stygian úvod

Stygian: Reign of the Old Ones – bohové už vládnou

26. 11. 2021
 

Ve hře Stygian: Reign of the Old Ones se hráč vydává z Arkhamu odsouzeného k záhubě do hlubin Abyssu. Vyberte si postavu, anebo si vytvořte svou vlastní založenou na archetypech 20. let 20. století, a najděte si cestu skrz rozbitý a tajemný svět. Váš zoufalý boj proti nepochopitelným silám vás bude pronásledovat až do konce. Fyzický boj bude náročný, sesílání kouzel bude mít strašlivé následky. Váš zdravý rozum bude napjatý až k prasknutí kvůli neznámým ohavnostem, které na vás v tomto světě čekají. Někdy bude nejlepším řešením prostě uprchnout.

Vítejte ve Stygianu

Zatímco většina Lovecraftových hororů podrobně popisuje objevování a odhalení různých forem starověké pravdy, jako například Call of Cthulhu nebo The Sinking City, ve Stygian: Reign of the Old Ones, jak název napovídá, staří bohové už vládnou světu. Hráč se tu nebude snažit zastavit invazi bytostí z jiného světa, jako je tomu v jiných adaptacích Lovecrafta. Ve Stygian má hráč za úkol přežít tak dlouho, jak jen bude moci, ve světě po invazi bohů. Hra obsahuje nádherně groteskní ručně kreslená pozadí, která se mění a vyvíjejí s rostoucím šílenstvím. K tomu přidejte fantastický zvukový design s dunivými tóny, chrastícími řetězy a křičícími nemluvňaty, který se snaží hráče naladit na hororovou atmosféru.

stygian po ovládnutí bohy

Mafiáni a šílenci

Na začátku hry Stygian budou hráči prozkoumávat zchátralé město plné obchodů a zabedněných budov. Mohou se tu těšit také na širokou škálu nehratelných postav, od mafiánů až po šílence. Několik postav a společníků je převzato přímo z Lovecraftových příběhů, včetně utlačovaného outsidera Randolpha Cartera. Hráč může nashromáždit až dva společníky a jednoho bodyguarda, který je bude doprovázet. Společníci sdílejí předměty a prostor v inventáři, ale bodyguardi nikoli. Bodyguardi dokonce i hráče opustí, pokud nedostanou svoji denní výplatu.

stygian obchodování

Cigarety

Bodyguardi, barmani a téměř všichni ostatní ve Stygianu jsou za své služby placeni cigaretami. To je verze jedinečné poválečné měny z Falloutu, jen místo uzávěrů lahví jsou zde cigarety. Hráči je mohou vydělávat prodejem předmětů a plněním určitých úkolů, aebo je mohou hledat v kontejnerech v okolí a v kapsách padlých nepřátel. Cigarety jsou důležité, protože bez nich si hráč nemůže koupit věci potřebné k přežití v éterickém světě, jako jsou ingredience, knihy, kokain a vždy potřebné kulky.

Tahový systém

Stygian: Reign of the Old Ones má tahový bojový systém. Ten se odehrává na šestiúhelníkové mřížce a je pomalý a frustrující, obzvláště během bojů s velkým počtem účastníků na obrazovce. Nepřátelé ve hře Stygian, ať už to jsou monstra z propasti nebo jen blázniví a rozhněvaní lidé, způsobují značné množství poškození. Zejména v začátku hry se zdá, že mají k dispozici více akčních bodů než hráč. Vy mezitím nemáte možnost získat dostatek času na to, abyste se dostali na vyšší úroveň. Tito nepřátelé jsou často seskupeni do velkých shluků, přičemž hráčské skupiny se pravidelně setkávají se čtyřmi, pěti nebo šesti příšerami najednou. To mění každou bojovou seanci na patnáct minut dlouhou hru frustrujících, krvavých šachů.

Zdroj: igdb.com

Cestování

V souladu s tematickými vlivy hry začíná město Arkham již jako zchátralá skořápka svého bývalého já. V průběhu hry se propadá stále hlouběji do šílenství a bídy. Hráči nakonec získají možnost vyrazit z města a prozkoumat různá místa, boje a zápletky umožňují náhodná setkání na cestě do plánovaných destinací. Hra však bohužel postrádá jakoukoliv funkci volného cestování. Místo toho umožňuje hráčům zamířit na dané místo, jakmile byli informováni o tom, že existuje, a ne dříve.

Role-playing

To, co na Stygian: Reign of the Old Ones nejvíce vyniká, je jeho dodržování žánru role-playingu. Stygian odměňuje hráče za to, že se chovají jako daná postava, kterou si vybrali. Všechno začíná na obrazovce při vytváření postavy. Hra vyžaduje, aby si hráči vybrali nejen dovednosti a vlastnosti, ale také pozadí a náboženské přesvědčení. Jakmile přiřadí jméno a portrét své vytvořené postavě, jsou vyzváni, aby hráli co nejvěrněji hráli její roli. Výběr z možností dialogu, které odpovídají například systému víry postavy, pomohou hráči znovu získat zdravý rozum. Celková mentalita zde spočívá v tom, že hráč jedná a myslí tak, jak by normálně jednala jeho postava. Bonusy jako Sanity a XP tak odměňují hráče za dobře provedený role-playing postavy. Nenápadně vedou hráče k tomu, aby si hru užil způsobem, jakým byla zamýšlena.

Volby postavy a pozadí jsou nedílně svázány s tím, jak Stygian prožijete, zejména s ohledem na bonusy, s kterými určité archetypy začínají. Hráči, kteří chtějí hrát roli lovce, mohou očekávat, že je bude po celou dobu jejich cesty doprovázet velký lovecký pes. Naproti tomu aristokratická postava se může procházet s komorníkem. Hráč proto musí pečlivě vybírat svou postavu a později i své společníky.

Stygian je hra s dobře napsaným příběhem, který je založen na dílech H. P. Lovecrafta. K hráčům se tak dostává naprosto perfektně zpracovaný titul. Hra je spíše zaměřena na hráče, kteří mají rádi hororové klasiky a tradiční RPG, nežli na mladší ročníky. Pokud se ji rozhodnete vyzkoušet, čeká vás jedinečný zážitek.

Klady
 • tvorba postavy
 • propracovaný příběh
 • atmosféra
 • inspirované Lovecraftem
Zápory
 • frustrující bojový systém
 • sem tam nějaký bug či chybka
Platforma PC
 • Datum vydání 26.09.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.