Saviors of Sapphire Wings – logo

Saviors of Sapphire Wings – stoletá šípková růženka

10. 7. 2021
 

Někteří vývojáři se snaží udržet tento méně známý subžánr při životě i v roce 2021. Společnost NIS America vydala jeden z novějších příspěvků k DRPG – dvojbalení pro Nintendo Switch a Steam s názvem Saviors of Sapphire Wings / Stranger of Sword City Revisited.

Oba tyto tituly vyvíjí malé japonské studio Experience, mezi jehož další tituly patří Demon Gaze a Undernauts: Labyrinth of Yomi. První hra z dvojbalení, Saviors of Sapphire Wings, je remakem jednoho z prvních RPG od Experience, zatímco Stranger of Sword City Revisited je reedicí s několika novými přídavky.

Ve Saviors of Sapphire Wings jste hrdina, který prohrál

Jste hrdina, který vede prohraný boj s démonickým vládcem, Souboj končí vaší smrtí. Hrdinova duše však záhadně přežije a dokáže se přenést do těla někoho jiného. O sto let později se díky tomu znovu probudíte a dostanete druhou šanci zničit svého protivníka. Ten nyní hrozí, že rozšíří svůj temný vliv po celém světě. Má to však jeden malý háček – váš hrdina si nic nepamatuje. 

Zpočátku se může zdát, že příběh bude silnou stránkou hry, ale nakonec zjistíte, že tomu tak bohužel není. Po několika hodinách hraní začnete o titul ztrácet zájem a pokud nejste opravdu věrnými fanoušky žánru, hru pravděpodobně vypnete. Nenajdete totiž potřebný impuls k tomu, abyste zjistili, jak to celé dopadne.

Pokud jste tyto žánry nikdy nehráli, ničeho se nebojte

Titul disponuje režimem, který hru trochu usnadňuje, a pokud tedy nemáte s tímto žánrem žádné zkušenosti a neovládáte obvyklou strategii, nemusíte se bát. Hra vás sice nevede za ručičku, ale máte zde poměrně velkou volnost, která se vám naštěstí bude hodit. Schválně říkám trochu, protože i přes volnější režim vám hra nedá nic zadarmo a budete neustále postupovat všemi oblíbenou metodou pokus-omyl.

Vytváření si skupiny podle vás

V tomto žánru je zcela běžné vytvořit si vlastní skupinu postav – od jejich tříd přes vzhled až po jména. S postavami, které se připojí k vaší partě, se setkáte typickým způsobem podobným většině RPG her. Nejprve se setkáte se Saulem, adoptovaným farmářem, který má ambice stát se rytířem. Poté se seznámíte s Elthou, mladou modrookou a blonďatou elfkou, která je přidělena do vaší party s povinnostmi kněžky. 

Mně osobně se nejvíce líbila černovlasá Mai s velkými prsy, která je zároveň neko dívkou. Jako v každé jiné hře, i v Saviors of Sapphire Wings se najde postava, která vám bude lézt na nervy, a to jak vzhledem, tak charakterem. Pro mě to byl Popolog, otravný skrček, kterého by člověk nejraději hodil do hodně hluboké propasti nebo obětoval prvnímu démonovi, kterého potká.

Ačkoli mají tyto postavy své výchozí třídy, máte možnost je změnit a nastavit si je podle svého uvážení. Například Eltha je navržena jako mág, ale pokud byste chtěli, mohli byste z ní udělat fyzického útočníka, který dokáže způsobit pěkné poškození. Na titulu se mi líbí, že vám nabízí několik různých vzhledů pro každou postavu, takže můžete změnit její třídu, ale přitom zachovat její původní vzhled.

Zdroj: Experience Inc

Boje bohužel rychle omrzí

Ovládání soubojů je pak čistě klikací. Před vámi se pokaždé objeví určitý druh nepřítele, kterého budete muset samozřejmě zlikvidovat. Na pomoc máte šest hratelných postav a jejich jednotlivé třídy, jak jsem se již zmínil výše. Obvykle je v takových hrách nutné nebo alespoň dobré mít nějakou vhodnou kombinaci postav, jako je tank, bojovník, léčitel, lučištník apod., ale zde jsem potřebu takových kombinací nezaznamenal. Uznávám, že jsem měl ve skupině léčitele, ale jinak se tým skládal jen z bojovníků. 

Ve svém tahu máte na výběr, zda chcete útočit, bránit se, použít kouzla nebo určitý předmět. Tyto možnosti volíte pro každou postavu zvlášť, pak už jen útočíte. Toto opakujete stále dokola, dokud nezabijete nepřítele. Je to jednoduchá klikačka, která bohužel rychle omrzí.

Když se pohybujete po mapě, může vás některý ze společníků upozornit, že se v oblasti něco nachází, obvykle tak najdete lektvary.

O všech mechanikách, které tento titul nabízí, jsme bohužel řekli vše, co jsme mohli. Je to poměrně jednoduchá klikačka, která může po krátké době začít nudit. Osobně jsem se s tímto problémem potýkal také a dá se říci, že jsem se musel do zapnutí titulu ještě více nutit. Naštěstí pro nás je Stranger of Sword City Revisited k dispozici ve dvojbalení, jehož druhá polovina je mnohem zábavnější.

Titul je poměrně těžké hodnotit, protože na jednu stranu má starší vzhled a mechanismy, které v dnešní době nebudou tak dobře působit. Samozřejmě pokud jste fanoušky žánru a dokážete si ho užít, je to úplně jiná věc. Na druhou stranu má Saviors of Sapphire Wings poměrně slušný příběh, postavy jsou pěkně zpracované, ale to je jinak vše. Po chvíli začnou souboje unavovat a nemáte žádnou motivaci pokračovat v příběhu. Zejména cena je docela odrazující, protože titul nelze koupit samostatně, ale pouze v balíčku. Částka 49,99 € se mi pak v tomto případě zdá opravdu přemrštěná.

Klady

Zápory

 • dialogy
 • zpracování postav
 • vzhled staré školy
 • nezajímavý příběh
 • souboje vás po delší době omrzí
 • žádný důvod proč ve hraní pokračovat

Stranger of Sword City Revisited

Když se do Sword City začtete, první, čeho si bezpochyby všimnete, je nádherný grafický styl ilustrátorky Yoko Tsukamoty. Po výtvarné stránce je to skutečně jeden z nejlepších stylů, s jakým jsem se setkal, a rozhodně zvýšil můj zájem o tento titul. Ačkoli hry jako tato nemají mnoho animací nebo cutscén, fantastické kresby postav a další prvky v celé hře její prezentaci velmi pomáhají.

Titul opět obsahuje věci, které byste od first-person dungeon brawleru očekávali. Po úvodní sekvenci a sestavení družiny se vydáte do různých labyrintů, abyste se vypořádali s četnými monstry ve světě.

Vytvoření svého vysněného charakteru

Můžeme vám rovnou prozradit, že vzhled vaší postavy nemá na samotnou hratelnost absolutně žádný vliv. Nezáleží tedy na tom, zda jste muž, žena nebo neurčitého pohlaví – ano, i to je zde na výběr. Můžete si tedy klidně vytvořit postavu, která má jednoznačně mužský vzhled, ale v nastavení si pouze zvolíte, že svalnatý drakobijec je ve skutečnosti žena. 

Je opravdu mnoho typů podob, ze kterých si můžete vybrat, a věřte mi, že je docela těžké zvolit si ten správný. Vybírat lze například z cudných samurajských dívek, jeptišek nebo dobře vyvinutých neko dívek s pěkným dekoltem. Jen nad tímhle jsem strávil snad hodinu, ne však nad neko dívkami, ale nad celkovým výběrem vizáže.

Když si konečně nastavíte vzhled, začnete svou postavu různými způsoby vylepšovat. Začnete od třídy, za kterou chcete hrát, a pokračujete přes rasu, schopnosti a věk až po hloubku hlasu. Vytvoření postavy zabere poměrně dost času, ale o to lepší pocit z ní máte, protože se díky ní cítíte jako skutečná součást hry.

Proto radši nelítám

Příběh začíná tím, že se vaše postava stane účastníkem podivné letecké havárie. Ta vás záhadně přenese do fantasy světa Escario, kde ostatní lidé získávají magické a bojové schopnosti. V této zemi jste známí jako „Vyvolený“ a po probuzení se rychle seznámíte se skupinou cizinců a jejich vůdkyní – poměrně hezkou středoškolačkou jménem Riu.

Krystaly, vylepšování, léčení a bůhví co ještě

Poté, co vás Riu seznámí s ostatními členy skupiny, budete pomalu řešit své úkoly, konkrétně porazit podivné tvory zvané „Lineage“. Po jejich poražení vám dají Krvavý krystal – speciální drahokam, který slouží k posílení jedné ze tří herních frakcí. Tyto bytosti z rodu Lineage lze považovat za bosse, i když to tak úplně bossové nejsou.

Na základně, kde se budete nacházet velmi často, najdete trojici důležitých postav – kováře, léčitele, a samozřejmě Riu, která vám pomůže sestavit skupinu. 

Paní Gurrbu budete navštěvovat velmi často. Pokud některá z vašich postav náhodou zemře, může ji Gurrba oživit. Zde však přichází malý háček. Okamžité uzdravení vás bude stát drahocenné peníze, kterých budete mít velmi málo. Proto existuje i druhá možnost, kdy nezaplatíte nic, ale společníci budou po určitou dobu neaktivní a vy si budete muset vybrat jiné parťáky. Pokud však vaše postava zemře, nezbude vám nic jiného než okamžité oživení, které je opravdu drahé.  

Riu je vrchní velitelkou v pravém slova smyslu. Své společníky můžete rekrutovat z jejích řad, ale nejlepší na tom je, že si budete moci vybrat mezi předdefinovanými postavami nebo si je sami vytvořit. Registraci nové postavy budete také využívat poměrně často, protože jak už jsem zmínil výše, pokud někdo z vaší skupiny zemře a vám se nechce platit tučné poplatky za léčení, je to jediná možnost, jak pokračovat.

Poslední důležitou postavou je kovář Trpaslík. U něj můžete samozřejmě prodávat a nakupovat vybavení nebo si ho nechat vylepšit. Osobně jsem kováře používal čistě k prodeji nalezených předmětů, abych měl peníze na věčné oživování postavy. Jinak zde platí pravidlo, že lepší vybavení najdete mnohokrát během průzkumu dungeonu.

Smrt číhá na každém kroku

Aby vám vývojáři hledání vybavení trochu ztížili, připravili pro vás několik pastí, které budete muset při postupu hrou najít. Některé z nich vás pouze zraní, ale jiné mohou zabít polovinu, nebo dokonce celou vaši skupinu.

Nepřátelé vás také mohou překvapit ze zálohy, před čímž můžete utéct, pokud si myslíte, že byste prohráli. Jen je docela škoda, že i když jsou mezi nimi mnohem silnější jedinci než vy, nedostanete žádné dobré vybavení.

Při pohybu po mapě vás může některý ze společníků upozornit, že se v oblasti něco nachází, ale v našem světě to bohužel není vidět. Proto budete nuceni spotřebovat body morálky své skupiny, abyste se mohli přenést do paralelního světa. Tímto způsobem můžete najít truhly nebo nepřátele. Nikdy nevíte, co na vás čeká.

Hra Stranger of Sword City Revisited neobsahuje žádné jiné mechaniky než ty, které jsme právě vyjmenovali. Upřímně řečeno to však titulu nijak neškodí, protože se jedná o poměrně náročný titul, který vás dokáže zabavit na několik hodin. Díky grafice hra vypadá o něco moderněji, i když tomu tak ve skutečnosti není. Je jen škoda, že titul nelze zakoupit samostatně, ale opět pouze v balíčku za 49,99 €.

Klady
 • grafické zpracování
 • příběh
 • větší výběr postav a jejich modifikací
 • obtížnost titulu
Zápory
 • opakující se mechaniky
 • pro někoho obtížnost
Platforma PC
 • Datum vydání 16.03.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.