mxgp závodníci na startovní čáře

MXGP: The Official Motocross Videogame – licencovaný motokros

8. 1. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Vývojářům z herního studia Milestone nejsou motorky cizí. Od známého vrcholového MotoGP, přes svoji vlastní sérii Ride, se studio vrhlo i na motokrosové závody – sérii MXGP: The Official Motocross Videogame. Zdali se jim jejich první hra z licencovaného MXGP z roku 2014 povedla, se podíváme v dnešní recenzi.

Klasická kariéra

Hlavní menu je svým obsahem dosti bohaté. Můžeme vybírat mezi rychlým závodem, šampionátem a mistrovstvím světa, ve kterém si vystřihnete motokrosový závod i za oficiální závodníky. Dalšími možnostmi jsou kariéra nebo závod na čas. Kariéra je samozřejmě hlavním režimem ve hře, v němž se od mladého začátečníka postupně probojujete až k ostřílenému veteránovi. Máme zde kalendář závodů s možností nastavení obtížnosti protivníků, počtu kol nebo například asistenta řízení. Nechybí tu ani volba kompletního závodního víkendu nebo jen některých z jeho součástí – kvalifikace a závodu. Kompletní víkend čítá třicetiminutový trénink, kvalifikaci a dva závody. Ve vašem počitači si mužete přečíst nejrůznější e-maily nebo si zajít na socialní sítě a zjistit, co o vás píší vaši soupeři. Nechybí zde ani klasické zobrazování výsledků, jak si v průběhu sezóny vedete.

MXGP: The Official Motocross Videogame zahrnuje všechny licence série MX2 a MX1. Důležité je zmínit, že se nejedná o licence sezóny 2014, nýbrž té předchozí – 2013.

Téměř dokonalý jízdní model

Jízdní model nemusí sednout každému (hlavně ne těm hráčům, co se závoděním nemají zkušenosti), a to i přes to, že se nejedná úplně o čistokrevnou simulaci, ale spíše něco mezi simulací a arkádou. Na ovládání si budete nějakou dobu zvykat, i pokud jste zkušený herní závodník. Jakmile vám ale jízdní model padne do ruky, jedná se o opravdovou zábavu a hra vás bude bavit. Podle mého názoru je to to nejlepší z celé hry. Hra také velmi tvrdě potrestá každé zaváhání. Nejednou se mi stalo, že při šlápnutí na brzdu o něco více, než bylo potřeba, jsem skončil na zemi. To samé, když to přeženete s plynem na skokáncích. Malou vadou na kráse je zde teleportace zpět při vyjetí mimo dráhu – někdy je až moc přísná a hra vás hodí zpátky i při opravdu malém vyjetí z tratě. Postupem času vám tato funkce bude překážet a kazí to celkový dojem ze hry. Spíše bych zde uvítal nějakou formu penalizace, když si například trať zkrátíte. Chyby ovšem neděláte jen vy, ale občas ujede ruka i soupeřům, což považuji za vskutku příjemnou vlastnost.

Grafika neurazí, optimalizace nepotěší

Co se vizuální stránky týče, je nutné připomenout rok vydání, a to 2014. Není to ta nejlepší pastva pro oči, na druhou stranu svou kvalitou ani neurazí a na svou dobu patří k slušnému průměru. Ne nadarmo by se grafické zpracování dalo přirovnat k našemu nedávno recenzovanému V-Rally 4 od studia KT Racing. Obě hry jako by si z oka vypadly, ale zásadní rozdíl je v tom, že V-Rally 4 je oproti MXGP o čtyři roky mladší. V roce 2018 už by takový vizuál asi jen stěží konkuroval, a proto se V-Rally 4 řadí spíše k podprůměru. Mnohem horší je to se samotnou technickou stránkou hry, optimalizace od Milestone je zde cítit na každém kroku. Titul i po šesti letech od vydání trpí mnohými neduhy, které vývojáři z Milestone z nějakého důvodu neopravili. Na samotné hratelnosti problém nezaznamenáte, hra běží docela slušně a snímky se s vypnutou vertikální synchronizací většinou drží i nad 100 FPS. Problémem jsou neočekávané pády hry, kdy se mi hra například zasekla při načítání závodu. Nezbylo mi nic jiného než restartovat celý počítač, protože při takovém záseku se hru nepodařilo ukončit ani přes správce úloh. Další problém, co jsem zaznamenal, je vypadávání zvuků ve hře, které taky nejde žádným způsobem opravit – zde je opět potřeba hru restartovat. U her od Milestone se mi toto nicméně stává docela často a už to beru jako jejich součást.

MXGP: The Official Motocross Videogame je pro mě příjemným překvapením. Hra nabízí skvělý a zábavný jízdní model s obstojným vizuálním zpracováním a může zabavit i na několik desítek hodin. Skvělé vlastnosti však sráží technická stránka hry a některé drobné problémy, které mohli vývojáři z Milestone opravit.

Klady
 • jízdní model
 • i soupeři dělají chyby
 • na rok 2014 obstojný vizuál
Zápory
 • optimalizace
 • nešťastné traťové limity
Platforma PC
 • Datum vydání 28.03.2014
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.