Rytíř

Rytíř – krutý příběh, který střídá literární žánry

19. 10. 2022
 

Autor knihy Rytíř je známý tím, že se nebojí létat z jednoho literárního žánru do druhého. Bohužel ani tak zkušený tvůrce jako Miroslav Pech nezvládl plně ukočírovat příběh propojující cestování časem s drsným podsvětím a temnou fantastikou. Knihu vydalo nakladatelství Golden Dog a jde vidět, že ani s Rytířem nešlápli vedle, protože na dvou stech stránkách napsat takový příběh – to se musí smeknout pomyslný klobouček.

Autor:
Vydavatel:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Miroslav Pech
Golden Dog
204
černobílý
brožovaná
červen 2022
978-80-88067-52-8
první

Když Jirka potká Františku

Hlavní postavou je mladý sympatický osmiletý klučina jménem Jirka, který se ale náhle ocitne v těle dospělého muže. Tato první věta vás rychle uvádí do děje, protože vám musí být jasné, že hlavní postava již něco prožila a má něco těžkého za sebou, před sebou nebo kolem sebe. Ono to tak skutečně je.

Na knize je v anotaci napsáno, že se malý Jirka právě seznámil s dívkou jménem Františka. Jiří navíc oslavuje své narozeniny, ale opět se tu objevuje háček. Františka je totiž mrtvá a nyní ho čeká rituál, jenž pro něj nemá dopadnout dobře. Klučina v dospělém těle má před sebou vskutku těžký úkol, aby zachránil nejen sebe.

Miroslav Pech ukazuje, že umí psát velice neortodoxně a nebojí se napsat příběh, ve kterém létají čtenářovy emoce nahoru dolů (doslova věřím, že si libuje v rozhraní veselí a zoufalosti). Kromě toho, že umí podat strhující příběh, je tu ještě jedna podstatná věc. Dokáže napsat postavy, které zaujmou, a čtenář je jim nucen fandit po celou dobu příběhu, ačkoliv nějak podvědomě tuší, že to nemusí skončit happy endem.

Rytíř nám ukáže minulost

Na románu je skutečně zajímavé, že v temné fantasy, respektive té nejtemnější fantasy, kde je chlapec týrán (Miroslav Pech si skutečně dokáže libovat v hororu), se dostáváme i k cestování časem. Osmiletý kluk se přesouvá do minulosti a najednou řeší problémy, na které bych se ani já ve svých letech necítil dostatečně připravený.

Samozřejmě, je to vtipné. Dospělý chlap s mentalitou dítěte je vždycky komický, ale opět dostanete facku mezi oči, protože tenhle svět, kde Jirka žije, je plný krutosti. Násilí a humor sice mohou být zajímavou kombinací, ale zde se mi trošku minuly účinkem. V některých chvílích jsem si fakt řekl, jasně, takhle by dítě jednalo, a pak zase přemýšlel, co třeba pud sebezáchovy?

Autor si se zápletkou skutečně vyhrál, dokázal vykreslit pocity z obou spekter lidské osobnosti, tedy z dobra a zla, a je velice zajímavé sledovat, kolik toho dokáže ve skutečně 200stránkové knize shrnout. Nicméně stále zde platí pravidlo zmíněné na začátku, čtenářovy emoce lítají nahoru dolů. Dá se tak i říct, že stav „rozrušeného neklidu“ je asi nejvýstižnější pro celou dobu čtení knihy.

Zdroj: Golden Dog

Super postavy, ale moc žánrů

Co se postav týče, buď si je oblíbíte, nebo je budete nenávidět. Nic mezi tím není. Já asi rovnou řeknu, že mně Jirka po celou dobu lezl úplně na nervy. Nevím, čím to bylo – zřejmě kdyby udělal pár věcí jinak, cítil bych s ním trošku více, takhle nikoliv.

To, co bych ještě vytkl, je onen žánrový počet. Jasně, fantasy, cestování časem a horor je asi kombinace, která by mohla fungovat, ale nyní šlo vidět, že ani zkušený autor nemůže protnout úplně všechno naprosto dokonale a horor zde má jednoznačně navrch. To je u knihy, která by mohla sloužit jako další krok české fantasy, obrovská škoda.

Rovnou vám říkám, připravte se na drsný a silný příběh, který buď budete milovat, nebo knihu uložíte do rohu knihovny a jenom zpovzdálí na ni budete koukat a říkat si: „Už nikdy tě nevytáhnu ven!“ Na závěr přikládám odkaz na další recenze knih na Gaming Profeessors.

Rytíř je naprosto perfektní hororová, temná, násilná a brutální fantasy, ve které se autor prostě vyřádil, jak nejvíc mohl. Pohled na osmiletého v dospělém těle působil komicky, ale zároveň to byl i trochu rušivý element v celé budované atmosféře knihy. Přesto si Rytíř zaslouží pozornost – přece jen je to dvě stran, které uplynou, ani nevíte jak.

Klady
  • kvalitní hororový námět
  • příjemný fantasy námět
  • neortodoxní hlavní hrdina
  • dobře pojaté i vedlejší postavy
Zápory
  • Jirka je prostě otravný
Infobox
0.0

Doporučujeme

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.