Expeditions A MudRunner Game - tekoucí řeka

Expeditions: A MudRunner Game – další povedený offroad simulátor

24. 3. 2024
Zdroj náhledu: Saber Interactive

Nechce se mi ani věřit, že jsme se po velmi povedeném Snowrunneru dočkali dalšího offroadového simulátoru, v němž se budeme brodit odporným bahnem, překonávat nelítostné stoupáky a marně doufat, že všechno naše snažení neskončí jen jedním velkým fiaskem. Vývojářské studio Saber Interactive i přes velké problémy své mateřské společnosti Embracer Group dokázalo úspěšně dokončit projekt Expeditions: A MudRunner Game, který se snaží navázat na svého předchůdce, hru Snowrunner. Jestli se nové pokračování povedlo a zda se jedná o stejně skvělý kousek, vám ukáže naše dnešní recenze. Takže si připravte své nervy a ostré lokty, naše jízda právě začíná!

Expedice plné utrpení

Abych příliš dlouho nechodil kolem horké kaše a zodpověděl otázku, zdali je Expeditions: A MudRunner Game ve svém jádru opravdu stejný jako čtyři roky starý Snowrunner, mohu vás uklidnit. Saber Interactive od těchto základů nijak neupustil, a naopak je v mnoha ohledech vylepšil. Ačkoliv vás tentokrát nečeká úplně převoz nákladu z bodu A do bodu B, ale vydáte se vstříc různým dobrodružným výpravám, můžete se opět těšit na staré známě překonávání strmých kopců, brodění se bahnem či jízdu po nerovném povrchu, kde si budete muset dávat velký pozor, abyste své vozidlo nezničili. V tomto aspektu se naštěstí titul nijak neliší, a i když mi trochu přišlo, že se v některých ohledech stala hra o něco přístupnější, nebylo to nic, co by mi celkový zážitek nějak pokazilo. Pokud jste milovali předchozí dva offroad simulátory a nebude vám vadit odlišnost herní náplně, budete se zde cítit jako doma.

Titul nabídne celkem 79 expedic ve třech lokalitách, a to americkém Coloradu, Arizoně a nám známých Karpatech. Plnohodnotné však jsou jen dvě, Colorado slouží spíše jen jako takový tutoriál, v němž si vyzkoušíte a osaháte ty nejzákladnější mechaniky. Většinou budete při svých výpravách zachraňovat uvíznutý náklaďák, prozkoumávat různé vraky, například letadel, či dokonce kostru dinosaura, nebo také provádět všelijaké terénní průzkumy. Sečteno podtrženo je tak Expeditions: A MudRunner Game spíše dobrodružnou hrou, což může některé dlouholeté fanoušky trošku odradit, jelikož převážení těžkých nákladů přes strastiplné cesty fungovalo opravdu skvěle. Na stranu druhou zde dostáváme úplně jiný a odlišnější obsah, jejž já osobně rozhodně vítám. Nejsem si totiž jistý, zdali by přímé pokračování Snowrunneru, který dokázal nastavit laťku opravdu hodně vysoko, mělo vůbec šanci na nějaký velký a dlouhodobý úspěch. Je možné, že se v budoucnu převozu zakázek v otevřeném světě dočkáme v rámci nějakého placeného rozšíření, ovšem nyní tuto činnost ve hře rozhodně nehledejte. 

Zdroj: Saber Interactive

Absence otevřeného světa, zato několik vylepšení

Jediným minusem po hratelnostní stránce, zato poměrně zásadním, považuji absenci otevřeného světa, což mě osobně hodně mrzelo. Tentokrát si nebudete moci pro své zakázky sami jezdit, nýbrž si jen budete vybírat každičkou výpravu z předem daného seznamu, resp. hlavní nabídky, chcete-li. Tuto skutečnost považuji za velké minus a rozhodně se jedná o krok zpět. Vytrácí se tím relativní pocit volnosti, kterou si sice můžete tak trochu užít v rámci volné jízdy, ale není to zas až takový zážitek jako u jiných podobně laděných simulátorů.

Expeditions: A MudRunner Game ale nabízí i několik vylepšení. Jednou z největších a nejpovedenějších vychytávek je úprava tlaku ve vašich pneumatikách, která vám umožní snáze překonat skalnaté a kamenité překážky. Nastavit si můžete celkem tři typy tlaku, ten standardní slouží pro klasickou jízdu na rovné ploše a pro jednodušší překážky, na nichž vám postačí i výkon vašeho auta. Pokud se ale ocitnete v koncích nebo se blížíte k nějakému kamenitému prostředí, doporučuji nastavit nižší či nejnižší tlak. Ne vždy to je sice úplná výhra a při neopatrném používání se vám mohou pneumatiky poškodit, avšak i tak vám úprava tlaku dokáže ve specifických případech hodně pomoci. Ale pozor! Nastavením nižšího tlaku se stanou pneumatiky nejen náchylnější na poškození, ale rovněž se vám zvýší celková spotřeba vozidla. Rozhodně je dobré mít se alespoň na pozoru a zvláště při delších výpravách používat snížené tlaky jen v těch nejnutnějších případech. Také si můžete do inventáře svého teréňáku zakoupit různé „záchranné moduly“, jako je zvedák nebo kotva, které vás mnohdy vytáhnou z neodvratného průšvihu. Pokud jste ve Snowrunneru někde uvízli nebo se někde převrátili, obvykle to znamenalo konec. U Expeditions: A MudRunner Game máte díky těmto vychytávkám alespoň šanci se z průšvihu vyhrabat, a pokud při vás stojí všichni svatí, dokážete se z menších pastí většinou s trochou snahy dostat a pokračovat dále. Pokud byste si náhodou nebyli jisti, kterou cestu zvolit, můžete si bližší okolí prohlédnout létajícím dronem, který musím uznat, že ve hře rozhodně vítám. Samozřejmostí je i možnost přidat si do svého inventáře náhradní díly nebo palivo. Celkově je hratelnost stále nemilosrdná a určitě se vám budou při některých výpravách setsakramentsky potit ruce, můžete se však nyní, alespoň zčásti, spolehnout i na pomocníky, kteří vás dokáží z bryndy vytáhnout. Ovšem neplatí to vždy a hodněkrát se mi stalo, že moje hodinové snažení nakonec i přes všechny pomocníky skončilo fiaskem.

Malým zklamáním je pro mě nicméně výběr vozidel, kterých je ve hře jen pár, dokonce méně, než u předchozího Snowrunneru. Nevím úplně, proč vývojáři skladbu terénních tak moc oškubali, avšak dá se předpokládat, že časem další vozidla přibudou v rámci placených nebo možná i bezplatných DLC. I tak bych byl rád, kdyby celkový počet vozidel u simulátoru, kde je právě jízda tou hlavní hlavní náplní, byl malinko vyšší už v základu. Na druhou stranu však musím pochválit detailní vylepšování vozidel, které se nezaměřilo jen na výkonnostní část, ale i tu estetickou. Na svůj teréňák si můžete zakoupit například postranní či vrchní úložný prostor, kde si můžete ukládat rezervní zásoby, a mít tak při nějakých delších výpravách připraveny náhradní díly nebo benzín, kdyby náhodou.

Zdroj: Saber Interactive

Vylepšení doznala i vizuální stránka

Značných vylepšení se dočkala i vizuální stránka, která ještě více přibližuje realitu prostředí. Mohu vám říci, že zvláště Karpaty vypadají opravdu nádherně, a pevně doufám, že dalších podobných lokalit se dočkáme i v budoucnu. Znatelných změn doznaly také různé animace a efekty a v celkovém ohledu udělal Expeditions: A MudRunner Game několik kroků vpřed.

Na závěr recenze už jen pochválím výbornou optiamizaci a hardwarové požadavky. Titul bez větších problémů spustíte na nejvyšší detaily v rozlišení 1080p i na slabším počítači, což je rozhodně pozitivní. Tím bych řekl, že jsme se dostali na závěr naší recenze.

Zdroj: Saber Interactive

Expeditions: A MudRunner Game skvěle navazuje na předchozí Snowrunner a přináší i několik novinek a vylepšení. Svým zaměřením a větší přístupností sice může trochu zklamat veterány série, stále však nabízí skvělou fyziku a desítky hodin velkých a těžkých výzev. Škoda jen, že zde nenajdeme více lokací nebo alespoň terénních vozidel. Sedm bodů z deseti.

Klady
  • vylepšená vizuální stránka
  • novinka v podobě nastavení tlaku pneumatik funguje skvěle
  • velký počet expedic
  • lepší přístupnost pro nováčky
Zápory
  • absence otevřeného světa
  • prozatím jen dvě plnohodnotné mapy
  • malý počet teréňáků
Platforma PC
  • Datum vydání 05.03.2024
  • 0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Hratelnost

    Znovuhratelnost

    Technické zpracování

    Obtížnost

    Stanislav Hřiba

    Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.