Fresh Start Cleaning Simulator – úvodka

Fresh Start Cleaning Simulator – obnovte přírodu

11. 4. 2023
Zdroj náhledu: Chicken Launcher

Říká se, že příroda je mocná čarodějka, ale někdy i ona potřebuje pomoc. Ne všichni jí totiž projevují náležitou úctu a někteří nerespektují oboustranně výhodný vztah založený na filozofii dávej a ber. Po lesích se tak povalují hromady odpadků v nepovolených skládkách. V mořích plavou tuny plastů. Vodní toky a řeky vysychají z nedostatku vláhy. Plošné kácení vyhání z domovů miliony živočichů a takto bychom mohli v představě lidské hlouposti pokračovat dál. Co jsme si natropili, musíme si uklidit. Prvním krokem může být i ten virtuální v relaxačním titulu Fresh Start Cleaning Simulator.

Tam i zpět

Rozhodně se netajím tím, že mi aktuální ekologická situace není jedno. Z toho důvodu mi neskutečně imponují herní projekty snažící se v hráčích zanechat jakousi stopu. Příkladem toho může být Endling – Extinction is Forever, Wavetale a samozřejmě dnes recenzovaný Fresh Start Cleaning Simulator. Ten se stejně jako první dva zmiňované tituly snaží o to, ve vás hravou formou probudit hlubší environmentální cítění. Nevolí však emoce, ale natvrdo ukazuje lidské destruktivní chování v praxi. Jak z názvu dokážete dobře vyvodit, Fresh Start Cleaning Simulator vám do rukou dá úklidové prostředky a nářadí k tomu, abyste obnovili přírodu do její původní krásy.

Budete cestovat po celém světě a navštěvovat nejrůznější zpustošená místa. Abyste je dokázali očistit, vybavíte se multifunkčním udělátkem – vysavačem a zavlažovací hadicí v jednom –, které vám zřejmě půjčila Beatrix ze své slizáččí farmy. Tento nástroj nejenže dokáže zalít uschlé rostliny, uhasit požár či očistit budovy od nánosů špíny, ale jeho zpětný tah si hravě poradí s vysátím odpadků, listí, sutin a dalšího nepořádku.

Zkušenosti k zefektivnění práce

Fresh Start Cleaning Simulator je členěn na jednotlivé mise různě rozeseté po celé mapě světa. Každá z nich si klade za cíl očistit okolní přírodu – smýt nánosy bahna z usychající půdy, opravit rozbité budovy či jiné konstrukce a připravit prostředí tak, aby se do něj mohla vrátit zvěř. Na začátku mise se seznámíte s dílčími úkoly, jejichž postupné plnění přiměje okolí se opět zazelenat. Sesbírané odpadky budete mít možnost recyklovat do cenných zkušenostních bodů. Za vydělané peníze si skrze strom dovedností vylepšíte sací výkon vysavače, sílu trysky, velikost inventáře, objem vodní nádrže a jiné technické parametry. K ruce vám budou i další vymoženosti usnadňující práci. Těmi jsou robotičtí pomocníci, z nichž jeden funguje jako rozstřikovač vody a druhý jako ultimátní sací jednotka.

Ke splnění některých úkolů budete potřebovat speciální nástroje a předměty, kterými však nebudete disponovat vy ani váš inventář. Tyto pomůcky bude nutné pod haldami bláta a odpadků nejprve nalézt, posbírat a následně použít pro danou akci. Může se tak například jednat o ozubená kolečka sloužící k opravě nádražních hodin nebo o lahodné krekry ve tvaru rybky, bez nichž si nepohladíte roztomilou kočičku.

Když recyklace, tak pořádná

Ve hře Fresh Start Cleaning Simulator vás čeká celkem deset misí v různých koutech světa, od exotického krmení pand přes záchranu koal z hořícího lesa až po vypuštění velryb na širé moře v zasněženém Grónsku. Zatímco se autoři snažili o různorodost herního prostředí, což se jim bezpochyby podařilo, jako by zapomněli stejnou péči věnovat také kulisám. Během cca pěti hodin hratelné doby se budete střetávat se stále těmi stejnými hromadami hlíny, s identickými stromy i keři, jen s tím rozdílem, že budou umístěny v jiné krajině.

Mise jsou různě dlouhé a obsáhlé. V průměru u jedné strávíte přibližně dvacet minut až půl hodiny v závislosti na rozloze herní plochy, a zda v rámci svého OCD nutně potřebujete vše dokončit na sto procent. Čím větší plocha, tím větší je šance, že se zaléváním minete nepatrné stéblo trávy a dokonalého výsledku se jen tak nedočkáte. S čím jsem osobně měla asi největší problém, je nepřesné míření. To pocítíte zejména ve chvíli, když se snažíte zalít drobnou květinu nebo je více rostlin u sebe. Zatímco značka pro míření ukazuje na jeden objekt, proud vody jako by tryskal vedle. Není to vyloženě velká komplikace v hratelnosti, ale brzy vás to začne otravovat.

Jednohubka na pár hodin

Fresh Start Cleaning Simulator se rozhodně nemůže pyšnit realistickým grafickým zpracováním. Hra se místo toho snaží o určitou stylizaci, ale stále se nemohu rozhodnout, zda se mi to líbí, či nikoliv. Modely zvířat působí trochu hranatě, že by si ještě pár polygonů navíc zasloužily, a jejich animace jsou poměrně strnulé. Vizuál tedy nenadchne, ale ani neurazí. Celou hrou vás bude provázet příjemná relaxační hudba, která se mění s každou misí a prostředím, takže vám nestihne uvíznout v hlavě dříve, než se zprotiví.

Po pěti hodinách a projití všech misí bohužel nemám sebemenší nutkání si titul znovu zahrát. Deset lokalit není zrovna mnoho a určitě by to do budoucna chtělo zapřemýšlet nad dalším rozšiřujícím obsahem. Fresh Start Cleaning Simulator je taková příjemná jednohubka, ke které nemáte žádnou motivaci se vracet a raději sáhnete po obdobných kouscích na trhu, jichž není zrovna málo. Co se mi však na tomto titulu líbí, je propojení s ekologií, díky čemuž to není jen další z řad simulátorů na bázi rekonstrukce. Jestli stejně tak jako já nejste fanoušky skutečného úklidu, Fresh Start Cleaning Simulator vám tuto jinak otravnou činnost zpříjemní. Virtuální odklízení nánosů bahna, sbírání odpadků, opravování zřícenin i návrat zvířat zpět do čistého prostředí je relaxační a uspokojující činnost.

Pokud hledáte nenáročnou zábavu, u níž není zapotřebí přemýšlet a být neustále ve střehu, Fresh Start Cleaning Simulator je trefou do černého. Relaxační podstata titulu s environmentálním poselstvím vás ukolébá na vlnách očišťování virtuální přírody, ale čekáte-li od něj výzvu, zklamu vás. Uklízení nikdy nebylo mou oblíbenou činností, ale Fresh Start Cleaning Simulator dokáže fungování skutečné aktivity napodobit uspokojivým způsobem.

Klady
 • oddechový zážitek
 • grafika neurazí, ale ani nenadchne
 • příjemný hudební doprovod
 • rozmanitost prostředí
Zápory
 • krátká životnost titulu
 • nepřesné míření
 • časté používání těch samých kulis
Platforma PC
 • Datum vydání 20.12.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.