Muzeum 1 – úvodka

Muzeum 1 – recenze

2. 11. 2023
 

Muzeum 1 je hororovou uzavřenou trilogií, kterou napsal Rjósuke Tomoe. Tato série se vyznačuje napínavým vyprávěním a psychologickou hloubkou. Získala si obrovskou popularitu a byla také adaptována do stejnojmenného filmu, který vyšel v roce 2016 a režíroval ho Keiši Ótomo, známý například díky filmu Ruróni Kenšin. V České republice tuto brutální mangu vydává nakladatelství Crew.

Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Žánr:
Překlad:
Redakce:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rozměry:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Rjósuke Tomoe
Rjósuke Tomoe
Crew
Detektivní
Jan Hromek
Anna Křivánková
236
černobílý
brožovaná
128 × 182 mm
srpen 2023
9788076794245
první

Zdroj: Crew

„Zločince chytit umíš, ale rodinu si udržet nedokážeš“

Hororová premisa Muzeum 1 sleduje mladého detektiva Hisašiho Sawamuru, který měl až do nedávna dokonalý život. Dělal práci, která ho naplňovala, a doma na něj čekala milující manželka se synkem. Jenže jakmile práce začne narušovat osobní život, výsledek není vždycky příliš příznivý. Bohužel, to je přesně případ Sawamury, který se svému zaměstnání plně oddal a začal zanedbávat svou rodinu. To vedlo k tomu, že jednoho dne jeho manželka vzala syna za ruku a svého muže opustila. Od tohoto okamžiku prochází hrdina těžkým emocionálním rozpoložením, a aby toho nebylo málo, byl přidělen k velmi bizarnímu případu, co kompletně změní jeho život.

Práce na kriminálním oddělení není žádná legrace, protože se často vyskytují neobvyklé situace. Dokážete si představit, že byste byli vytrženi ze spánku a museli jet na místo, kde na vás čeká zohavená žena a psi využití jako vražedné zbraně? Pokud to nedokážete nebo se vám z této myšlenky dělá nevolno, raději se nedívejte na mangu Muzeum 1. V této knize se totiž jmenovaná událost objevuje a postupně se k ní přidávají další. Pachatel ještě k tomu na každém místě zločinu zanechává lístečky, na kterých jsou sepsány soudy, podle nichž je odsoudil. To ovšem Sawamura ještě netušil, že zanedlouho se tento případ stane velice osobní.

Vizuál a psychologické aspekty

Přestože se jedná o černobílou kresbu a detaily postav nejsou tak propracované, tedy až na vraždy, vizuál zůstává geniálně vykreslený a dokonale zachycuje temnou atmosféru příběhu, který si zaslouží vaše ocenění. K tomu přispívá i psychopatické chování vraha nosícího žabí masku a dění odehrávající se za deštivého nočního počasí. Ačkoliv jde o skvělý hororový kousek, co se nebojí sáhnout po brutálních věcech, nejvíce oceňuji, jak Rjósuke Tomoe dokonale zachytil a ztvárnil emoce a psychologické aspekty. Například sledování Sawamury, jak se postupně dostává skrze okolnosti, které vám nebudu spoilerovat, do stavu extrémní úzkosti a strachu, jež ovlivňují jeho myšlení a chování, vás natolik pohltí, že začnete hltat jednu stránku za druhou.

Zdroj: Crew

Osobně bych se nebál přirovnat Muzeum 1 k nejlepšímu kriminálnímu thrilleru všech dob, a to Sedm z roku 1995, který režíroval David Fincher. Pro ty z vás, kteří tento film neznají, Sedm sleduje příběh dvou detektivů pronásledujících sériového vraha, co se inspiruje sedmi smrtelnými hříchy. Filmové kvality spočívají v precizním zpracování, sugestivním vizuálním stylu a hlubokém psychologickém podtextu. Především ale je známý svou děsivou, až depresivní atmosférou a tím, jak krásně zvýrazňuje temnou stránku lidské povahy. Celkově se toto mistrovské dílo od Finchera dotýká těžkých témat a zkoumá lidskou morálku a nebezpečné stránky lidského chování. Důvod, proč se nebojím srovnání, je ten, že v obou případech jde o podobné věci.

Myslím si ovšem, že spousty čtenářů Muzeum 1 jednoduše přehlédnou nebo o něj nebudou jevit až takový zájem, protože na první pohled není příliš přitažlivý. Když si někdo vybírá knihy, komiksy nebo mangy, obvykle se nejdříve podívá na obálku, a pokud ho zaujme, přečte si anotaci a další informace. Problém s recenzovanou mangou je v tom, že první věc, které si na ní všimnete, je černá obálka s obrázkem žabáka v plášti, a to je vše. Musím přiznat, že jsem si také nebyl jistý, zda si ji přečtu, nebo ne, ale nakonec mě zvědavost přemohla a díky tomu mohu psát tyto řádky. Nicméně téma, jímž se příběh zabývá, znamená, že tato kniha není pro každého, což je škoda, protože je to skvělý kousek pro ty, kteří mají rádi psychologii, kriminální prvky a temnou, až děsivou atmosféru. Pokud vám zároveň nevadí, že kresby nejsou detailní (propracované jsou, pokud jde o zvýraznění emocí nebo brutálních vražd), určitě byste si jej měli přečíst.

Muzeum 1 je temná a náročná manga, která obsahuje brutální prvky a hluboký psychologický podtext. Navzdory prvnímu dojmu z obálky se jedná o kvalitní kriminální thriller, jenž se snaží vyrovnat s renomovanými díly v jiných médiích. Pro fanoušky žánru a ty, kteří hledají podobné téma, může být tato manga zajímavou volbou.

Klady
  • psychologické aspekty
  • brutální prvky
  • kresba a vizuální styl podtrhují temnou atmosféru
  • určitá inspirace filmem Sedm
Zápory
  • manga na první pohled nemusí působit přitažlivě
  • specifické téma
Infobox
0.0

Doporučujeme

Zpracování

Vtažení do děje

Příběh

Postavy

Napětí

Dialogy

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.