Goat Simulator 3 – a jedem!

Goat Simulator 3 – když si z vás kozy dělají srandu

23. 12. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Goat Simulator 3 je pokračování stejnojmenného titulu vydaného v roce 2014. Největší záhadou pro všechny zůstává, proč společnost Coffee Stain North označila svoji novinku číslovkou tři, když ve skutečnosti existují pouze dva díly – ten z roku 2014 a aktuální recenzovaný. O co tedy vlastně jde? Goat Simulator 3 je sandboxová záležitost, ve které se ujmete ovládání kozy a vaším jediným cílem je způsobit co největší chaos.

Příběh, který si vyprávíte sami

Recenzovat Goat Simulator 3 není tak složité, jak se původně zdálo, a to především proto, že tento titul se nemá brát vážně. Jistě, jsou zde některé chyby, které snižují jeho celkové hodnocení, ale nejsou natolik významné, aby mu způsobily nízké ohodnocení. Co se týče příběhu, ten zde v podstatě není, což je podobná situace jako u Postal 2, kde se lidé dodnes přou, zda vůbec nějaká skutečná dějová linka existovala.

Jakmile hru spustíte, zažijete opravdový závan nostalgie, protože vývojáři z Coffee Stain North do ní vložili několik popíchnutí na adresu různých titulů. Hned na začátku Goat Simulator 3 předělali legendární scénu ze Skyrimu, ve které jedete na povozu směrem k šibenici. To ovšem není všechno. Můžete se také připojit k Bilbu Pytlíkovi na jeho dobrodružné cestě, prožít loupež diamantů ve stylu Mission Impossible a projít hororovým bytem připomínajícím Kodžimovo P. T. Kdybyste chtěli víc, přihodí se i Matrix.

Poměrně velká mapa

K příběhu se ještě vrátím, protože Goat Simulator 3 lze hrát dvěma způsoby. Prvním je plnění misí, jež vám odemknou zapečetěné dveře v kozí věži a umožní vám bojovat s finálním bossem. Druhým způsobem je ignorování úkolů a místo toho rozsévání zmatků po celém městě. Někdo by mohl namítnout, že titul s bossem má nějaký příběh, což by mohla být do jisté míry pravda. Nečekejte ovšem dlouhé dialogy, hledání konkrétních dokumentů ani nic jiného, co by utvářelo děj… jste přece koza. Vývojáři vás jednoduše hodí s kozou do rozsáhlého otevřeného prostoru a řeknou vám, ať si děláte, co chcete.

Herní mapa je rozdělena do pěti lokací, jejichž postupné odemykání probíhá pomocí synchronizace. Nemusíte se obávat žádných mechanismů šplhání, to naštěstí vývojáři přenechávají Ubisoftu a jeho sérii Assassin's Creed. Jediné, co musíte udělat, je vyběhnout k věži a stisknutím tlačítka provést výše zmíněnou synchronizaci. Stejně jako v sérii AC pak kamera létá kolem a ukazuje vám všechny mise, kterých je poměrně hodně. Hlavní cíle, díky nimž postupně odemykáte zapečetěnou bránu, jsou zobrazeny formou několika otazníčků.

Obvykle se týkají bláznivých věcí, jako je poražení vykradače hrobek, nalezení nosorožce podle jeho hovínek, chycení legendárního Bigfoota, donucení lidí běhat na běžících pásech, vytvoření experimentálních banánů velikosti člověka nebo vítězství v prezidentských volbách. Za dokončení každé mise získáte body, za něž můžete vylepšit schopnosti své kozy. Celou hru však můžete dokončit, aniž byste si cokoliv odemkli. Kosmetické doplňky si můžete zakoupit, případně je získat plněním misí či je kdekoliv nalézt. Můžete získat světelný meč, zbraň spojenou s Elonem Muskem, auta nebo třeba lebku kozí královny a mnoho dalších šíleností.

Některé úkoly, jako například dobrodružství Bilba Pytlíka, vyžadují jejich odhalení. Můžete získat do rukou vzácný Prsten moci, obléci si kostým Gandalfa nebo nosit mluvící věž, přesněji Sauronovo oko na zádech. Nejvíce mě pobavilo prostředí, které mi připomnělo starého Wolfensteina 3D z devadesátých let, kde po vás místo nacistů střílely postarší paničky v křeslech. Upřímně, jsou to jedni z nejotravnějších nepřátel, kterým ve hře budete čelit. Nechybí ani tajný úkryt, jenž nápadně připomíná ten z Temného rytíře. To jsou všechno ale jen drobnosti a titul toho nabízí ještě o něco víc. Většinu času proto strávíte prozkoumáváním různých částí mapy, abyste našli vzácné předměty, například past na duchy z filmu Krotitelé duchů.

Můžete být kozel, krokodýl či nosorožec

Kosmetické doplňky mohou nejen změnit už tak divoký vzhled vaší kozy, ale mají také určité schopnosti. Můžete získat létající boty, vrhací štít Kapitána Ameriky, laserové masky a zbraně. Ve skutečnosti existuje několik věcí, co tuto hru dělají ještě bláznivější. Pokud jde o nakupování, splněním určitých misí si můžete odemknout kostýmy, které zcela změní vzhled vaší kozičky, díky čemuž můžete mít nosorožce, žirafu, farmáře nebo žraloka. Tyto kostýmy pak můžete vyměnit za body, za něž si nakoupíte další barevné variace a různé předměty. Ovšem jedná se pouze o skiny, a proto když se převlečete za žraloka, bude se do jisté míry chovat úplně stejně jako ta koza.

Pár chyb na kráse to má

Pro někoho je největší nevýhodou hry Goat Simulator 3 to, že je k dispozici pouze na Epic Games. Kromě tohoto „problému“ má titul několik dalších drobných nedostatků. Začněme herní fyzikou. Vím, že má být titul záměrně navržen pro zábavu při rozbíjení a vyhazování věcí do vzduchu, ale kvůli nespolehlivé fyzice mohou skoky vypadat neohrabaně, což může být velmi frustrující. Nedokážu spočítat, kolikrát jsem to chtěl vzdát nebo do něčeho praštit během používání jetpacku.

Další věc, kterou lze této hříčce vytknout, je, že abyste si Goat Simulator 3 užili naplno, musíte jej hrát v kooperaci až se třemi hráči. Ve všem tom chaosu můžete narazit na činnosti, jejichž vykonávání je možné pouze v režimu pro více hráčů – například golf. Místo toho, abyste si s takovými věcmi lámali hlavu, můžete se odvázat a s přáteli se bavit – skákat na trampolínách, olizovat lidi a shazovat je ze skal, krást auta a závodit s nimi nebo po sobě střílet různé předměty.

Grafika ani hudební doprovod vás nezklamou

Vizuální stránka hry Goat Simulator 3 je záměrně jednoduchá a hloupá. Neočekávejte, že díky špičkovým technologiím bude vypadat realisticky. Nedokážu si ale představit, jakou jinou grafiku by měla mít – hrajete za kozu, co neustále vyplazuje jazyk, nosí sukýnku, místo nohou má toaletní papír, na zádech křídla a místo obličeje masku delfína. Navíc je tu optimistická, téměř burácející hudba, která má podtrhnout hloupost této hry a připomenout všem, že se nemá brát vážně. Goat Simulator 3 je ideální pro hraní s přáteli na večírku.

Goat Simulator 3 představuje slušnou sandboxovou hříčku pro hraní s přáteli, ale rozhodnete-li se hrát sami, mohou vás limitující možnosti rychle omrzet. Dokonce i absence fyziky objektů, která může být na chvíli zábavná, vás může po čase začít obtěžovat. Na druhou stranu Goat Simulator 3 nabízí prostřednictvím tajných lokací a objektů k prozkoumání spousty zábavy, a to jak z filmového, tak i herního světa.

Klady
  • kooperace pro čtyři hráče
  • spousty možností, jak se zabavit
  • humor je někdy na dobré úrovni
  • veliká škála různých kosmetických doplňků
  • rozsáhlejší svět
Zápory
  • fyzika hry dokáže občas naštvat
  • sólo režim tolik nezabaví
Platforma PC
  • Datum vydání 17.11.2022
  • 0.0

    Doporučujeme

    Michal Mráz

    Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.