OMSI 2 - dva autobusy

OMSI 2 je snad nejvíce realistický simulátor autobusů

24. 11. 2021
Zdroj náhledu: Aerosoft

Omnibus Simulator 2 (známý také jako OMSI 2) od vývojářského studia MR Software a vydavatele Aerosoft je autobusový simulátor, v němž se opět ujímáme nelehké role řidiče autobusu. Naším úkolem zde samozřejmě není nic jiného než převážet cestující po zastávkách, načež si musíme hlídat přesné časy v našem nabitém jízdním řádu. OMSI 2 je ovšem svým pojetím trošku odlišný od své konkurence v podobě Bus Simulatoru a jemu podobným. Jedná se totiž o titul, který je primárně určen profesionálním a zarytým fanouškům žánru a také těm, co mají v plánu do hry v budoucnu investovat další peníze skrz rozšířitelný obsah, jelikož na tomto principu je celá hra postavena. Zmíněný princip také pravděpodobně stojí za nebývalým úspěchem druhého dílu, po kterém by možná jinak sáhlo jen pár lidí. Dnešní recenze nám o hře Omnibus Simulator 2 řekne trochu více, tak se na ni pojďme vrhnout.

Zpátky do minulosti

Ve hře OMSI 2 zavítáme do nedávné minulosti, konkrétně do roku 1986, kdy bylo převážení cestujících trošku odlišné, než je tomu dnes. Nečekejte tedy žádné moderní autobusy s pokročilými funkcemi, zde se nachází především starší a dnes již zřejmě muzejní kousky značky MAN z 80. a 90. let. V základní hře nalezneme čtyři autobusy, přičemž jejich seznam si lze rozšířit pomocí dodatečného obsahu, o kterém si více povíme později. Mezi základními modely najdeme nízkopodlažní MAN NL202 a tzv. kloubový MAN NG272. Dostalo se ovšem také na patrové autobusy, a to MAN SD 200 a MAN SD 202. Co se týče samotných linek, v tomto případě ve hře také nalezneme spíše starší autobusové trasy. Hra se odehrává ve městě Berlín, konkrétně v jeho městské části Spandau.

Kromě samotného období roku 1986 nabízí Omnibus Simulator 2 i různé upravené varianty totožných linek, jak vypadaly mezi lety 1986 a 1994. Samotný Berlín nabízí celkově asi jedenáct možností linek, přičemž některé z nich mají několik variant, které znázorňují určitě období v letech 1986 až 1994. Kromě města Berlín vývojáři do hry přidali i své zcela smyšlené město Grundorf, které obsahuje jednu trasu a odehrává se v roce 1989.

Zdroj: Aerosoft

Náročné řízení se nemusí zavděčit každému

Řízení autobusů patří v OMSI 2 mezi nejnáročnější aspekty, které dají i zkušenějšímu hráči v prvních hodinách docela zabrat. Jak už bylo řečeno, hra patří mezi nejvíce realistické autobusové simulátory, a spolu se zaměřením na starší kousky bez různých moderních funkcí je i samotný rozjezd doprovázen několika úkony V autobusu si před každou jízdou musíte nastavit a hlídat opravdu vše, od běžných věcí, jako jsou zapnutá světla, přes teplotu až po správné pořadí označených zastávek, přičemž každé zaváhání vás může přijít pěkně draho. I když je zde přítomen nějaký ten tutoriál, který vám všechny důležité funkce představí. I po jeho úspěšném dokončení vám však bude dosti dlouho trvat, než vše důležité ve hře správně pochopíte, a nevylučuji také fakt, že se někteří hráči k tutoriálu vrátí i vícekrát. Mezi další důležité funkce patří i například prodej jízdenek cestujícím.

Kromě správného nastavení autobusu je neméně důležitá i vaše jízda a samozřejmě striktní dodržování všech dopravních předpisů. Každé zaváhání, jak už bylo řečeno, je mnohdy potrestáno a v případě rychlé a nesprávné jízdy jakbysmet. Cestující si budou všímat opravdu všeho, při každé vaší chybě dokážou být velmi naštvaní, a dokonce se v krajním případě může stát, že vystoupí z autobusu. Je tedy opravdu potřeba dbát všech pravidel silničního provozu a rovněž jezdit podle předepsaného jízdního řádu. Tím se dostáváme k ovládání, které nepodléhá dnešním standardům a je trochu specifické. Řídit autobus můžete pomocí klávesnice, kdy autobus standardně neovládáte pomocí tlačítek WSAD či šipek, ale číslicemi 8, 4, 2 a 6. Je to dáno především rozsáhlým nastavením vašeho autobusu, popsaným výše, a tak jednoduše na lepší optimalizaci nezbylo místo.

Ovládání si samozřejmě můžete upravit dle libosti, ale osobně spíše doporučuji druhý způsob a tím je řídit autobus tahem myší. Na tento nestandardní způsob si sice chvíli budete zvykat, ale vzhledem k rozsáhlosti je to asi nejlepší řešení. Nechybí ani ovládání pomocí volantu, to jsem ovšem neměl možnost u OMSI 2 otestovat.

Zdroj: Aerosoft

Bez dodatečného obsahu je zážitek polovičatý

Tímto bodem se dostáváme k oné zmiňované vlastnosti rozšiřitelného obsahu, která je pro OMSI 2 dosti zásadním aspektem. Jak už jsem psal nahoře, podle mého názoru jsou to právě různé modifikace a DLC, které stojí za nebývalým úspěchem druhého dílu. Samotná základní hra obsahuje pouze dvě mapy, které bez pochyb dokážou zabavit na dlouhé hodiny, ale co si budeme povídat, stylizace hry vyloženě vybízí k vytváření nespočtu dodatečného obsahu, jenž titul rozšíří o další a další funkce. K tomu napomáhá také přítomný editor, kde si hráči mohou vytvářet vlastní mapy i autobusy a sdílet je na Steam Workshopu s ostatními. Komunitní tvorba je první a zároveň i ten nejlevnější způsob, jak si OMSI 2 rozšířit o další obsah a vychytávky.

Mezi komunitní výtvory patří jak autobusy, tak mapy, které zahrnují i několik českých měst, jako je Brno, Ostrava, Havířov, Dolní Kounice nebo Ústí nad Labem. Mezi další české modifikace patří překvapivě také český dabing, který, musím uznat, nepůsobí vůbec špatně. Přece jen se na něm podílela skupina Fenix ProDabing. Druhou variantou rozšíření je nespočet placených DLC na Steamu, kde také najdeme velké množství autobusů a map. Je tedy jen na vás, jakým způsobem si váš Omnibus Simulator 2 rozšíříte, každopádně ale počítejte s tím, že pouhým couráním po základní mapě nevyužijete velký potenciál hry.

Zdroj: Aerosoft

Vizuální stránka má své určité kouzlo

Po vizuální stránce je v dnešní době OMSI 2 specifickou záležitostí, jelikož se bavíme o titulu, jenž vyšel v roce 2013. Na současné poměry zpracování nijak nevyniká, ale musím říci, že mi to až tak moc nevadilo. Osobně neznám žádnou hru, kde si můžu nasimulovat tolik reálných měst, a i když je vizuální stránka v dnešní době spíše pod průměrem, modifikace a rozšířitelný obsah dokážou OMSI 2 zázračným způsobem oživit.

Horším problémem však je, že i po bezmála devíti letech značným způsobem hapruje optimalizace. I na mém PC, které již odpovídá dnešnímu standardu, jsem se nevyhnul pádům hry a taktéž propadům snímků za vteřinu. Zvláště pády byly v mém případě velkým problémem a někdy jsem byl nucen jen nevěřícně kroutit hlavou, že i po tolika letech je titul v takovém stavu, v jakém je.

Zdroj: Aerosoft

Omnibus Simulator 2 neboli OMSI 2 je velmi specifický titul, který potěší především fanoušky realistických simulátorů a ty, co si rádi do hry přidávají další obsah pomocí modifikací či různých rozšíření.Tento aspekt je pro OMSI 2 velmi důležitý, a pokud jste o tuto hru stále nezavadili, před koupí je nutné tento důraz na rozšíření zvážit. Celkově pozitivní dojem pak kazí především optimalizace, která ani po bezmála devíti letech není ideální.

Klady
  • realistické řízení a specifická hratelnost
  • zasazení hry do roku 1986
  • nespočet možností rozšíření obsahu
  • vizuální stránka nabízí určité kouzlo
Zápory
  • po devíti letech stále trpí optimalizace
  • bez modifikací není plně využitý potenciál hry
  • optimalizace některých ovládacích prvků
Platforma PC
  • Datum vydání 11.12.2013
  • 0.0

    Doporučujeme

    Stanislav Hřiba

    Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.