Posel Smrti - náhledovka

Posel Smrti – nejlepší česká hra všech dob?

10. 4. 2021
 

Black Mirror, panství v severní Anglii, do kterého se náš hrdina, mladý šlechtic Samuel Gordon, po smrti své ženy Cathrine nechtěl nikdy vrátit. Okolnosti a záhady posledních dní ho však donutily po dvanácti letech panství Black Mirror znovu navštívit, aby uctil památku a pokusil se objasnit náhlou smrt svého dědečka Williama Gordona, jenž zemřel za velmi záhadných okolností.

Posel Smrti od českého studia Unknown Identity a Future Games pro mě není jen tak ledajakou hrou. Podle mého soudu se do dnešních dní jedná o jednu z nejlepších českých her, které kdy vyšly… ano, lepší než u všech dodnes považovaná modla v podobě prvního dílu legendární Mafie. Přečtěte si více článků z naši pravidelné rubriky retro hry.

Hratelnost

Posel Smrti vsadil ve své době na dnes již zapomenutý žánr point-and-click adventury, které se většinou ovládají pomocí tlačítek myši. Tento žánr sedl Poslu Smrti na výbornou a vývojáři jej dokázali zpracovat do hry na absolutní jedničku.

Samotná hratelnost je postavena na neustálém přemýšlení a logickém myšlení hráče, ostatně o tom point-and-click adventury jsou. Hratelnost dodnes považuji u Posla Smrti za jeden z nejsilnějších aspektů a titul dokázal najít rovnováhu mezi frustrací a logickým myšlením. Všechny úkoly a hádanky zde mají své logické řešení a pokud u her trochu přemýšlíte, nepotřebujete k dohrání žádný návod. Hra vám také zbytečně neháže klacky pod nohy a pokud jste náhodou v koncích, dokáže vás určitým způsobem sama navést. Herní doba se však bez použití návodu dokáže vyšplhat i na 20–25 hodin. Záleží jenom na vás a vašem myšlení.

Zdroj: igdb.com

Příběh a atmosféra

Příběh je samotným klenotem Posla Smrti, za který by se nemusely stydět ani detektivky od Agathy Christie. Zpracován je velmi dobře a nechybělo mnoho zvratů a překvapení. Více se v něm šťourat nebudu, abych omylem nevyzradil nějakou důležitou informaci pro případ, že jste Posla Smrti dosud nehráli a chtěli byste tak učinit. Jen upozorním, že příběh vás dokáže velmi lehce pohltit a odcházet od hry bude hodně těžké. Pamatuji si jako dnes, že jsem nesčetněkrát brzy ráno nedočkavostí vstal, abych zjistil, jak se to bude dále vyvíjet.

Stejně silná je i atmosféra hry. Zasazení do typicky deštivé a pochmurné Anglie dodává hororové atmosféře tu pravou úroveň a spolu s mrazivým příběhem dokáže vytvořit duo, při kterém vám bude naskakovat husí kůže. Samotných scén, kde byste se dokázali vyloženě leknout, ale ve hře moc není. To samé můžeme říct i o cutscénách, které jsou skvělým doplňkem, ale mráz po zádech z nich zrovna nenaskakuje, tedy alespoň ne mně. Tento malý neduh dokáže velmi dobře kompenzovat zmíněné prostředí ponuré Anglie.

Zdroj: igdb.com

Vizuální stránka a dabing

Grafická stránka je na rok 2003 zpracována velmi dobře a nemůžu zde mít sebemenší výtky. Vývojáři v té době nezapomněli ani na detaily typu kapky v kalužích, mlha nebo stoupající kouř z komína. Detaily působí věrohodným dojmem a mnoho titulů mohlo Poslovi Smrti jen tiše závidět. Totéž můžeme říct i o texturách a samotném prostředí panství Black Mirror. Každá herní obrazovka z přibližně 150 dokáže hráče okouzlit a má co nabídnout.

Posel Smrti obsahuje taktéž český dabing a opět musíme vyzdvihnout jeho nadprůměrnou kvalitu. Na hře se podílelo mnoho známých osobností v čele s Michalem Dlouhým, Vladimírem Čechem nebo Radoslavem Brzobohatým. Posel Smrti je podle mého dodnes nejlépe nadabovaná hra a i zde musím Mafii tak trochu odsunout až na druhé místo.

Zdroj: igdb.com

Posel Smrti zůstal dodnes v mém srdci jako nejlepší česká hra všech dob a ani legendární Mafie nebo Kingdom Come: Deliverance jeho místo nezaujmou.Vývojáři z Unknown Identity a Future Games vytvořili na svou dobu skvělé dílo, jehož kvalita se může srovnávat s hollywoodskými trháky. Škoda, že obě studia už dnes neexistují. Bylo by zajímavé vidět, kam by se tvůrci eventuálně dostali dnes a jaké další trháky by si pro nás připravili.

Platforma PC
  • Datum vydání 17.10.2003
  • Stanislav Hřiba

    Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.