Vesmírná loď Interstellar - desková hra

Vesmírná loď Interstellar – spaste lidskou rasu

20. 6. 2024
 

V deskové hře Vesmírná loď Interstellar se blíží konec naší sluneční soustavy tak, jak ji známe. Lidstvo přispělo ke své vlastní zkáze drancováním Slunce, které se postupně mění v červeného obra a při svých změnách postupně pohltí Merkur, Venuši a nakonec i Zemi. V deskovce se tak stáváte šéfy korporací, kteří se snaží aspoň zlomek lidí zachránit sestrojením meziplanetárního křižníku. To ale vyžaduje nesmírné zdroje, které je potřeba zajistit těžbou na dalších okolních planetách, a zároveň je nutné vůbec vhodné místo k následnému osídlení najít. I kdyžse takto může zdát, že se jedná čistě o kooperativní deskovou hru, není tomu tak. Přestože máte se svými soupeři společný cíl, vítěz může být jenom jeden.

Vesmírná loď Interstellar je hutnou eurohrou, ve které budete létat vesmírem, těžit suroviny, objevovat nové technologie, budovat, angažovat se v politice a zachraňovat lidskou rasu. Na český trh ji přivádí vydavatelství Blackfire, je určená pro jednoho až čtyři hráče od třinácti let a jedna herní partie vám zabere kolem dvou hodin a půl.

Obří herní plán s deseti herními oblastmi

Přestože na první pohled není krabice deskové hry ve srovnání například s Lords of Ragnarök nebo ISS Vanguard zas až tak rozměrná, je pěkně těžká a nabitá k prasknutí. Obsahuje překvapivě velké množství barevných komponent a obrovský herní plán, který se musel rozdělit na dvě části. Počítejte tak s dostatečně velkým stolem nejen pro samotný plán, který má spojený a rozložený cca 74 x 105 cm, ale i na desky každého hráče a na všechny potřebné komponenty okolo. Herní plán pak představuje deset samostatných herních částí, na kterých se téměř vše bude odehrávat a vy se na nich budete realizovat. Největší kus si ukousne část představující Sluneční soustavu, na níž ve středu najdete měnící se Slunce a kolem něj oběžné dráhy s pozicemi našich osmi planet, včetně dodatečného pásu asteroidů. To vše rozdělené do čtyř kvadrantů.

Druhou největší část zabírají planetární zóny – čtverce jednotlivých planet, na nichž můžete přistát, budovat základny a další budovy, které těží a posílají na Zemi přítomné suroviny. Dalším polem je stav Slunce, kde najdete postup na sluneční spirále, způsobený sluneční těžbou a pokrokem hry, směřující ke zkáze. Pod ní je průzkumná výprava ke vzdálené a slibné soustavě Trappist, kam vyšlete své sondy, objevujete vzdálenější vesmír a snažíte se dostat až do konce. Pod tím následuje tržiště pro zisk a prodej surovin. Nesmí chybět ani škála prestiže, představující vítězné body.

Takováto důležitá věc, jako je záchrana celého lidstva, je pochopitelně ovlivňována i politiky. Ve hře Vesmírná loď Interstellar je to přeneseně představováno umisťováním svých volných vědců do vlády. To vám přináší rozličné bonusy a možnost stát se důležitým guvernérem. Další část je staveniště vesmírné lodi s nabídkou mechanismů k výrobě. Předposlední je ukazatel počtu zachráněných obyvatel a vaše aktuální reputace. Poslední je pak osobní postup na stupnicích záchrany obyvatel či stavby lodi, za který získáváte odměny. Nabídka obyvatel k záchraně a umisťování zakoupených mechanismů do modulu jsou pak další destičky umístěné zvlášť mimo plán.

Skončí to vše katastrofou?

Suroviny jsou v podobě dvou různých velikostí a dle hodnoty různě barevných částečně transparentních lesklých akrylových kostiček. V podobném stylu, ale ve formě meeplů jsou přítomni obyvatelé planety. Toto vizuální zpracování je z mého pohledu velmi přitažlivé a taky příjemné na dotek. Suroviny kromě paliva jsou však čistě abstraktní bez vlastních názvů. Ty jsou doplněny velkým množstvím různě velkých, dostatečně silných kartonových žetonů určených k všemožným akcím. Každý hráč má svou vlastní krabičku na komponenty, kterou si složíte a můžete je tam skladovat. 

Hráčské věci představuje deska hráče, na které se zaznamenávají vyzkoumané technologie, dále máte k dispozici oboustranné akční žetony a různorodé, barevně určené plastové figurky více typů staveb, vědců, průzkumníka, sondy a značek pro zmíněné stupnice. Tyto figurky skvěle doplňují tematické sci-fi. Jednotlivé frakce jsou odlišeny pouze barvou komponent, žádné dynamické schopnosti tu nenajdete. Vše se dá uspořádat do zmíněných krabiček, přítomných sáčků a použitelného vlisovaného insertu.

Jak vidíte, je tu velké množství míst, na kterých se něco může dít, a tak i vy sami máte během hraní mnoho příležitostí k postupu. Je tu opravdu nad čím přemýšlet a vymyslet, jak to vše co nejlépe zkombinovat a na co se zaměřit. Možná jste si všimli, že jsem nezmínila žádné karty či kostky, které tu skutečně nejsou, a tím se přítomnost náhody eliminuje k naprostému minimu. Optimální pohyb po mapě, strategické zahrávání akcí a správa zdrojů jsou tak zcela zásadní. Stejně jako je několik možných cest k vítězství, je v deskové hře Vesmírná loď Interstellar více typů ukončení. Katastrofický konec nastává, když solární spirála dorazí až k Zemi a zničí ji. Dobré zakončení je, když se podaří splnit dvě z následujících tří podmínek – aspoň jedna průzkumná sonda dojede do cíle, postavil se už třetí modul lodi Interstellar, anebo se všechny potřebné kryomoduly zaplnily zachráněnými lidmi.

Dokážete efektivně využít své zdroje?

Samotná hra pak probíhá ve třech fázích. První je akční fáze, ve které hráči na střídačku zahrávají akční žetony podle toho, co chtějí udělat. Ty se skládají na vlastní hromádku na sebe. Některé žetony umožňují opakované hraní, jiné jsou pouze jednorázové. Je tak třeba přemýšlet nad pořadím provedení tahů, protože jakmile i byť opakovací žeton překryjete jiným, už se k němu nevrátíte. Akcemi jsou solární těžba, díky které získáte suroviny navíc, ale snížíte si reputaci a posunete se více ke zkáze Země. Případně lze zkoumat technologie, kterými získáváte potřebné budovy k osidlování a těžení zdrojů na planetách či jiné výhody v meziplanetárních letech. Většina se vyskytuje v několika úrovních a k jejich výzkumu potřebujete volné vědce a dostatek surovin.

Osídlením planet získáte žetony planetární výroby, které aktivují vaše stroje, a těžíte tak dostupné suroviny. Předtím se ale na dané planety musíte dostat, a toho docílíte pomocí žetonu cestování. Abyste mohli vzlétnout, přistát a vůbec se dostat nakonec i zpět, potřebujete mít na svém průzkumníku naložen dostatek paliva, které musí počítat s pohybem planet. Poslední akcí je využití tržiště. V případě, že nechcete použít všechny své žetony, můžete skončit dřív žetonem vynechání. Čím dříve skončíte a ostatní hráči třeba budou i dále hrát, tím lepší odměny díky němu získáte.

Druhá je fáze záchrany, ve které uplatníte svoje nasbírané suroviny. Za jejich vhodné kombinace a zahrávání těch stejných akčních žetonů, tentokráte z druhé strany, můžete nakupovat mechanismy na stavbu lodě, zachraňovat lidi a ukládat je do kryokomor, posílat sondu na průzkum či prosadit své vědce v politice, a snažit se tak co nejvíce nahrabat. V poslední fázi vlády dochází k posunům nejen na sluneční spirále vedoucí ke konci, ale i ve Sluneční soustavě, ve které se přemístí planety, což najednou změní jejich vzájemné polohy a potřebu paliva k cestování. Poté následují další závěrečné vládní úkony, které jsou výhodné především pro hráče, jemuž se podařilo stát se guvernérem.

Vesmírná loď Interstellar - průzkum
Vesmírná loď Interstellar - planety
Vesmírná loď Interstellar - suroviny
Vesmírná loď Interstellar - technologie

Rozšiřující varianty

Jelikož se jedná o takto komplexní hodně širokou hru, odpovídají tomu i pravidla, která jsou rozdělená na dvě samostatné delší knížečky. Přestože se snaží jednotlivé akce představit na konkrétních příkladech a dávat určitá shrnutí, najde se v nich dost nejasností. Z toho důvodu vznikla i nová verze pravidel 1.5, kterou můžete najít na oficiálních stránkách hraj.cz. Počítejte tak s tím, že při své první hře budete neustále něco jak v hlavním, tak doplňkovém návodu dohledávat. Celkem tu chybí shrnující pomocné kartičky. Bylo toho z počátku dokonce tolik, až mě to přestávalo bavit. Naštěstí hra postupně začne dávat smysl a vše už bude lépe odsýpat. I na použitou ikonografii si poměrně rychle zvyknete. Aby toho ale nebylo málo, máte také možnost hrát se sedmi doplňkovými variantami nebo upravenými stupnicemi rozšiřujícími možnosti a znovuhratelnost celé hry Vesmírná loď Interstellar. V případě, že vás odrazuje délka jedné partie, najdete tu i režim pro rychlejší hru a případně sólo verzi.

Za zmínku určitě také stojí to, že je hra zcela nekonfliktní. Nejsou tu žádné epické vesmírné souboje, nemůžete si navzájem nic ukrást nebo zničit. Je to prostě eurohra, v níž si každý pracuje na svém písečku. Jedinou hráčskou interakcí je určité soupeření ve vládě o to, kdo se stane guvernérem, nebo se může stát, že vám soupeř zrovna koupí vámi chtěnou surovinu na trhu. Na druhou stranu tak nedochází k prostojům, protože si své tahy můžete naplánovat dopředu a ani nemusíte díky tahům na střídačku nijak zvlášť čekat. Celkové zpracování je kvalitní a grafické zpracování je v jasném, účelném manažerském řádu, nic okázalého. Mně to k sci-fi záchraně lidstva sedí.

Desková hra Vesmírná loď Interstellar je komplexní těžkou eurohrou s absolutním minimem náhody. Vše vyžaduje důkladné plánování a strategické myšlení. Nejedná se tak o vhodnou hru pro deskovkářské zelenáče, naopak ale uspokojí milovníky nekonfliktních strategií. Bohaté tematické prostředí a více cest k vítězství ​nabízí skvělý zážitek.

Klady
 • tematické provázání akcí
 • variabilita akcí a rozhodnutí
 • více zakončení
 • nepřítomnost kostek a náhody
 • akrylové kostičky a meeply
Zápory
 • bez vzájemné interakce
 • symetrické frakce
 • abstraktní suroviny
 • lama karty
Infobox
 • Autoři Davide Calza a Andrea Crespi
 • Vydavatel Pendragon Game Studio
 • Distributor Blackfire
0.0

Doporučujeme

Vizuál

Audio

Interakce

Mozkovar index

Strategie

Náhoda

Marcela Grázová

Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.