Marvel’s Spider-Man Miles Morales – logiášek

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – nový pavouk přichází

8. 12. 2022
Zdroj náhledu: Insomniac Games

Po úspěšném vydání PC portu hry Marvel's Spider-Man Remastered není překvapením, že vývojáři ze studia Insomniac Games vydali přímé pokračování s názvem Marvel's Spider-Man: Miles Morales. Společně se nyní podíváme na to, zda byl i tento port z PlayStationu úspěšný.

Jsem jediný Spider-Man v New Yorku

Marvel's Spider-Man: Miles Morales se odehrává krátce po událostech předchozího dílu z roku 2018 a tentokrát sleduje příběh mladého teenagera Milese Moralese. Pokud nevíte, kdo to je, doporučuji zhlédnout vynikající animovaný film Spider-Man: Paralelní světy. Titul nám v podstatě ukazuje dvě hlavní zápletky. První je o tom, jak se stane skutečným Spider-Manem. Druhá, stejně jako u předchozích dobrodružství Petera Parkera, spočívá v tom, že vás Insomniac Games chce co nejvíce dostat za jeho masku, respektive poukázat na to, že i když je superhrdinou, je to stále mladý kluk s přáteli a rodinou. To znamená, že v některých dlouhých misích se ocitnete v interakci s jeho kolektivem: v jedné obzvlášť úžasné sekvenci budete se svými blízkými večeřet na Štědrý den nebo vzpomínat na soutěž, kterou jako mladý vyhrál.

Na začátku hry oba Spider-Mani pomáhají převézt vězně zpět do šatlavy, ale nebyla by to hra na hrdiny, kdyby všechno šlo hladce. Jakmile se podpůrné lano helikoptéry přetrhne, Miles udělá chybu, která způsobí, že převážený zločinec uteče. Líbí se mi, že Insomniac Games chytře využili honičku, jež přichází kvůli Milesovi, a použili ji jako tutoriál, aby vás seznámila s herními mechanismy a zároveň vám ukázala, že se máte připravit na rychlou akci. Od začátku budete zběsile mačkat tlačítka klávesnice, abyste se vyhnuli dětskému kočárku, zatímco se budete prohánět přeplněným obchodním domem na zádech nepřítele.

Jak už jsem zmínil výše, Miles Morales se v tomto dobrodružství snaží stát skutečným Spider-Manem. Krátce poté, co s Peterem porazíte uprchlého vězně, se dozvíte, že odjíždí na pracovní cestu do Evropy se svou milovanou Mary Jane Watsonovou. Miles, který je ještě nezkušený a zatím pouze bojoval jen po Peterově boku, se musí stát hrdinou, kterého New York potřebuje. Po Parkerově odjezdu jako na zavolanou vypukne válka gangů mezi dvěma zákeřnými frakcemi: Roxxonem, pochybnou vědeckou korporací, a maskovanými mstiteli známými jako Underground, co dávají Milesovi zabrat.

Dobrý soused Spider-Man

Na rozdíl od předchozího Spider-Mana z roku 2018, ve kterém jste museli mapu postupně odhalovat pomocí věží, zde nic takového nenajdete. Mapu odhalíte jednoduše tím, že budete objevovat krásy města, čímž se vám otevře i možnost rychlého cestování metrem, což je docela ironické. Občas mi ale vadilo, že všechny – pro Milese důležité – vedlejší aktivity se na mapě objevují okamžitě, i když ji nemáte odkrytou. Hned tak víte, kde jsou všechny bojové tréninky, hlasové nahrávky Milesova otce nebo Peterovy skryté dary. Neříkám, že to hře samotné škodí nebo že jí to ubírá body, jen poukazuji na to, že ji můžete dohrát za méně než osm hodin. Samozřejmě, pokud budete hrát Milese na 100 %, zabere vám to mnohem více času než u příběhové linie.

Při létání po městě se vám občas naskytne příležitost pomoci newyorské policii, nicméně nejsou to žádné mise, které byste již neznali z jiných podobných her. Co dělá Moralese opravdu zajímavým, je jeho nová aplikace – dobrý soused Spider-Man – kterou mu jeho společník a nejlepší přítel Gankee zabudoval do obleku. Jejím prostřednictvím budete zachraňovat Vánoce, hledat ztracenou kočku, nahánět holuby nebo obnovovat elektrické spojení metra. Nejlepší na tom všem je, že vývojáři z Insomniac Games vytvořili vedlejší mise, co jsou si sice obsahově podobné, ale nikdy se nejedná o opakující se úkoly.

Za splnění mise získáte bonusové body, které pak můžete využít k vylepšení svých schopností. Pokud vás bavilo odemykat nové obleky pro Petera Parkera, mám pro vás dobrou zprávu. Totéž budete moci udělat i pro Moralese, přičemž je budete máte možnost je upravit: například rychlejší dobíjení síly Venoma nebo více životů. Stejně tak mají různé kostýmy vlastní speciální statistiky, takže si svého nového Spider-Mana můžete přizpůsobit tak, aby vyhovoval vašemu hernímu stylu. Pokud z něj chcete udělat agresivního jedince, je to možné, pokud dáváte přednost mistru stealthu, je to také možné, opravdu si každý najde něco svého.

Emotivní? Zas tolik ne

Předchozí díl si mnoho fanoušků zamilovalo právě proto, že krásně vykreslil emoce a příběhy různých lidí, které už z Peterova univerza známe. U Moralese to podle mého názoru tak dobře nefunguje. Samotné emoce tam jsou, ale ne tak dobré jako u Petera Parkera. Nejspíš je to tím, že Petera přece jen všichni známe od dětství, zatímco Miles je pro nás nový. Možná proto jsem tolik neprožíval jeho problematický vztah se strýcem Aaronem Davisem ani jeho matku, která kandiduje na senátorku, či jeho vztah ke kamarádce z dětství. Je to trochu škoda, ale to je jen můj osobní problém.

Pravdou ovšem je, že jsem samotnému ději nevěnoval příliš pozornosti, protože jsem se těšil hlavně na akční scény. Oproti Parkerovi má Morales mnohem méně vychytávek, ale přišly mi o něco více vybroušenější. Osobně nemám rád stealth pasáže a vlastně cokoliv, co s nimi souvisí, nicméně v Marvel's Spider-Man: Miles Morales mi to přišlo naprosto geniální. Částečně za to mohou jeho superschopnosti, které jsou zde pojmenovány jako Venomova síla, nebo různé miny, protože tato kombinace dokáže vytvořit pořádný chaos. Je docela zábavné vejít do domu plného nepřátel, aktivovat na sobě neviditelnost a taktizovat ve zpomaleném pohybu. Co se týče Venomovy síly, jedná se o schopnost, jež Moralesovi umožňuje nabíjet bioelektrické výbuchy, které používáte na různé typy nepřátel a rozbíjíte tak jejich krytí.

Souboje jsou klasické batmanovské. Pokaždé, když na vás nepřítel zaútočí, objeví se nad ním barevný indikátor a hra se na chvíli zpomalí, abyste měli čas zareagovat. Indikátory vám ukazují, jaká je úroveň zásahu a zda jej můžete vyblokovat, nebo se mu raději máte vyhnout. Pokud čelíte ozbrojenému nepříteli, můžete mu pomocí pavučin vytrhnout zbraň a umlátit ho s ní do bezvědomí. Rozhodně bych se nebál říct, že Marvel's Spider-Man: Miles Morales je mnohem lepší než jeho předchůdce, alespoň co se týče bojů.

Má to vůbec nějaké chyby?

Otázku, na kterou by si každý jistě rád odpověděl, je, zda se jedná o úspěšný port z PSka na PC. Odpověď zní v tomto případě zcela jednoduše: ano, je. Během hraní jsem nezaznamenal jediný zádrhel, zamrznutí, pokles snímků, nebo dokonce pád hry. Vše je perfektně optimalizováno, a díky tomu se titul hraje skvěle. Musím uznat, že vývojáři z Insomniac Games a vydavatel PlayStation PC LLC odvedli s tímto portem skvělou práci. Co se týče hraní na myši a klávesnici, ovládá se úplně stejně jako předchozí titul z roku 2018, nicméně osobně jsem dal přednost spíše ovladači. Jeho nastavení tlačítek mi přijde o něco lepší, což je patrné v pozdějších fázích hry, kde schematizujete několik různých bojových kombinací.

Existuje jeden problém, který by vám mohl zkazit zážitek ze hry. Tato chyba však není způsobena portem, ale délkou titulu. V důsledku toho byl Morales herní komunitou označen za pouhé DLC, místo aby byl považován za plnohodnotnou hru, k čemuž se také přikláním. Je to opravdu škoda, protože létání po zasněženém New Yorku s vánoční atmosférou je docela fajn. Stejně jako v předchozím Spider-Manovi, jakmile spadnete na ulici, lidé na vás začnou různě reagovat a pokřikovat.

Pokud se jen tak potulujete městem, občas vás vyruší rádio, které vám do obleku nainstaloval sám Peter Parker. Nečekejte však, že bude hrát písničky, protože budete poslouchat pouze oblíbený místní pořad, ve kterém fanynka Spider-Mana vypráví o činech, jež pro město děláte. Zároveň je opravdu zábavné sledovat, jak se mladý Morales postupně stává skutečným Spider-Manem a jak stejně jako Peter vnitřně bojuje s tím, zda se pro tuto zodpovědnost vůbec hodí.

Marvel's Spider-Man: Miles Morales je rozhodně skvělý port, který bych doporučil všem fanouškům, co mají rádi tohoto pavoučího superhrdinu a pořádnou městskou akci. Skvělý zážitek však kazí fakt, že titul má velmi krátkou herní dobu, alespoň co se týče hlavní dějové linie. Pokud se chystáte Moralese dohrát na 100 %, rozhodně vás dokáže přikovat k židli na více než deset hodin.

Klady
 • grafické zpracování
 • titul je kvalitně optimalizovaný
 • souboje jsou rychlé a dynamické
 • spousty vedlejších aktivit
 • na klávesnici i ovladači se Morales hraje příjemně
 • hudební doprovod
 • Miles Morales a jeho osobní vývoj
 • mnoho kostýmů k odemčení
Zápory
 • krátká herní doba
Platforma PC
 • Datum vydání 18.11.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.