„Tohle je příběh odvahy a cti / a těch malých růžových věcí, jež zoveme červy…“
Možná tato slova znáte a okamžitě jste zpozorněli – a možná je slyšíte poprvé, i když jste jinak veteráni a máte nahrány desítky hodin, protože Worms zrovna nepatří ke hrám, do kterých by se lidé pouštěli kvůli loru. Pokud však spadáte do té první skupiny, spolehlivě vás zaujmou ovečky, svaté granáty, bazuky, jetpacky, banánové bomby a další nezbytné propriety, s nimiž nyní díky vydavatelství TLAMA games můžete přenést řežbu z monitoru na svůj stůl. K této deskové hře si připravte jednoho až tři další hráče a v závislosti na jejich počtu i krvežíznivosti až pětačtyřicet minut.
„Incoming!“
Fanoušci původní hry od studia Team17 především budou chtít vědět, jak se konverze povedla – a potěší je, že Worms: Desková hra (v originále Worms: The Board Game) zdařile převádí videohru do stolní podoby, aby nabídla zážitek srovnatelný s předlohou. Se svými červy tak přecházíte nebo přeskakujete mezi hexy, sbíráte bedýnky a ostřelujete ostatní hráče… zatímco krajina plná kráterů se zvolna potápí, vítr se nepředvídatelně mění, náhlá smrt se blíží a stačí jediná chyba, aby váš wormsík nenávratně skončil ve vodě. Pověstnou nutnost na milimetr přesného míření tu nahrazuje téměř stejně vděčný hod několika kostkami, a proto úspěch záleží stejně tak na poloze jako na náhodě.
Mechanika výbuchů a přesunů předmětů je přitom natolik sofistikovaná, že můžete jednou střelou odpálit cizí (nebo i vlastní) wormsíky do tří světových stran, a ještě je tím došoupat na barel nebo minu, abyste spustili pořádnou řetězovou reakci. Zároveň však mnoho zbraní může mířit jen v přímé linii, na některých hexech vás budou čekat nastražené pasti a nesmíte zapomenout ani na doplňování zbraní z bedýnek, takže hlavu si potrápíte i bez časového limitu (třebaže ten si jako herní variantu můžete přidat také). Sólovou hru sice stolní Wormsi nemají, ale při takto svižné a škodolibé zábavě o protihráče nebudete mít nouzi.
Deathmatch: všichni proti všem
Podobný dojem jako z videoherních Wormsů proto budete mít na každém kroku; exploze se dají celkem epicky řetězit, ostřelování na dálku je do poslední chvíle napínavé a arzenál se poctivě drží nabídky známé z počítače.
Souboje probíhají rychle a zejména ve dvou lidech jde hlavně o bleskový kalkul toho, kdo zaútočí jako první, zatímco strategické přesuny se sbíráním bedýnek jsou zásadní – stejně jako příhodný vítr. Řečeno herními termíny, z hexů si složíte herní plán, na který umístíte figurky wormsíků, barelů, min a bedýnek. V každém kole se nejprve můžete se svým wormsíkem o pár hexů pohnout a případně použít nástroj (nejčastěji všemi oblíbený jetpack nebo nindžovské lano), než se rozhodnete zaútočit. Neustále přitom musíte operovat s pozicí, abyste se dobře trefili a zároveň neohrozili žádného ze svých svěřenců, případně abyste správnou kombinací zbraní a krajinných prvků zlikvidovali co nejvíce protivníků naráz. Následně vyberete zbraň, zamíříte… a pak už si jen držíte palce, neboť většina akcí nemá dopředu daný výsledek a závisí na hodu kostek nebo žetonu. Náhoda je tu však spíše zábavná než neférová a je především na vás, jak moc se rozhodnete riskovat. Zvláště ve více hráčích se tak připravte na různé podrazy, naschvály, překvapivé zvraty a obecně podobný chaos, jako pravidelně nastává ve videoherním deathmatchi.
Při pohledu na obsah krabice maximálně zarazí, že dílků země i jiných karet je poměrně málo, takže se vám Worms: Desková hra v základní podobě může rychle ohrát. Pravidla však obsahují devět různých herních variant, jimiž si můžete ledacos zrychlit, zpomalit či jinak změnit. A co se týče omezeného množství karet – možná za tímto rozhodnutím stojí dlouhé hodiny pečlivého balancování hry, ale spíš se nás vývojáři nenápadně snaží navést ke své nabídce dokoupitelných rozšíření…
„Three inches tall and armed to the teeth…“
Aby těch superlativů nebylo málo, ani produkční stránka netrpí přílišnými neduhy. Umělecký styl původních Wormsů je stále pohledný, plastové figurky jsou roztomilé a karty přehledné. Vizuál proto lze zařadit mezi další přednosti hry, a pokud jste opravdový deskoherní nadšenec, můžete si figurky i nabarvit.
Také pravidla jsou sympaticky barevná, psaná hravým jazykem, a dokonce pro nadpisy používají původní herní font. Problém je akorát s jejich českou verzí. Že se sem tam objeví chybka nebo překlep, se dá přežít (třebaže u návodu, na němž se údajně podíleli hned čtyři korektoři, je to poměrně kuriózní); občas se ale objeví pasáž, která je kvůli překladu špatně srozumitelná nebo úplně zavádějící, a tak jsme ve dvou různých případech museli konzultovat původní anglická pravidla, abychom rozsoudili nejasné místo.
Worms: Desková hra je především funkční deskoherní adaptace, která úspěšně převádí videoherní prvky do nového formátu, aniž by působila jen jako rychlý přivýdělek pro vývojáře. I přes své relativně jednoduché mechaniky tak nabízí ten správný poměr náhody, taktiky a hráčské interakce, aby vás nadlouho zabavila. Možná se vám nebude líbit náhoda, občas vám vážně špatně padnou kostky a budete hru proklínat – ale kdo by od partie Wormsů čekal předvídatelnost?