Steam – oslava 20. výročí

Steam je tu s námi už dvacet let

13. 9. 2023
Zdroj náhledu: Valve

Před dvaceti lety, přesněji 12. září 2003, společnost Valve spustila službu Steam. Za dvě desetiletí se platforma primárně zamýšlené jako pomocník s distribucí aktualizace her od Valve podařilo prokázat na přední příčku nejoblíbenějších služeb a postupně překonává své vlastní rekordy. K příležitosti oslav těchto úctyhodných kulatin se ve Valve rozhodli zrekapitulovat své počínání těmi nejvýraznějšími milníky a nejprodávanějšími tituly v průběhu každého roku. Vybrané hry jsou navíc po omezenou dobu zlevněny. Aby toho nebylo málo, i hlavní stránka se změnila z tmavě modré na zelenou barvu, protože právě ta byla se Steamem spojena od samého začátku.

Přejeme Steamu všechno nejlepší, jakmile prozkoušíte souhrn všech zajímavých historických událostí, na konci vás čeká malá odměna, kterou si ve věrnostním obchodě nezapomeňte vyzvednout. Pokud si všechno ze seznamu pamatujete, jste vážně staří.

2003

Startuje nejen Steam, ale i MySpace, Arnold Schwarzenegger se stává kalifornským guvernérem a hitem hitparád je „In Da Club“. Také vyšly, z dnešního pohledu, nějaké ty retro hry.

2004

Counter-Strike: Condition Zero se stává první hrou a v listopadu jej doplňuje Half-Life 2. Codename: Gordon z května je první hrou na Steamu, která není od Valve (krátce po vydání byla z obchodu stažena).

2005

V září vychází Day of Defeat: Source a o pár týdnů později je přidána hra Rag Doll Kung Fu, první titul třetí strany distribuovaný na platformě.

2006

Nintendo vydává konzoli Wii, Pluto už se nebere jako planeta a v Half-Life 2: Episode One pokračuje strastiplná cesta Gordona a Alyx.

2007

Valve v rámci kultovního balíčku The Orange Box vydává hry Portal, Team Fortress 2 a Half-Life 2: Episode Two. O Vánocích je uspořádán první velký výprodej.

2008

představen systém Steamworks společně s funkcí Cloud a v listopadu vychází Left 4 Dead.

2009

Avatar jde do kin a vychází Left 4 Dead 2.

2010

Steam přidává podporu systému macOS.

2011

Tento rok patří hře Portal 2, Steam se učí pořizovat snímky obrazovky, přidává možnost zabezpečit svůj účet prostřednictvím funkce Steam Guard a své brány také otevírá Workshop.

2012

Na scénu přichází Counter-Strike: Global Offensive, komunitní trh a režim Big Picture.

2013

Vychází Dota 2, STM představuje sběratelské karty, sdílení knihovny i uživatelské recenze a vývojáři dostávají možnost vydat své hry v rámci předběžného přístupu.

2014

STM prochází velkou aktualizací s možností vysílat živé přenosy a zapomenout nesmíme ani na režim SteamVR.

2015

Zákazníkům je umožněno zažádat o vrácení peněz, vyšel Steam Controller, zařízení Steam Link i zařízení Steam Machine.

2016

První ročník ocenění Steam Awards, Valve ve spolupráci s HTC vypouští do prodeje headset HTC Vive a v dubnu vydává The Lab.

2017

Služba Steam Greenlight je nahrazena programem Steam Direct.

2018

Valve vydává nový seznam přátel a hra Artifact opouští beta verzi, zatímco svět se vlní v rytmu písně Despacito.

2019

Vydána funkce Remote Play Together, aktualizována knihovna, konverzace dostávají vlastní mobilní aplikaci Steam Chat, v prosinci probíhá první Steam Next, v rámci předběžného přístupu vychází hra Dota Underlords a Valve vydává svůj vlastní VR headset s poetickým jménem Valve Index.

2020

Spouští se novinkové centrum a v březnu vychází Half-Life: Alyx.

2021

Festival Steam Next se začíná pořádat třikrát do roka.

2022

Aktualizována mobilní aplikace, na pulty obchodů přichází Steam Deck a při této příležitosti vychází hra Aperture Desk Job.

2023

Do beta verze vstoupila hra Counter-Strike 2, platforma prošla obrovskou aktualizací a zařízení Steam Deck je plně nebo alespoň částečně kompatibilní s více než jedenácti tisíci tituly.

Zdroj: store.steampowered.com

Tagy:

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.