Yacht Mechanic Simulator - náhled

Yacht Mechanic Simulator – tak takhle tedy ne!

22. 10. 2023
Zdroj náhledu: Image Power

Za mou přibližně tříletou činnost na webu Gaming Professors se mi už pod ruku dostalo mnoho her, a to jak těch skvělých, tak i těch špatných. Přesto však nemohu říci, že by mě po přibližně 130 zhodnocených kouscích některá z nich svými kvalitami nedokázala sem tam překvapit. Neustále jsem nucen posouvat laťku vysoko, ale taky se prohrabávat na čím dál větší dno, což je případ i dnešní hry Yacht Mechanic Simulator, kterou jsem se rozhodl vám trošičku přiblížit.

Pamatujete co jsem říkal u recenze na Arena Renovation, která rovněž nedopadla nijak zvlášť slavně? Všeho moc škodí a bohužel, ať už se zmíněná Arena Renovation inspirovala u věhlasné značky House Flipper, nebo se Yacht Mechanic Simulator pokusil okopírovat zajeté koleje z tzv. mechanic simulátorů, výsledný produkt ani v jednom případě nedopadl úplně dobře. Myslel jsem si, že po zhodnocení Arena Renovation nebo i některých dalších simulátorů, jakým je například Road Maintenance Simulator, už se na žádný takový počin nebudu muset dívat, ovšem realita je jiná. Svoje dno jsem byl nucen opět o něco prohloubit, ale tentokrát ani pořádná lopata či krumpáč stačit nebude. Jak se tento počin povedl, vám ukáže naše dnešní recenze, i když většina z vás už z úvodu asi tuší.

Oprava, leštění nebo uklízení

Ptáte se, co bude ve hře Yacht Mechanic Simulator vaší hlavní náplní práce? Jak už název napovídá, do hledáčku si vezmete různé typy rozbitých jachet, které budete muset opravit, vyleštit, uklidit a, jednoduše řečeno, přivést zpátky k životu. Asi si teď říkáte, že by se mohlo jednat o docela dobrý nápad, a ano, musím uznat, že jachty jsem snad ještě v žádné jiné hře neopravoval. Jako nápad působí Yacht Mechanic Simulator opravdu dobře a rozhodně bych si troufnul tvrdit, že za jiných okolností by byla tato hra u hráčů i celkem úspěšná. Jenže nápad není to, co je zde problémem. Hlavním nedostatkem je samotné zpracování, které působí dosti amatérsky a jednoduše, jako byl právě případ také u zmíněného Arena Renovation. Ale pěkně od začátku.

Úplně první mise, která zároveň slouží jako takový základní tutoriál, vám vysvětlí vše potřebné a rovněž si v ní přijdete i k nějakým těm prvním penězům. Jakmile se přes tutoriál dostanete, nic vám nebrání se do opravování jachet vrhnout naplno. Jenomže zde nastává ten hlavní kámen úrazu. Hra nabízí celkem tři základní činnosti, které budou stěžejním prvkem u servisu většiny jachet. V první řadě budete muset jachtu uklidit, a to konkrétně od různých fleků a odpadků. Jako další přijde na řadu oprava poškozených částí lodí či jejich úplná výměna, přičemž vaši cestu ukončíte výsledným leštěním, které dodá jachtám nový život. Tyto činnosti jsou hlavní a bohužel většinou i jediné, které jdou v Yacht Mechanic Simulator dělat. To jednoduše znamená, že hratelnost se ve hře neustále dokola opakuje a svým zpracováním, o němž si více povíme nyní, se také velmi rychle omrzí.

Zdroj: Image Power

Vyber nastroj z nabídky, dokonči minihru a hotovo

Kdyby bylo zpracování jednotlivých činností nějak více věrohodné nebo se alespoň trochu přiblížilo realitě, asi bych neměl problém s tím, že se práce ve hře neustále dokola opakuje. Ani v tomto ohledu se ale vývojáři příliš nepředvedli. K dispozici sice pro vaši práci máte sadu, respektive spíše panel nástrojů, v němž si vybíráte z nabídky, jako je například šroubovák pro vyšroubování nebo zašroubování šroubů, avšak, ať už jde o šroubovák, hasák, či jakýkoliv jiný nástroj, všechny mají společnou jednu jedinou věc. Tou věcí je na chlup identická minihra, která spočívá ve vedení matice podél šipky. Nečekejte nicméně žádnou logickou nebo jakkoliv detailněji zpracovanou aktivitu. Jediné, co musíte udělat, je držet levé tlačítko myši dostatečně dlouho na to, aby se matice dostala na konec šipky. Nic víc ke splnění této minihry není potřeba. Tím tak narážím na fakt, že ať už si do ruky vezmete cokoliv, vždy se spustí jedna a ta samá minihra se šipkou a maticí.

Jen pro upřesnění, vaše práce vypadá asi nějak takto. Potřebujete oddělat a vyměnit rozbitý panel ukazatele rychlosti? V nabídce nástrojů si vyberete šroubovák pro demontáž šroubků, spustí se minihra. Po ní poškozený panel odděláte a v obchodě zakoupíte nový. Nyní bude nutné nový panel nasadit a opět zašroubovat. Do ruky tak znovu vezmete šroubovák, spustí se minihra. Máme hotovo! Z opraveného panelu nyní vyrážíme do vnitřních prostor jachty, v nichž je potřeba trošičku uklidit. K této činnosti nám nejlépe poslouží smeták. V nabídce nástrojů si tedy pro změnu vezmeme smeták. A co se stane? Hádáte správně, po výběru smetáku se opět spustí již několikrát omílaná identická minihra. Tak nějak by se dala shrnout celá vaše činnost a je zjevné, že si vývojáři s nějakými detaily hlavu nelámali.

Vězte, že pokud tu samou minihru dostanete na stůl už podvacáté, dokáže vás hraní pěkně frustrovat. Bohužel, je otázka, jestli čekat od této hry něco více, jelikož má s Arena Renovation společnou další zásadní věc, a tou je cenovka. Dnes recenzovaný titul je totiž až příliš levný na to, aby nabídl nějakou propracovanější hratelnost. Pokud by vás zajímala cena, tak hra se na Steamu prodává za bezmála 15 euro, z čehož asi příliš realističnosti nevykouzlíte. Naopak bych si dokonce troufnul tvrdit, že i těch 14,79 euro je na to, co Yacht Mechanic Simulator nabízí, poměrně hodně. No, škoda. Malou náplastí je alespoň oprava poškozených součástek. Ty buď můžete za nějaké drobné prodat, anebo je na pracovním stole repasovat k dalšímu použití. Opět nicméně nečekejte žádnou realistickou funkčnost. Repasování součástek je ve hře taktéž zpracováno formou minihry, která je však odlišná než u používání nástrojů a dává alespoň nějaký smysl. I přesto tato část celkovou hratelnost nikterak nezachrání a v součtu všeho se jedná o nejslabší aspekt celé hry.

Zdroj: Image Power

Yacht Mechanic Simulator příliš neboduje ani po grafické a technické stránce

Výsledné hodnocení bohužel moc nezachrání ani vizuální, respektive technická stránka, která se pohybuje jen na slabším průměru. Samozřejmě, bylo by naivní si asi myslet, že za cenovku necelých 15 euro získáme něco nadstandardně pěkného, ovšem už dnes několikrát zmíněný Arena Renovation dokázal, že i za nižší cenu se dá vykouzlit alespoň obstojná vizuální kvalita. Většina detailů je na průměrné úrovni a textury jachet a vaší dílny také nevypadají nějak vábně.

Lépe na tom ale není ani technická stránka. Yacht Mechanic Simulator trpí na mnoho bugů, které snad není ani možné vyjmenovat, a rovněž na nestabilní snímkovací frekvenci Několikrát se mi titul v průběhu hraní zasekával, a to hlavně po načtení uložené pozice, když ve hře doskakovaly zbylé textury. Musím říci, že dnešní recenze byla v mé kariéře herního kritika jedna z nejhorších, a jsem rád, že ji mám konečně už za sebou. Nyní nám tak zbývá jen jeden jediný krok, a to udělit výsledné hodnocení.

Zdroj: Image Power

Yacht Mechanic Simulator zmrvil, co mohl, a pokud čekáte, že se vám dostane stejně kvalitního počinu, jakým je například Car Mechanic Simulator, jste na velkém omylu. Že není Yacht Mechanic Simulator stejný jako Car Mechanic Simulator, by mi ani tak nevadilo. Bohužel problém je, že se vývojáři upřeli až na přílišnou jednotvárnost a primitivnost bez nějakých alespoň základních detailů. Dva body z deseti.

Klady
 • hra by mohla mít velký potenciál
 • cenovka
 • repasování předmětů má odlišnou minihru
Zápory
 • jednotvárná hratelnost
 • přiblblá a identická minihra při použití jakéhokoliv nářadí
 • jen slabě průměrná vizuální stránka
 • mnoho technických chyb a bugů
Platforma PC
 • Datum vydání 28.07.2022
 • 0.0

  Nedoporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Hratelnost

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.