Šťastné městečko – vybudujte lepší místo než ten druhý

7. 12. 2023
 

Každý z nás chtěl určitě vždy žít na místě, kde to bude milovat. Mít skvělé sousedy, dobré restaurace, hromadu aktivit, krásné okolí, úžasné školy. V titulu Šťastné městečko od vydavatelství Blackfire (Čarostíny, Art Gallery, Monolyth) si takový malý ráj můžete zkusit postavit. Tuto mikrobuildingovou hru vytvořili japonští autoři Toshiki a Airu Sato. A to nejlepší? Slovy jednoho z nejvěhlasnějších reportérů všech dob: „Král v zámku, král v zámku, já mám židli, já mám židli.“ Tedy postavte lepší město než ten druhý.

Barvičky všude, kam se člověk podívá

Menší krabička zaujme svými neuvěřitelně krásnými živými barvami, které na jednu stranu evokují japonskou mangu a na tu druhou barevnou americkou animaci. Už teď jste navnadění, abyste měli chuť bedničku otevřít a podívat se na její obsah. A to v ní naleznete překvapivě jen dvě věci. Třicet kartónových mincí (dvacet s hodnotou jedna a deset s hodnotou pět) a celkem sto čtyřicet menších karet. 

Asi vám tak už došlo, že Šťastné městečko je karetní hra. Z té hromady je jedna karta prvního hráče, dvanáct obydlí, pět tzv. obchodu U Štístka, šedesát šest budov a padesát šest speciálních budov. Určitě už vám to šrotuje, jaký je cíl hry? Sesbírat co nejvíce bodů štěstí postavením nejšťastnějšího městečka na celém světě, podle počtu obyvatel dle srdcí na vyložených kartách. Tak zní matematika, a nyní jak karetka reálně funguje.

Miluji přípravy karetních her, kromě této

Dle domluvy dostane ten nejšťastnější z maximálního počtu pěti hráčů kartu prvního hráče, která je reálně úplně k ničemu. Následně se mince nahází na jednu hromádku. Nyní je načase připravit herní plochu. Vzhledem k tomu, že Šťastné městečko nemá plánek, je nutné pořádně okoukat manuál. Jinak je popis velmi zmatečný a vy nemáte šanci vytušit, jak vše před začátkem upravit. To je dle mého největší chyba na celé hře. Postavte něco, když bez obrázku nevíte jak.

Herní plocha se připravuje následovně. Zamícháte tři balíčky karet budov a položíte je lícem doprostřed stolu. Ceny karet balíčku jsou na jeho zadní straně. Následně roztřídíte karty obydlí podle typu, vyložíte je ve třech balíčcích a do každého dáte o jednu kartu méně, než je počet hráčů, tedy dvě od každého obydlí při hře tří hráčů.

Nyní přichází moment, kdy vyberete náhodné karty speciálních budov a položíte je přední stranou s podmínkami nahoru vedle herní plochy. Umístíte jich tolik, kolik je hráčů, plus dva. Zbytek speciálních budov dejte do krabice, nebudou potřeba. Nakonec každý hráč před sebe položí dvě mince s hodnotou jedna a kartu obchodu U Štístka bílou stranou nahoru. Je to první karta vašeho města, zbylé karty vraťte do krabice. Takto zní popis a hádám, že jste z něj stejně jaloví jako já, když mi jej manželka předčítala poprvé. Je lepší onen plán prostě vidět. Nechme to ale být, je načase začít budovat.

Šťastné městečko je šťastné, ale já ne

Hra se hraje na kola a každé má pouhé dvě fáze, přičemž ta druhá má čtyři kroky. První je fáze příjmů. Ta je natolik prostá, že nerozumím, proč je opět v návodu extra napsaná. Prakticky všichni hráči současně obdrží peníze ze zásoby a vezmou si tolik, kolik je součet symbolů příjmu uvedených ve spodní části karet vyložených ve městě. Tedy v prvním kole všichni dostanou jednu minci díky svému obchodu U Štístka. Tím končí fáze příjmů a přichází fáze akcí.

Ta se koná podle směru hodinových ručiček počínaje prvním hráčem. Ten v prvním kroku může odložit jednu z otočených karet budov herní plochy, čímž tvoří odhazovací hromádky karet položených lícem dolů, na něž se žádný hráč nesmí dívat. V kroku dva doplní otočené karty na herní ploše, aby byly vždy tři. Jednu po druhé pak otáčí z kterýchkoliv balíčků. Může se tak stát, že jeden balíček dojde. Tam je řešení, že se z odhozeného balíčku vytvoří hromádka nová.

Krok tři přináší možnosti. Koupí se jedna ze tří otočených karet na hrací ploše pomocí minciček příjmů, nebo se koupí karta obydlí, případně se nic nekoupí a vezme se jedna karta ze zásoby. Jednoduché – co koupíte, zaplatíte, a následně budovu umístíte do svého města zleva doprava. VAROVÁNÍ! Nesmíte mít dvě identické karty ve svém městě.

A je tu poslední krok, kde si můžete vzít navíc dostupnou kartu speciální budovy, pokud splňujete její podmínky. Ty jsou viditelné v horní části karet speciálních budov. VAROVÁNÍ! Můžete mít jen jednu kartu speciální budovy za celou hru, berte tak opatrně a vychytrale. Přináší zajímavé bonusy a srdíčka ke konečnému sčítání, a je tak skutečně důležité mít alespoň jednu. 

A jak skončí tento příběh?

Jednoduše, jakmile první z hráčů vyloží desátou kartu, dohraje se kolo až po posledního hráče a partie končí. Nikdy nemůžete mít víc než deset budov, takže i kdyby se stalo, že máte na jedenáctou, máte smolíka. Nakonec se sečtou obyvatelé a srdíčka, poté se vzájemně vynásobí a vyhrává ten, kdo má nejvíce bodů. Zní to jednoduše, ale nyní je načase říct vám jednu podstatnou věc.

Pravidla jsou tragická. Upřímně jsem z nich nechápal oproti jiným titulům vůbec, ale vůbec nic. Ne že by byla chaotická, ale jsou nesrozumitelná. První tři hry jsme dělali tolik chyb, že nás Šťastné městečko dohánělo spíše k slzám. A je to obrovská škoda. Když se hru totiž naučíte, jedná se o příjemnou karetku, která není ani časově náročná, dá se odehrát do třiceti minut (z větší části to ovlivňuje počet hráčů). Navíc je velice snadno hratelná pro zkušené i nováčky. V pravidlech je dokonce i varianta pro pokročilé, která k fázi akce přidává ještě další kroky. Tím vám nebudu zahlcovat hlavu, ale řeknu, že je rozhodně lepší než základní tzv. rodinná verze. 

Velkou předností titulu je rozhodně vizuál. Barvičky, domečky, popkulturní odkazy a mrňavý text. Tento design rozhodně zaujme všechny a nelze si na něj stěžovat. Kdybych šťoural, řeknu, že je zde malý text, ale stále nic hrozného, aby se nedal přečíst. Jak jsou kartičky barevné, jsou skvěle rozpoznatelné. Hra má i velmi zvláštní faktor určité proměnlivosti dle počtu hráčů. V pěti hráčích máte karetku založenou na náhodě. Ve dvou na taktice, přemýšlení, odhazování a manipulování. Kdo dřív přijde, je král v zámku, a král v zámku má kartu. Koukněte se i na naše další recenze deskových her.

Šťastné městečko je krásná, jednoduchá a pohodová hra pro všechny životní chvilky. Její největší problém jsou pravidla, už jen tím, že podle popisu není šance poznat, jak máte hru připravit. Jinak není vůbec na co si stěžovat. Rychlost i variabilita je skvělá, vyšší level v pokročilé variantě je připravený. Jen to nebude nikdy titul, ze kterého se posadíte na zadnici. Bohužel, první hraní během čtení pravidel vás znechutí, a pak už se té pachuti velkoměsta nezbavíte.

Klady
  • jednoduchá hratelnost
  • pro celou rodinu
  • krásná grafika
  • dobrý herní čas
  • rozmanitost karet
  • složitost se mění podle hráčů
Zápory
  • nesrozumitelný návod
  • menší text na kartičkách
Infobox
0.0

Doporučujeme

Vizuál

Zpracování

Interakce

Znovuhratelnost

Strategie

Náhoda

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.