časem to mohou udělat ještě mnohem komplexnější. 

Ohledně dovedností vaší postavy máte pět možností, kam své získané body přiřadit – životy, poškození, výroba, obrana a imunita. Na úpravu dovedností potřebujete tzv. Eternal Essence,  který můžete získat při zvýšení vaší úrovně či ho můžete nalézt v truhlicích při zkoumání okolí. Stačí pak zaběhnout do kempu a tam body přiřadit.

Eternal Edge + – strom dovedností
Eternal Edge + – crafting
GP uvozovky

Pokud jste si někdy chtěli zahrát Zeldu, ale nevlastníte Nintendo, či jen milujete tento žánr, tak vám Eternal Edge+ můžu doporučit. Neočekávejte žádné těžké souboje či nervy drásající eventy, Eternal Edge+ je oddechová hra, která vás dokáže zabavit na hodně dlouhou dobu. Nejsem milovník tohoto žánru, jsem spíš člověk, co hraje hry jako Gothic, Dark Souls apod.… a proto mě až překvapilo, jak mě tato hra zaujala klady, kterými disponuje. Ze začátku jsem byl skeptický, ale čím víc jsem byl ponořen do samotné hry, tím víc jsem si to začal užívat. A když si při soubojích pustíte třeba soundtrack k Doom Eternal, získá hra pak jiné grády. Hru můžete zakoupit na Steamu v předběžném přístupu za necelých 13 €.

Klady

skvělý soundtrack s příběhem
souboje
velikost mapy
několik eventů a časté patche
vizuální styl hry

Zápory

prázdný svět vzhledem k velikosti mapy
krátký dosah vaší zbraně
občasné malé bugy, které neovlivňují hratelnost
7 / 10

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn