For Games 2023 – stage

For Games 2023 aneb další ročník interaktivní zábavy a videoher

25. 10. 2023
 

Minulý víkend se v pražských Letňanech konal další ročník festivalu For Games, který jako již tradičně sdílel prostory s veletrhy For Kids a For Beauty, kam jsme také zběžně ve složení Nikola a Michal nakoukli. Protože jsme především hráči, zajímala nás zejména herní sekce, a tak For Games bylo naším primárním cílem. Akce každým rokem slibuje nabitý program plný soutěží, turnajů o zajímavé ceny, rozhovorů i nějaké ty autogramiády se známými tvářemi českého gamingu. Kromě toho by se návštěvníci měli těšit i na spoustu příležitostí k nákupu nejen herního merche či možnost vyzkoušet si videohry u stánků nejrůznějších značek. Co For Games 2023 přinesl tentokrát, se dozvíte v krátké reportáži.

Výstaviště PVA Expo v Letňanech nabízí pohodlnou dopravní dostupnost. Jakmile jsme úspěšně prošli registrací, vyfasovali press karty a alespoň zčásti zmákli základní prostorovou orientaci, hned za modely válečných letadel, vozidel a bůh ví čeho ještě jsme prakticky bez potíží našli halu číslo tři a čtyři, v nichž se nacházel cíl naší výpravy.

Po doražení na místo nám však jako první hlavou probleskla myšlenka, jak moc je prostor prázdný. Více než v minulých letech. Největší plochu pochopitelně zabírala stage s přidruženým koutkem s počítači a místem na sezení. Právě zde se měly odehrávat ony turnaje a celý program. Zbytek haly se snažilo zaplnit pár stánků převážně herního a anime merche nebo vystavovatelé z řad společností Nintendo a Lenovo. Když jsme se opět vrátili nohama pevně na zem a přiznali si, že naše očekávání možná byla nadmíru přehnaná, vyrazili jsme pozdravit stávající partnery. Protože jsme na For Games 2023 vyrazili v sobotu, šlo v tento den očekávat největší příval návštěvníků. Ačkoliv jsme měli chuť si například u Nintenda vyzkoušet kuželky nebo Splatoon 3, davy lidí (i když nevelké) nás od tohoto záměru odradily. Stejná písnička se konala u expozice Lenova, která táhla snad ještě více. Naši pozornost ovšem zaujal stánek YGames nejen s virtuální realitou, ale i s parádními retro kousky na ještě více retro zařízeních. Jak jinak, i zde byl přehršel zájemců o to, si na monitorech tlustých jako průměr královského langoše ze stánku opodál vyzkoušet starou dobrou Fifu nebo Maria.

Zatímco jsme z dálky sledovali ostatní bavit se a tiše jim záviděli, prostor se začínal zalidňovat, a tak jsme hbitě vzali stánky útokem. U Gamlery nabízeli jako vždy tematické hrníčky, peněženky, figurky i oblečení a nejvíce na dračku šly mystery boxy, ostatně jako i u dalších prodejců. Stejnou taktiku zvolil Animerch, u nichž nechyběly stylové podložky pod myš, placky a hromada dalších pokladů. Naši pozornost zaujal stánek Fadee, u jehož stolů se shlukovalo podezřele moc lidí. Při bližším pohledu jsme ihned pochopili proč. Mezi nimi byla spousta obdivovatelů – nás nevyjímaje – různých typů nožů nejen na výstavu, ale i do kuchyně. Pokud nechcete utrácet za bedny do CS:GO, není nad to si pořídit stylový karambit i s luxusním stojánkem. A kdybyste náhodou váhali nad funkčností, hned vedle s kuchyňskými noži připravovali skvělé burgery a hot dogy.

Celou akci zpříjemňovali desítky cosplayerů, jejichž úžasné kostýmy braly dech. No jen posuďte sami v galerii níže.

I když se na For Games letos moc vystavovatelů nesešlo, alespoň jsme se netlačili skrze hromadu dalších lidí v úzkých uličkách mezi stánky, jako tomu bylo ve vedlejších halách, kde souběžně probíhalo For Kids a For Beauty. Na For Kids jsme vyrazili s cílem pozdravit partnery a skoro jsme je v té změti kočárků nemohli najít. Naštěstí Albi ví, jak přitáhnout pozornost. Jejich stánek byl obrovský, ale i tak narvaný k prasknutí. Stejný zájem zaznamenaly také expozice společností Dino a Mindok. Holt deskové hry, ještě k tomu se slevou nebo rovnou ve výhodném výprodeji, byly velikým lákadlem nejen u rodičů s dětmi. Když už jsme byli uvězněni mezi davy, nedalo nám to a strávili jsme pár chvil u Lego, kde jsme obdivovali zejména herní stavebnice. Bohužel veškeré stoly byly obsazené dětmi a já jsem od Michala dostala zákaz je od nich vyhánět. Milým překvapením pro nás bylo spatření stánku nakladatelství Crew. Prohlédli jsme si novinky v podobě dalšího dílu Zaklínače připlétajícího se do známé pohádky nebo zbrusu nový komiks Cyberpunku 2077, který v době konání veletrhu ještě ani oficiálně nebyl v prodeji.

Posilněni mraženým jogurtem a minikoblížky s čokoládovou polevou jsme vyrazili do vod nám úplně neznámým, do sekce For Beauty. Hned při vstupu nás jako rána kladivem uhodila omamná vůně všemožných krémů a voňavek. U stánků postávaly z větší části vyšňořené slečny lákající k sobě jako Sirény zbloudilé návštěvníky. Atmosféra byla úplně odlišná, přesto neméně uvolněná. Když jsme narazili na úsek, kde se vytrhávalo obočí a kousek vedle stál prapodivný futuristicky vyhlížející stroj vysávající cosi z lidí, usoudili jsme, že toto není úplně místo pro nás, a vzali nohy na ramena zpět do haly tři, abychom si mohli vychutnat nabombený hot dog, a tím naši výpravu úspěšně završit. 

S pozdějšími hodinami se i počet návštěvníků pomalu snižoval, což pro nás značilo návrat domů. Byli jsme rozbolavělí z celodenního ťapkání, měli jsme vyřvané hlasivky a pomalu proděravělé ušní bubínky z hlasité hudby, ale odjížděli jsme veskrze s pozitivními pocity. Pokud bychom měli srovnat všechny tři výstavy, For Games 2023 bylo nejchudší ze všech, co se týče návštěvníků i vystavovatelů. Letos se tu dokonce neukázal ani žádný vývojář, což je strašná škoda. Doufáme, že se do příštího roku najde více obsahu, kterým festival interaktivní zábavy a videoher vyplnit.

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.