Před dvěma lety jsme se v naší redakci zaměřili na zajímavý simulátor Trader Life Simulator, který přinesl pohled na každodenní život majitele obchodu. Ačkoliv titul tehdy obsahoval několik zásadních nedostatků, jednalo se v celkovém součtu o nadprůměrný počin, který v rukou jediného vývojáře dokázal mile překvapit nejen nás, ale i značnou část hráčů. Hodnocení prvního dílu má dosud na platformě Steam 77 %, což je rozhodně skvělé číslo. Vývojář pod označením DNA ARMY GAMING si tento úspěch zřejmě uvědomil a po přibližně roku a půl vydal pokračování s označením Trader Life Simulator 2, jenž si ze svého předchůdce bere to nejlepší a v podstatě nabízí to samé, co nabízel i první díl. Nicméně po celou dobu jsem si pokládal otázku, zda nějaké pokračování vůbec potřebujeme a čím se vlastně nový díl liší od svého předchůdce. Pár drobností by se tu našlo, ovšem v základu je Trader Life Simulator 2 na kost stejný, jako byl první díl před dvěma lety, a neexistuje příliš mnoho důvodů, aby majitelé jedničky investovali do pokračování. Jak se Trader Life Simulator 2 vlastně povedl a zda si zaslouží pozornost alespoň nového publika, vám ukáže naše dnešní recenze.
Opět na scéně
Ještě vůbec, než jsem se pustil do nějakého psaní, jsem si v okénku otevřel svoji recenzi prvního dílu a tak nějak při pročítání přemýšlel, zdali vůbec má cenu se o Trader Life Simulator 2 nějak podrobněji rozepisovat. Prakticky by totiž stačilo z dobrých 90 % jen překopírovat text z předchozí recenze a hodit jej do té dnešní. Ano, tím jsme si ve stručnosti odpověděli, jak moc se pokračování liší od svého předchůdce. Odpovědí je, že až na opravdu minimum výjimek absolutně ničím, ba dokonce se do druhého dílu dostaly i totožné chyby a bugy, jako byly u prvního Trader Life Simulatoru. V některých ohledech bych i řekl, že je Trader Life Simulator 2 malý krůček zpět, ale pěkně postupně. Stejně jako u předchozí hry začínáte coby nováček s pár stovkami v kapse, vybíleným barákem s rozpadající se postelí a obstarožním autíčkem, pomocí něhož si přivezete první zboží do vašeho krámku, tedy spíše kutlochu, co se jako krámek tváří. Vaším úkolem samozřejmě není nic jiného než se stát věhlasným obchodníkem a prodejem zboží si vydělat dostatečný počet peněz pro váš životní rozvoj a rozšíření živnosti. Jestli váš obchod bude vzkvétat, záleží jen čistě na vás, nicméně už v úvodu dostanete na pomoc zaměstnance, který se o samotný prodej bude starat, a vaším úkolem tak zůstane jen nákup, rozvoz a naskladňování zboží. Tedy v podstatě to stejné, co u prvního dílu. Jak čas uběhne a vám na bude naskakovat více a více cinkavých kamarádů, můžete si váš obchod rozšiřovat o další zboží a kromě základních potravin můžete začít klidně prodávat i elektroniku nebo dětské hračky.
Široká škála zboží zůstává, chybí ale něco navíc
Co u Trader Life Simulator 2 oceňuji, je opravdu široká skála zboží. Sice možných druhů zboží oproti jedničce příliš nepřibylo, nicméně nepovažoval bych to za nějaké vyložené negativum. Už minule jsem si pochvaloval a i se udivoval nad tím, jak se vývojáři povedlo implementovat tak obrovské množství zboží. V tomto ohledu tak lze říci, že druhý díl vychází z funkčního aspektu svého předchůdce, který již tam byl dotažen téměř k dokonalosti.
Přesto ale nezůstanu úplně bez kritiky a přece jen zmíním zásadní nedostatek, který ve hře nacházím. Tím nedostatkem je absence jakýchkoliv dodavatelských řetězců. Většinu vašich nákupů totiž budete provádět v jiných obchodech bez nějakých výhod či větších slev. Budete odkázáni pouze na různé slevové akce v daném obchodě, což mi nepřijde úplně šťastné. Jasně, opět si můžete zakoupit například zdejší farmu, díky níž se k některým druhů zboží dostanete snáze. I tak se ale jedná o omezenou možnost a trvá poměrně dlouho, než si takový krok vůbec budete moci dovolit. Po většinu času se tak budete cítit spíše jako Vietnamec, který jezdí na slevové akce do Kauflandu, nežli pravý obchodník, který hojně využívá dodavatelských řetězců. Možnosti, jak se dostat ke zboží, tak máte v prvních pár desítkách hodin opravdu značně omezené.
Není to jen o vašem obchodě
Další věc, kterou Trader Life Simulator 2 převzal od svého staršího bratra, je starost o vaši postavu. Také tentokrát musíte pravidelně jíst, pít či chodit na toaletu. Na rozdíl od předchůdce již nemusíte chodit pro jídlo či pití do místní restaurace a můžete v klidu využít vlastního zboží, které jste nakoupili, a zbytečně tak neztrácet drahocenné finanční prostředky, které zvláště v prvních hodinách nesmírně oceníte. Další důležitou součástí vaší živnosti je dopravní prostředek. Také do něj musíte pravidelně nějaký ten peníz investovat, a to v podobě benzínu či oleje nebo pravidelných servisních prohlídek. I v tomto ohledu je Trader Life Simulator 2 téměř stejný jako první díl a nějakých velkých odlišností se bohužel nedočkáte. Moc se toho nezměnilo ani po stránce herního světa. Na silnicích pořád nepotkáte žádná projíždějící auta nebo chodce. Všichni, kdo chodí do vašeho obchodu, se pohybují pouze v přesně daném okruhu pár desítek metrů, a pokud na mapě zavítáte někam dál, žádného živáčka nepotkáte. Alespoň malinko se zlepšilo zpracování pohybu chodců, kteří už náhodně nezastavují uprostřed silnice. Na druhou stranu ale umělá inteligence stále trpí mnohými menšími či většími nedostatky. Pokud například vaše auto zastavíte v jejich předem dané dráze, chodci se mu nedokážou vyhnout a většinou se o něj nemilosrdně zaseknou. Tvůrce však tento nedostatek vyřešil elegantně. Všichni chodci, kteří se o váš vůz zaseknou, následně po pár vteřinách zmizí, což sice nepůsobí moc hezky, ale odstraní to případný problém s nějakým bugem, který by třeba neumožnil s vaším autem plynule odjet, takže alespoň tak.
Mapa nepůsobí tak hezky jako u jedničky
Předchůdce mě rovněž dokázal zaujmout vizuální stránkou, která sice nebyla nijak světoborná, ale díky skvěle zpracované mapě se daly mnohé věci snáze přehlédnout. Vizuál tak dokázal v mnohém zaujmout a v případě indie her se jednalo o nadprůměrný výkon. Velká škoda, že to samé nemohu říci i o Trader Life Simulator 2. Ačkoliv se jedná o Unreal Engine s totožnými texturami, zpracování mapy nepůsobí tak barevně jako v případě prvního dílu, a dokonce si myslím, že jsme se tímto dostali i o pár kroků zpět. Celý svět na mě působil zašedle, bez života a bez nějakých detailů, které by celkovou vizuální stránku posunuly někam výše.
Trader Life Simulator 2 si alespoň udržel obstojnou optimalizaci a i na průměrném stroji by vám titul měl běžet bez nějakých větších problémů. Já osobně jsem se za celou dobu hraní s žádným velkým technickým problémem nesetkal, což asi není překvapení, když pokračování běží na stejném enginu, ale je vhodné se o tom alespoň zmínit. Tímto bych celou recenzi hry Trader Life Simulator 2 ukončil a pomalu se vrhnul na naše klasické závěrečné zhodnocení a udělení známky.
Trader Life Simulator 2 není vyloženě špatným titulem, avšak je to to samé, co už jsme v mnohém viděli před dvěma lety. Hře chybí nějaké větší inovace, které by majitelům prvního dílu dávaly důvod si druhý díl zakoupit. Pokud jste Trader Life Simulator nikdy nehráli, asi si klidně jeho pokračování zakupte. Jestli jste však jedničku hráli, můžete u ní dále zůstat. O nic vyloženě dramatického nepřijdete. Za nás, za Gaming Professors, uděluji hře pět bodů z deseti.