Karting Superstars - náhled

Karting Superstars – nezastavitelná AI

4. 2. 2024
Zdroj náhledu: Original Fire Games

Několik let nazpátek pro mě rodiče připravili nezapomenutelný zážitek – vzali mě na okruh pro motokáry a já tak jako nezletilý mohl poprvé sám řídit pořádnou motorovou mašinku. Do té doby jsem řídil jenom monoposty ve virtuálním světě. Po pár letech se ale situace vtipně obrátila a dnes místo auta zaparkovaného v garáži budu mít možnost zajezdit si na motokárové dráze. Paradoxně na té reálné dráze jsem už pár let nebyl. Do té virtuální mě vtáhla hra Karting Superstars od nezávislého vývojářského studia a zároveň vydavatele Original Fire Games. Titul je sice je pořád ve vývoji a v předběžném přístupu, proto od něj nečekám podobný zážitek jako třeba od Forzy Horizon 5. Ovšem aspoň tak mám možnost tímhle recenzním pohledem přispět k jeho možnému zlepšení, neboť dobrých her není nikdy dost.

Moc toho pro začátek nenabízíme, zkuste to vedle

Přesně takové pocity se ve mně mísí nejvíc. Pojďme ale pěkně postupně. V první řadě narážím na možností hraní, kterých není moc. Po pár hrách člověk rychle pozná, že denní menu toho moc nenabídne. Karting Superstars umožňuje hrát hru v singleplayeru a také v multiplayeru. Singleplayer začínají kvalifikací, tedy bojem o nejlepší umístění před samotným startem závodů. Závody většinou probíhají na třech okruzích a bodují se podle umístění.

Po posledním z nich se závodník s nejvíc body v klasickém stylu F1 stává celkovým vítězem a postaví se na stupínek vítězů. Další varianta je časovka, ve které soutěžíte se svým stínem a snažíte se kolo od kola zlepšovat. Multiplayer nabízí možnosti hraní s náhodnými lidmi nebo s kamarádem. Varianta s náhodnými lidmi hned odpadá, protože multiplayer je absolutně mrtvý a ani po několika pokusech v různých dnech se mi žádného lidského soupeře nepodařilo najít. Nejvíc mi zde chybí kvalitně zpracovaná kariéra, kterou vlastní custom hra nebo možnost sledování replayů ze svých závodů opravdu nenahradí.

Všechny smysly na vysoké otáčky

Závodění v singleplayeru, ve kterém jsem strávil nejvíc času, není vůbec jednoduché. V možnostech máme pět úrovní náročnosti a už hned ty první dávají poznat, že Karting Superstars nebude jednoduchá hra. Když jsem s mým průměrným závodním skillem spustil ty nejtěžší úrovně, jenom jsem se usmál, protože dohonit ostatní soupeře řízené počítačem bylo téměř nemožné. Celá hra je momentálně postavená pro milovníky nefalšovaných závodů, kde se ukáže jenom závodní srdce jezdce.

Čistokrevné závodění podporuje taky fakt, že tady nenajdete žádné zbraně, jako třeba v Mario Kart, a závody jsou tak prosté. Dokonce nejen to, nemůžete si kromě vizuálu svoji motokáru ani nijak upravovat a vylepšovat. Dojem realističnosti podporují i tabulky se skutečnými a nejlepšími časy lidských herních závodníků. Ve vybraných závodech můžete povolit jejich stíny, které se objeví ve hře, a vy tak můžete soutěžit doopravdy s těmi nejlepšími časy na světě. Nebo se jim můžete zkusit alespoň přiblížit. Proto v konečném hledisku nejlepší časy mají opravdu ti nejlepší závodníci, a ne jejich nejlepší motokáry.

Momentálně poloprázdné, ovšem s velkým potenciálem

Zhodnocení hry z technického hlediska nebude zdlouhavé. Předběžný přístup sice poskytuje optimalizovaný zážitek bez nějakých větších bugů, pádů a nedostatků. Na druhou stranu, po grafické stránce je titul neskutečně chudý. Diskusní otázkou teď je, jestli to je tak dobře a hra je díky tomu přístupnější pro větší masu se slabšími počítači, nebo je to špatně, protože herní zážitek silně upadá. Za mě je to spíše varianta B. Zvuková stránka je průměrná a drží se hesla, které Karting Superstars stanovil ve vícero směrech: v jednoduchosti nic nezkazíš. Žádný závodní hudební koncert se tedy nekoná a já bych si přál, aby zvuky byly realističtější.

Další negativní podtón realističnosti a smutné prázdnoty podtrhuje nemožnost zničení své ani cizí motokáry. Chybí zastávky v boxech, např. pro doplnění paliva. V podstatě by mohl být zpřístupněn nějaký realističtější mod a vývojáři by tak zabili dvě mouchy jednou ranou – když připočítáme už jeden zmiňovaný nedostatek obsahu. Hezké skiny a možnost jejich editace dělají hru o hodně velký kus hezčí, ale to pro kvalitní herní zážitek nestačí. Díky tomu, že je Karting Superstars v předběžném přístupu, se tu nachází obrovský potenciál, ačkoliv tu cenu (v době psaní recenze 17,49€) by člověk od hry očekával o něco víc. Proto v konečném hledisku budu vývojářům v jejich práci držet palce a doufat, že finální verze bude k nezaplacení.

Karting Superstars je motokárová arkádová závodní hra od vývojáře a vydavatele v jednom Original Fire Games. Autoři ji pustili na Steam v předběžném přístupu, který je silně poznat. Nejvíc je to viditelné v nedostatku zábavného obsahu, který by dokázal hráče přinutit hrát závody v dlouhodobém časovém horizontu. Potenciál má ovšem hra veliký, čemuž napomáhá její formát postavený na chladnokrevném závodění a nepřidávání žádných fantastických zbraní. Chce to akorát ještě čas, protože v tomhle stadiu vývoje bohatě stačilo vypustit ven jenom demoverzi. Hru proto doporučuji hlavně závodním srdíčkům a všem ostatním doporučím možná levnější nebo více propracované tituly.

Klady
 • závody bez fantastických vylepšení
 • velký potenciál
 • systémová nenáročnost
 • nepřítomnost bugů
 • optimalizace
Zápory
 • neschopnost udržet si hráče dlouhodobě
 • málo obsahu
 • připomíná spíše demoverzi
 • mrtvý multiplayer
Platforma PC
 • Datum vydání 13.09.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Hratelnost

  Znovuhratelnost

  Atmosféra

  Cena/Výkon

  Obtížnost

  Pavol Kunca

  Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.