Layers of Fear intro

Layers of Fear – obraz vlastního svědomí

22. 9. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Adventur s hororovou atmosférou vychází v poslední letech celkem hodně, ovšem najít mezi nimi opravdovou kvalitu, a hlavně originalitu, je velice obtížné. Stejně jako většina her z tohoto žánru se ani Layers of Fear na první pohled nejeví nikterak originálně, jenže soudit podle prvního pohledu by zde byla kritická chyba. Na druhý pohled, respektive již po pár úvodních minutách, záhy zjistíte, že Layers of Fear je opravdu něco jiného než tuctové hororovky.

Hra svým netradičním námětem a vizuálním zpracováním zaujala vysoké místo na žebříčku her, na které se nezapomíná.

„Každý portrét, který namaloval cit, je portrétem umělce, ne modelu. Model je jen náhodný podnět. Malíř neodhaluje nitro toho, kdo stál modelem. Spíš své vlastní nitro odhaluje malíř na pomalovaném plátně. A já nechci ten obraz vystavit, protože se bojím, že jsem v něm prozradil tajemství vlastní duše.“ – Oscar Wilde

Zdroj: igdb.com

„Každý umělec je svým způsobem šílenec.“

Děj vás zavede do domu, ve kterém žije psychicky narušený umělec, jenž ztratil milovanou ženu, rodinu, ale možná i něco více. Hra je jakýsi pohled do duše umělce, který, posedlý krásou a dokonalostí, všechno podřídil a obětoval svému umění ve snaze vytvořit geniální dílo. Dílo, které bude nesmrtelné a přetrvá po mnoho generací. Co všechno umělec této vizi obětoval, co ho dohání na práh šílenství a čemu musí při snaze dokončit svou mistrovskou práci čelit? To vše je ve vašich rukou – vy jste malíř, který drží štětec a maluje své velkolepé dílo. Jak bude nakonec vypadat, je na vás!

Hned v úvodu autoři říkají, že se může jednat o jejich hru, ale příběh píšete vy, a opravdu to dokazují. Hra má tři rozdílné konce a záleží na vašich rozhodnutích, kam až vás zavede vaše mysl a jak bude finální dílo vypadat.

Layers of Fear se odehrává v 19. století. Z počátku se ocitnete v krásném domě plném nádherných obrazů. Obrazy zde celkově hrají velkou roli, a není tak divu, že si autoři dali opravdu záležet na grafickém zpracování.

Z počátku však nemáte k dispozici mnoho detailů, a totožnost hlavního hrdiny tak v rodinném domě objasňují letmé útržky papírů, části deníku, novinové výstřižky a předměty odkazující na minulost umělce a celé jeho rodiny.

Malíři pomáháte přivolat minulost a tím se zároveň dozvídáte i více o událostech, které se zde udály. Procházíte potemnělým a zanedbaným domem a zároveň vytváříte veledílo, které ukáže odpověď na otázky z minulosti. Samotné finální dílo zároveň prozradí, kým doopravdy jste.

„Čas se podepisuje na všem, co nás obklopuje. Ničí to, co je fyzické, a rozpadají se i ty nejpevnější základy, a ničí naši mysl, naše vzpomínky, a přetváří je v něco nového.“

Zdroj: igdb.com

Layers of Fear je plný záhad a překvapení

Po domě nacházíte mnoho výtisků od Doriana Graye, zároveň však nacházíte i jiná díla, především herní a filmová. Domem procházíte v koridorovém stylu, nasloucháte zvukům, ale zároveň odhalujete i hlubší poselství jednotlivých obrazů, které jsou rozmístěny po domě. Spolu s tím objevujete minulost autora, ať je to podle způsobu, jakým požádal svou vyvolenou o ruku, nebo jeho reakce na těhotenství ženy a na samotné dítě.

Ve hře naleznete celkem šest kapitol. Každá kapitola vás v první fázi zavede na průzkum určité části domu a v druhé fázi sestává z několika tahů štětcem, které vedou k finálnímu dílu. To všechno vede k velkému a, troufám si tvrdit, fenomenálnímu finále a rozuzlení.

Napětí, strach a určitou nejistotu v nás tvůrci budují hlavně pomocí neustále se měnícího prostředí. Například procházíte přes knihovnu, kde jsou rozházené knihy; když se však jdete podívat k oknu, za kterým na vás někdo mluví, náhle po rozhlédnutí zjistíte, že jste nepřišli přes knihovnu, ale přes jídelnu, a z onoho okna se stal obraz rozpadajícího se masa. To vše je doprovázeno úžasnou hudbou, která naprosto skvěle zapadá do děje a doplňuje atmosféru.

Není to jen o tom, co vidíte před sebou, ale hlavně o tom, co se děje mimo vás. Každé otočení myší znamená, že se ocitáte k něčemu zády, a nikdy si nemůžete být jistí, co se v dané části děje. Myslím, že to je také jeden z hlavních tahounů hry – nepředvídatelnost, kdy si opravdu nemůžete být jistí, co se děje kolem vás a hlavně za vámi.

Nejistota za vašimi zády

Můžete procházet útulnou místnosti a za sebou slyšet padání knih a poliček, otočíte se a vidíte před sebou obrovskou pyramidu z knih, která se na vás řítí. Jindy se zase může sám od sebe přeskládat nábytek a rozházet se do na první pohled nesmyslných tvarů.

Hra skvěle kombinuje napětí z neznámého se strachem z minulosti, což velice dobře funguje. Postupně tak pomalinku přicházíte všemu na chuť a chcete vědět stále víc. Začnete se ztotožňovat s hlavním hrdinou a především s jeho bojem s příčetností. Přitom je opravdu pouze na vás, které dveře otevřete a jak se vypořádáte s událostmi, které jsou reakcí na vaše předešlé rozhodnutí.

Zdroj: igdb.com

Grafika a soundtrack, které vás zasáhnou

Graficky se jedná o velmi povedené dílo s důrazem na jednotlivé umělecké detaily, ale zároveň i na prostředí. Obrazy a různé malby působí opravdu skvěle, hra se světly a stíny je také na velmi povedené úrovni. Jako jedna z mála her, nabízí Layers of Fear i zobrazení v zrcadle, zapálení svíček a opravdu vydařené grafické efekty jako stíny, bouřku nebo třeba jen padající jablko ze stolu. Po grafické stránce se nedá hře nic vytknout.

Zvukové stránce se také nedá nic vytknout. Skvěle se do hry hodí, krásně doplňuje atmosféru a hlavně mysl hlavního hrdiny. Dokonce i hudba a určité skladby mají vliv na samotný příběh.

Dalo by se debatovat o tom, zda se jedná opravdu o hororově zasazenou hru, protože neobsahuje mnoho jumpscarů, jak bývá u tohoto žánru obvyklé. Jedná se spíše o chození po domě a jeho prozkoumávání s tím, že značnou roli hraje, zda se budete stranit manželky, zda budete chtít vzpomínat na příjemné okamžiky s ní, anebo zda se budete soustředit pouze na sebe a své dílo.

Svůj vliv na děj má také to, kterými dveřmi se rozhodnete vstoupit do další místnosti nebo zda se po vstupu do místnosti budete chtít vrátit zpět, odkud jste přišli. Tyto situace a rozhodnutí společně s postupným malováním vašeho obrazu mají zásadní dopad na samotný konec hry.

Zdroj: igdb.com

Layers of Fear: Inheritance DLC

Hra má již také DLC, ve kterém se ujmete role dítěte ze zmíněného hlavního příběhu. Dcera malíře se vrací do domu svého dětství, aby čelila své minulosti a dětským démonům, kteří jsou někdy spíše jen obrazy vlastních rodičů. Dokáže svému otci odpustit, nebo ji bude mrzet vše, co se stalo, anebo je pravda někde úplně jinde?

Layers of Fear je velmi povedená hororová adventura s originálním nábojem, povedenou atmosférou a nutkáním, které vás bude táhnout stále dál. Hra je však poměrně krátká a dá se proběhnout za bezmála hodinu a půl hraní. Pokud vynaložíte trochu úsilí a zaměříte se na prozkoumávání různých dokumentů, která vedou více k objasnění příběhu a vaší postavy, dostanete se na dvě hodiny čistého herní času. Nutno však dodat, že se jedná pouze o jedno dohrání. Hra nabízí tři rozdílné finální konce, a tedy i rozdílná ztvárnění finálního obrazu. Pokud tedy budete chtít vidět všechny dostupné konce, pak vás hra zabaví na sedm hodin času.

Klady
 • děj a zasazení hry
 • tři různé konce
 • grafika
 • soundtrack a ozvučení
 • atmosféra
 • mnoho věcí k prozkoumávání
 • herní mechanismy
Zápory
 • délka hry – hra je krátká
 • některé hádanky
Platforma PC
 • Datum vydání 15.02.2016
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.