Icewind Dale Enhanced Edition intro

Icewind Dale: Enhanced Edition

5. 5. 2022
 

V krčmě, která se nachází ve městě Easthaven (Východní Přístav), se právě usadila parta dobrodruhů, jejichž členové si vypráví roztodivné příběhy a probírají plány do budoucna. Každý z nich působí lehce tajemně a nebojácně. Nikdo z nich však netuší, že se již velmi brzy zapletou do událostí, které ovlivní jejich životy a o kterých nemají sebemenší tušení. Do ledové tundry plné smrtícího nebezpečí vás zavede Icewind Dale: Enhanced Edition.

Icewind Dale Enhanced Edition story

Icewind Dale: Enhanced Edition oživuje dávno zapomenuté klasické RPG

Původní první díl Icewind Dale vyšel již v roce 2000. Hra spadala do klasického žánru v té době velmi populárních izometrických RPG, kde parta hrdinů na své cestě „spadne“ z ničeho nic do velkého dobrodružství. Za touto hrou, která po boku Baldur's Gate a později i Neverwinter Nights určovala směr dalších moderních RPG, stálo Black Isle Studios. Hratelnost pak spadá do ještě starší kategorie, tedy konkrétně do stylu Dungeons & Dragons.

V roce 2014 vyšla Icewind Dale: Enhanced Edition, která přenáší toto RPG do dnešních dob, nabízí lepší efekty a na dnešní dobu líbivější grafický zážitek.

Příběh začíná v malém vesnickém městečku, které je známo jako Easthaven (Východní Přístav). Zde se po dlouhé cestě zastaví vaše parta (která může mít 1–6 členů), aby načerpala síly v krčmě. Během odpočinku a plánování další cesty se k vám přiřítí starosta Hrothgar. I když se vás snaží jen oficiálně přivítat, zároveň vás pozve do svého nedalekého domu, kde se vám svěří se svými plány a hlavně problémy, které ho trápí. Rázem se tak dostanete do centra dění událostí, které nejenže přesahují zdejší město, ale mohou otevřít i brány ke zlu, které jen čeká na příležitost.

Icewind Dale Enhanced Edition house

Stará klasika, která neomrzí

Hra je tedy klasickým izometrickým RPG, ve které můžete ovládat až šest postav s řadou různých ras, profesí a dalších dovedností. Krom hlavního příběhu nechybí ani pestré spektrum nejrůznějších vedlejších úkolů a prozkoumávání různých dungeonů. Icewind Dale je však oproti původnímu Baldur's Gate přímočařejší a podstatně bojovnější. Díky tomuto faktu si také vysloužil daleko větší oblibu hráčů, tedy zejména díky většímu prvku akce.

Na začátku si můžete vybrat postavu do své party. Můžete si vybrat z již před vytvořených postav nebo si vytvořit vlastní postavu a následně ji s některým hrdinou ze základní nabídky prohodit. Když se rozhodnete si postavu vytvořit, nejdříve zvolíte pohlaví, jaké bude vaše postava mít, a následně obrázek avatara.

Následuje volba rasy. Každá z ras má své kladné a záporné vlastnosti, tedy pozitiva a negativa, která se odlišují od jiných ras. Můžete si zvolit mezi člověkem, elfem, půlelfem, trpaslíkem, pulčíkem, gnómem, nebo dokonce půlorkem. Každá rasa má tedy své výhody oproti jiným rasám a žádná rasa není úplně univerzální nebo oproti jiné rase ve faktické zásadní výhodě. Rasa postavy určuje základní vlastnosti a možné vrozené schopnosti, stejně tak předurčuje možný výběr povolání, a to přes paladina, bojovníka, mága nebo zloděje či barda. Následuje přesvědčení vašich postav, tedy zda vaše postava v jádru bude dobrá, zlá neutrální apod. Pokud se během příběhu od tohoto přesvědčení odkloníte, můžete očekávat následky. Následují vlastnosti postavy, jakými jsou síla, inteligence, obratnost, charisma, zkrátka vše, co se dá očekávat. Nechybí ani volba dovednostní, jako je otevírání zámků, vybírání kapes, tiché plížení apod.

V rámci možných kombinací s rasami a povoláními se tak jedná o možnost vytvořit si opravdu tým nebo klidně i pouze vaši hlavní postavu dle svého gusta.

Pak už jen zbývá zvolit, zda hru půjdete zdolat v novince zvané „story mód“, která má prakticky nulovou obtížnost a nemůžete v ní plně zemřít, nebo v klasické obtížnosti se souboji, tuhými příšerami a bossy.

Taktické souboje, které zabaví, ale také potrápí

Boje jsou spíše v taktickém než v akčním duchu, v tom smyslu, že je možné je zapauzovat, rozdat různé příkazy členům party a následně akci spustit. Nicméně ani to nedělá některé souboje jednoduché, spíše vám to dodává čas si uvědomit „co jsem to zvoral“. Na druhou stranu se v rámci soubojů můžete opravdu vyřádit, tím spíše že hra nabízí již zmíněné množství postav a povolání. Enhanced Edition navíc podává daleko hezčí vizuální zážitek, zejména u kouzel. Vychutnáte si tak barevné efekty (někdy až moc neonové) různých ohnivých střel, léčivých kouzel nebo blesků. Do toho všeho vaši lučištníci střílí šípy, bojovníci se vrhají do tuhých bojů a zloděj čeká na vhodnou příležitost vrazit nepříteli kudlu do slabin.

Tvůrci již před vydáním Icewind Dale: Enhanced Edition avizovali, že je ve hře možnost používat více než 400 kouzel a různých zaklínadel. Již v původní hře bylo kouzel opravdu požehnaně, nicméně zde jsou i kouzla převzatá z Baldur's Gate a také zcela nová.

Kromě toho je ve hře tradičně i velké množství předmětů, nechybí tak legendární meč bastard nebo Zweihänder, tedy dvě ikonické zbraně z her D&D. To však s sebou přináší i určitá úskalí, která si D&D prostě nesou s sebou. Tím nejvýraznějším je patrně bojový systém D&D THACO, který je i po těch letech v některých situacích pro „nepolíbené“ hráče prostě záhadou.

I když jsou určité nevyváženosti poměrně zajímavé, nemožnost zabít bosse, protože žádná z vašich magických zbraní nemá +3, je prostě už dávno překonaná a v dnešní době to působí, řekněme, nelogicky, až hloupě.

Icewind Dale Enhanced Edition fight

Nový slušivý kabátek, i když se někde šetřilo

Jak jsem již uvedl, hra dostala několik grafických prvků, aby byla i v dnešní době, nebo tedy spíše v roce 2014, kdy vyšla, líbivější na pohled. Kouzla a některé magické efekty mají daleko jasnější a výraznější barvy. Změna je vidět i na prostředí, ve kterém se nacházíte, to působí lehce uhlazenějším dojmem, což je znatelné zejména na zasněžených pláních nebo i v některých obydlích.

Na čem se však inovace moc, nebo spíše vůbec, neukazuje, jsou postavy. Zde máte pocit, že se jednoznačně šetřilo nebo že nebyl nikdo ochotný je trochu „omladit“. Jedná se o omlazení jak po grafické stránce, tak po technické.

V průběhu hry také můžete mít problém s interakcí s jinými postavami, protože i když na ně budete klikat, interakce se nespustí, jelikož musíte klikat ne přímo na postavy, ale spíše na jejich nohy. Nejlepší je tak interakci dělat pomaleji, až uvidíte možnosti „rozevření“ ukazatele myši.

Hrou doprovází skvělý soundtrack, který prostě i po těch letech táhne, skvěle doplňuje příběh a dodává atmosféru místu a situaci, ve které se nacházíte. Ozvučení je také na povedené úrovni, tím spíše, že si můžete vybrat, jakým hlasem bude vaše postava disponovat. I když se jedná jen o drobné hlášky, případně výkřiky, je to příjemné.

Icewind Dale: Enhanced Edition je slušně vyladěné izometrické RPG ze „staré školy“, které dokáže i v dnešních dnech zabavit na desítky hodin. Oproti původní hře sice úpravy nejsou nikterak přelomové, nicméně i díky začleněnému rozšíření Heart of Winter se jedná o poctivou zábavu pro všechny milovníky RPG a povinnost pro fanoušky Icewind Dale.

Platforma PC
  • Datum vydání 30.10.2014
  • Petr Polák

    Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.