San Francisco - Cover

San Francisco – desková hra o přestavbě města

29. 9. 2022
 

San Francisco je strategická budovatelská desková hra zasazená do první poloviny 20. století. Octnete se v období skokového růstu, velkých cílů a promarněných příležitostí, kde jako nadaní urbanisté soutěžíte o nejúžasnější plán rekonstrukce slavného města v Kalifornii. Budete získávat plány jednotlivých čtvrtí, stavět mrakodrapy, a nebylo by to San Francisco, abyste nepokládali tolik ikonické tratě pro lanové tramvaje.Desková hra San Francisco u nás v české lokalizaci vychází pod vydavatelstvím Blackfire. Autorem je oceňovaný návrhář Reiner Knizia, který má na svém kontě již více než 700 deskových her. Můžete si ho spojit například se hrami Hobit, Kaleidoskop, Keltis, Království, Lama, Piráti, Želví závody či námi recenzovanou hrou Equinox.

Ikony San Francisca? Lanové tramvaje a mrakodrapy!

Grafické zpracování krabice nikoho nenechá na pochybách, kam se vydáváme. Po stranách je vyobrazen jeden z nejslavnějších mostů světa Golden Gate Bridge a zepředu světoznámé lanové tramvaje. Aby toho nebylo málo, San Francisco a jeho čtvrtě jsou znázorněny i na vnější části vnitřní krabice a také po celém vnitřním kartonovém inzertu. Uvnitř nás přivítají desky s žetony, které si vyloupeme, a dokonce si sestavíme i pevné 3D mrakodrapy. Dále tu máme dřevěné miniatury tramvají, herní karty projektů a bonusů, bodovací desku a desky města. Vše je vykresleno ve světlejším technickém stylu, který ihned evokuje architektské plány budování a plánování města.

K dispozici máte pět čtvrtí

Deskovka San Francisco je určena pro dva až čtyři hráče, z nichž každý dostane svou vlastní desku města. Ta se skládá z 25 polí, která představují pět barevně odlišených stavebních čtvrtí, každá pro pět projektů. Zde budete realizovat všechny své budovatelské záměry. Projekty představují herní karty, které můžete ve svých tazích získávat. Každá karta projektu má definovanou barvu čtvrti, kam může být přiřazena. Výjimkou jsou černě označené karty, které můžete umístit kamkoliv. Významnou podmínkou při umisťování karet na plán je, že je mimo definovanou barvu musíte ještě pokládat vaše karty postupně zleva. Mimo označení barvy čtvrtě se na kartách nachází různé symboly. Setkat se můžete se symbolem dělníků – bustou panáčka s helmou –, který znázorňuje počet bodů konkrétní karty. Tyto body jsou důležité například pro stavbu mrakodrapu. Karta mrakodrapu má na sobě symbol základu a po umístění do své mapy zde můžeme mrakodrap postavit až v případě, že okolní karty dají dohromady součet sedmi bodů. Dalším typem karty je náměstí, které vám může přinést čtyři body, ale podmínkou je v sousedství propojení s tratí lanové tramvaje. Vozovny lanových tramvají jsou označené tramvajovým symbolem. Odtud tramvaje vyjíždí a vy se snažíte jim udělat vhodnou trasu, abyste propojili náměstí, anebo vám stačí mít delší trasu než vaši spoluhráči. Setkat se můžete i se symbolem kružítka. Pokud v konkrétní čtvrti budete mít kartu se dvěma kružítky, máte nárok na bonusové žetony, které vám mohou leccos usnadnit.

Kombinace náhody a strategie

Když je hráč na tahu, může provést dvě akce. Buď zahájí projekt, tedy že z balíčku sejme kartu a umístí pod desku projektů, kde lze tvořit tři řady, nebo projekt dokončí. Dokončení znamená, že sebere nastřádané karty projektů z jedné řady. Má to ale háček. Pokaždé, když projekt dokončíte, dostanete žeton smlouvy. Počet smluv pak musíte mít menší, než kolik chcete vzít projektů. Takto se můžete vyšachovat ve sbírání pro vás vhodných projektů a jste nuceni vykládat nové karty pro ostatní hráče. Jedná se tu tedy o kombinaci strategického plánování a naprosté náhody. Plánování probíhá sledováním ostatních a rozhodováním, jestli vzít projekty hned, než vám je sebere protihráč, nebo ještě počkat, jestli nepadne nějaká další vhodná karta. Náhody pak spočívá v tom, že vůbec netušíte, jaká další karta je na řadě. Naštěstí se smluv dá i zbavit, a to tak, že si všichni nějaké projekty vezmou a nebude tedy přítomen žádný hráč bez smlouvy. V tomto případě všichni hráči jednu smlouvu odhodí.Na náhodě také mnohdy závisí délka jedné hry, ukončit hru mohou totiž dvě věci. Buď některý z hráčů zcela zaplní svou desku města, anebo se vyčerpají všechny přidělené základy mrakodrapů. To se může stát klidně v prvních deseti minutách, především pak při hře dvou hráčů, kdy máte pouze šest žetonů a rychleji to odsýpá. Hra v každém z obou případů končí okamžitě. Můžete si tak plánovat dlouhodobě dopředu, můžete čekat na vhodnější karty, ale když někdo lízne kartu pro poslední základ mrakodrapu, máte smůlu.

A jak vlastně vyhrát?

San Francisco odměňuje jen ty nejlepší hráče. Každá hra má předem daný počet bodů, které si hráči mezi sebe rozdělí. Je tedy důležité si rozmyslet, za kterým cílem si půjdu a který mi přinese nejvíce bodů oproti ostatním. Body lze získat následovně: každá čtvrť má jeden žeton pro nejrychlejšího hráče, který postaví všech pět projektů v konkrétní čtvrti jako první. Další žeton také dostáváte, když jako první postavíte mrakodrap nebo máte mrakodrapů nejvíce ze všech. Hráč s nejdelší lanovou tramvajovou tratí má také žeton. Pak hráč, který má nejvíce bodů v jednotlivé čtvrti, dostává další žeton. Při hře ve čtyřech se dokonce body těm posledním nejhorším odečítají. To vše jsou žetony, které dostane vždy jen ten první nebo nejlepší hráč pro danou věc a ostatní ostrouhají. Body navíc lze získat za vlastní mrakodrap a existuje zde i bonusový žeton. Musíte tedy pečlivě plánovat, do čeho se vám vyplatí investovat, a průběžně neustále sledovat ostatní a vypočítávat své kroky. Hra má tak celkem překvapivě strategickou hloubku.

San Francisco můžete zakoupit například zde.

San Francisco je kompetitivní strategická hra, u které hraje výraznou roli, kdo dosáhne konkrétních cílů jako první a kdo bude v jednotlivých aspektech nejlepší. Na první pohled se zdálo, že bude poměrně složitá, ale ve výsledku jsou pravidla jasně daná a je jen na vás, jakou strategii zvolíte. Je zde přítomna i nějaká ta dávka náhody, která udržuje napětí. 3D komponenty pak přidávají příjemné zpestření detailního celkového zpracování.

Klady
  • kvalitní zpracování v urbanistickém stylu
  • strategické kombinování
  • vlastní sestavení 3D mrakodrapů
Zápory
  • počáteční zorientování se
Infobox
0.0

Doporučujeme

Marcela Grázová

Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.