Zřejmě nejslavnější cyklistický etapový závod, Tour de France, jehož počátky sahají do roku 1903, otevírá svůj další ročník. Než se ale oficiálně vydáme 1. 7. do Kodaně, kde Tour de France 2022 začíná, zbývá si přiblížit jeho virtuálního kolegu, jejž má už po několikáté na svědomí vývojářský tým Cyanide Studio a vydavatel Nacon. Tito dva se rovněž podílejí i na manažerské sérii Pro Cycling Manager, která cyklistické závody předvádí z trochu jiného úhlu pohledu, ale o tom až někdy jindy.
Dnes recenzovaný Tour de France 2022 je mým vůbec prvním titulem této série, proto jsem byl nesmírně zvědavý, jaké to bude přesednout z aut nebo motorek do cyklistického prostředí a svým způsobem vyzkoušet zcela jiný typ závodní hry. Z prvotního nadšení, kdy už hru konečně zapnu, však přišla již v úvodu dosti velká a studená sprcha, kvůli které jsem si málem tuto cyklistickou závodní hru nebyl schopen zahrát. A když už se to konečně podařilo, odcházím s velmi smíšeným pocitem, že jsem byl v některých ohledech samotnými vývojáři okraden a ochuzen o zážitek, který bych si v opačném případě asi jinak užil. Dokonce jsem v prvních chvílích ani nechtěl věřit, že je v roce 2022 něco takového vůbec možné. Co konkrétně je tím problémem a jak se Tour de France 2022 v celkovém ohledu povedl, vám poví naše dnešní recenze.
Výběr režimů je standardní, došlo i na hru pro více hráčů
Než se ale o zmíněném problému více rozepíšu, je třeba si Tour de France 2022 rozměnit na drobné a malinko si jej představit. Hned v úvodu dostanete na výběr z několika herních režimů. Tím prvním je Pro Loader, kde si vytvoříte vlastního jezdce a následně se vrhnete do plnění různých misí od různých týmů. Tento režim se zavděčí především těm hráčům, kteří se nechtějí nějak dlouze zabývat managementem týmu a chtějí si prostě jenom zazávodit. Samozřejmostí je kariérní postup, v němž se z absolutního nováčka postupně stáváte závodní legendou, ostatně jako v jiných závodních hrách. Pokud byste si mimo závodění chtěli užít i nějakou tu starost a práci v týmu, potěší vás druhý režim s příhodným názvem Pro Team.
V něm se kromě závodění vrhnete i na kompletní správu vašeho týmu. Vaším úkolem bude najímat nové kolegy, plánovat různé strategie, a díky tomu dostat svůj tým až ke hvězdám. Novinkou oproti předchozímu Tour de France 2021 je přítomnost online režimu s názvem Race of the Moment. Jednoduše řečeno se jedná o týdenní závodní výzvy, jejichž absolvováním se v žebříčku srovnáváte s ostatními hráči z celého světa. Bohužel, moc zábavy tento režim nepřináší a spíše bych uvítal implementování plnohodnotné hry pro více hráčů. Race of the Moment totiž není tím pravým multiplayerem, jaký bych já osobně očekával. Určitě se ale jedná o velký pokrok, jelikož předchozí ročníky hru pro více hráčů neobsahovaly vůbec, tak třeba příště. Na samotný závěr už jen zmíním, že se po vzoru předchozího dílu dostalo i na My Tour, kde si sami můžete libovolně vybírat závody a z nich si vytvořit svůj vlastní šampionát Tour de France zcela dle své libosti.
Zdroj: Cyanide Studio
Cesta k větší realističnosti
V novém ročníku Tour de France 2022 se vývojáři snažili více přiblížit samotnému reálnému šampionátu a do nového virtuálního ročníku implementovali také několik inovativních aspektů. Za nejzásadnější považuji novou funkci přípravy jezdce, která se postará o pěkné koření do samotných závodů. O co se jedná? Při každém závodě bude náhodně vybráno pět jezdců, kteří budou na daný závod připraveni nadstandardně dobře, a dalších pět zase špatně. Na této funkci je zajímavé, že dopředu nevíte, o které závodníky se bude jednat. Může se proto jednoduše stát, že váš největší soupeř odpadne a vy tak přijdete k poměrně snadnému vítězství. Špatná forma se ale naopak může dotknout i jezdce z vašeho týmu a vy za účelem limitace škod budete muset od základu překopat celou vaši strategii, již jste původně plánovali. A věřte mi, že v některých chvílích vás dokáže hra opravdu dostat do úzkých. Přes to všechno je tento aspekt přípravy jezdce zajímavý a skvělým způsobem to dodává hře novou energii a oživuje celkovou hratelnost.
Inovací je i systém incidentů. V novém Tour de France 2022 si můžete incidenty volitelně vypínat nebo zapínat, a dokonce si zvolit jejich četnost. Intenzita bude mít rovněž vliv na to, jaké dalekosáhlé následky konkrétní incident bude mít. Některé incidenty nemusí mít žádný vliv na průběh závodu, jiné naopak mohou zapříčinit úplné vypadnutí jezdce. Já osobně jsem měl systém incidentů po celou dobu vypnutý, jelikož jsem se primárně věnoval samotnému hraní, o němž si více povíme nyní.
Zdroj: Cyanide Studio
Hratelnost ani přes funkci přípravy jezdce není dlouho zábavná
Konečně přichází ten čas si povědět, co je ta zásadní věc, jež mi na Tour de France 2022 tak vadí. Vzhledem k tomu, že jsem hrál PC verzi, jsem očekával, že hraní na klávesnici s myší nebude problém. A on to problém byl. Tour de France 2022 z nějakého záhadného důvodu nepodporuje, ani po několika ročnících vydaných na počítače, hraní na klávesnici a myši. Jelikož jsem odkojený právě na zmíněné periferii, výsledný zážitek z hraní byl horší, protože mi docela dlouho trvalo, než jsem si na ovladač zvyknul, a když už se to konečně podařilo, dostavila se repetitivnost ze stále stejné hratelnosti.
Ta bohužel není nijak zábavná, a pokud zrovna jezdíte některou z dlouhých etap, je výsledný zážitek ještě horší. U některých částí závodu, které stihnete odjet poměrně rychle, to až takový problém není. Jakmile se ale dostanete do části, kdy závod sežere hodinu reálného času, pro větší zábavnost si raději pustíte na pozadí nějakou hudbu, abyste byli schopni výsledné minuty vydržet a neusnout. Pokud jste fanoušci reálného Tour de France a chtěli byste se vžít do role samotných jezdců, pravděpodobně vás titul nadchne. Pro ostatní, zvláště pak zaryté fanoušky závodních simulací, doporučuji vyhnout se Tour de France 2022 velkým obloukem. Ostatní série, typu WRC, MotoGP nebo F1, nabízí o dost větší zábavu. Pro majitele předchozího Tour de France 2021 nemá smysl tento díl pořizovat taktéž, nic moc nového po stránce hratelnosti nedostanete.
Zdroj: Cyanide Studio
Vizuální stránka moc nenadchne
Bohužel tomu nepřidává ani samotná vizuální stránka, která je ve všech ohledech sto let za opicemi. Při hraní jsem měl pocit, jako bych se vrátil v čase a hrál nějaký titul z roku 2016–17. Okolí tratí postrádá jakékoliv větší detaily, a ani ty textury nejsou žádná sláva. O tvářích jezdců nebo modelů samotných kol se raději nebudu zmiňovat vůbec. Konkurence je schopna za podobné peníze, tedy 40 euro, přinést o několik tříd hezčí hru.
Co alespoň trochu zachraňuje výsledný zážitek, je optimalizace. K ní bych naopak neměl větších výhrad a za celou dobu hraní jsem se nesetkal s žádným výrazným zásekem či pádem hry. To by z naší recenze bylo asi všechno, nyní už se můžeme vrhnout na naše klasické závěrečné hodnocení.
Tour de France 2022 je svým zpracováním určen především pro zaryté fanoušky tohoto sportu. Ostatní hráče, především pak hráče závodních simulací, tento titul nijak nenadchne a svou repetitivní hratelností a podprůměrným vizuálem se řadí mezi ty horší hry letošního roku. Pár novinek a změn tomu bohužel moc nepomůže a stále chybějící podpora periferií pro počítače je až do nebe volající. Za sebe uděluji hře Tour de France 2022 pět bodů z deseti.