Zaklínač 3 Divoký hon - seznámení s myslitelem

10 nejtěžších rozhodnutí, jaká jste v Zaklínači 3 museli udělat

5. 4. 2023
 

Nejlepší hra všech dob? Podle některých možná, ostatně úspěch next-genu ukazuje, že se jí spousta hráčů stále nemůže nabažit, a ono se skutečně není čemu divit. I v naší recenzi obdržela plný počet bodů. A ačkoliv se Netflix snaží znehodnotit snad všechno, co hry a knihy představují (ano, nemohl jsem si to odpustit), je na čase si připomenout, jak složitá rozhodnutí jsme ve hře Zaklínač 3 museli udělat. Už jsme pro vás připravili deset věcí, které by knižní Geralt oproti hrám nikdy neudělal, ale s jakými morálními rozhodnutími si většina hráčů láme ve hře hlavu? Krásné na nich je to, že se dají dalším průchodem vždy změnit. Samozřejmě si netroufnu tvrdit, že to jsou skutečně ta nejtěžší ze všech, pro každého to mohou být jiná, ale nad těmito jste se museli rozhodně zamyslet.

10) Co s tebou, Keiro Metz?

Drobná a světlovlasá čarodějka původně z Carreras a rádkyně krále Temerie, Foltesta. Ten ji ale od sebe nakonec odehnal, protože ztratila jeho důvěru. Byla taktéž věrnou členkou Lóže čarodějek a v knize během povstání na Thaneddu přistála přímo na Geraltovi. Ve hře Zaklínač 3 ji můžeme potkat, jak se vydává za vesnickou čarodějku. Pomůže také s jedním z hlavních úkolů, načež přibude ještě vedlejší úkol ohledně zrušení kletby na Vršním ostrově. Jenomže na tomto ostrově působil i mág Alexandr a právě o jeho výzkum Keiře šlo. To ale Geralt neví, a tak jí pomůže kletbu zničit, načež se s ním Keira vydává na romantické posezení. Během něj Geralta uspí, a když se ji zaklínač rozhodne vystopovat, najde ji, jak má u sebe dokumenty z ukradeného výzkumu. V tu chvíli přichází dilema. Keira chce odevzdat výzkum králi Radovidovi a vykoupit si svobodu, což s tím maniakem není tak jednoduché. Přesvědčíte ji, aby odešla na Kaer Morhen, utkáte se s ní a zabijete ji, nebo ji skutečně necháte odjet za Radovidem?

9) Zabít Radovida? Fajn, ale co dál?

O tom, že je zabití krále Radovida „negeraltovské“, bychom mohli vést dlouhé a sporné debaty. Ačkoliv já si stále stojím za tím, že by Zaklínač jen tak po králi Redanie nešel, v herním příběhu se z něj už stal nezvladatelný živel, který ničil vše na co sáhl. Jasně, všichni víme, že pokud ho necháme žít, tak Redanie sever ubrání a Nilfgaard bude zatlačen zpět, ale následně přichází další otázka – co když jej přece jen necháme rebely popravit?Inu, tam přichází dle mého to větší dilema. Výběr mezi Vernonem Rochem a Ves proti Dijkstrovi. Temerie jako autonomní součást Nilfgaardu versus boj za svobodu Severních království. Upřímně, myslím si, že tato volba je skoro až nespravedlivá. Dijkstra je už v knihách vyloženě vyčůraný šmejd, a pokud si v Zaklínači 2 vyberete Vernona Roche za přítele, rozhodně jste tlačeni na stranu Temerie. Nehledě na to, že první díl ságy strávíte právě v Temerii, především Wyzimě.

8) Jad Karadin, porušíme zaklínačský kodex?

Zaklínači na Stezce by si měli pomáhat, nikoliv se mezi sebou vzájemně zabíjet. To se ale nepovedlo Jadu Karadinovi, který se svou tlupou žoldáků zabil zaklínače ze školy Kočky, Lambertova přítele Aidena. Ten se rozhodl svého přítele pomstít a osud tomu samozřejmě chtěl, že se do celé situace připletl Geralt.Jenomže v závěru se přišlo na to, že Jad Karadin už v klidu žije se svou rodinou, a nejen to. Také zjistíte, že Jad je vlastně sám zaklínačem, jen se vzdal Stezky a rozhodl se žít poklidným životem. Nyní přichází menší dilema: zabít jej a prakticky nic nezměnit, nebo se ho rozhodnout ušetřit? Jedno Lamberta potěší, druhé nikoliv, otázkou ale zůstává, dají se odpustit hříchy minulosti, když se nyní Jad skutečně snažil být dobrákem?

7) Šeptající pahorek, co s ním?

Velen je plný tajemství a jedno z nich se odehrává v bažinách. Tam je malý sirotčinec, o který se stará milá paní. Jenomže v této oblasti sídlí i čarodějnice z Křivušských blat, které mají velmi pochybný vkus na vše. Během dobrodružství se k nim dostala i samotná Ciri. Geralt je samozřejmě našel a usoudil, že je rozhodně důležité je zabít, ale i ony mají úkol, který jako hráči musíme nějak vyřešit.Vysílají Geralta, aby zničil příšeru uvězněnou v Šeptajícím pahorku. Nevíme ale, co za ducha je v onom pahorku uvězněno, načež ten nabídne další dohodu: můžeme jej osvobodit. Objevuje se ono dilema, osvobodit jej, či nikoliv? Jestli je tam uvězněného něco horšího než čarodějnice, totiž nevíme. Jedno je jisté, pokud jej osvobodíme, sirotci budou z vesnice zachráněni, ale pobita skoro celá Dolní Strážná. Pokud jej zabijeme, siroty sežerou Ježibaby. Co je v tomto případě menší zlo?

6) Rudý baron s ženou a dcerou

Rudý baron neboli Phillip Strenger je jednou z nejtragičtějších postav celého Zaklínače 3. Můžeme si vybrat jestli jej milovat, nebo nenávidět. Násilnický opilec, ale milující otec. Nevděčný válečník, táhnoucí z bitvy do bitvy, než přišel na to, že jej žena podváděla. Celá tahle povedená rodinka má skutečně složitý osud. Jednoho večera baronova žena Anna i dcera Tamara konečně z Vranohradu utekly, ale rozhodně si tím nepomohly.Zatímco Tamara se přidala k lovcům čarodějnic, u kterých dělá kariéru, Anna skončila u výše zmíněných čarodějnic, u nichž se v nejlepším případě zblázní, v horším případě zemře. Určitá rozhodnutí jsou ale propojená, a tak poté, co se rozhodnete splnit úkol s Šeptajícím pahorkem, může Rudý baron odejít se svou ženou k léčiteli, jenž se jí pokusí vrátit duchovní zdraví. Nebo všichni zemřou, včetně Philipa Strengera, který se ze zoufalství nakonec oběsí. Tamara vždy zůstane u lovců čarodějnic. Co je ale horší osud? Nechat ženu opět s opilcem, který nasliboval hory doly, nebo ji nechat zemřít po letech trápení?

5) Jak dlouho necháme mučit Triss?

Pro někoho maličkost, pro někoho dlouhodobé trápení. V jednom z úkolů se Geralt a čarodějka Triss Ranuncul (či Merigold) ocitají na základně lovců čarodějnic a jejich velitele Mengeho. Jak se k němu dostali? Triss měla samozřejmě geniální nápad, aby ji tam Geralt odvedl jako zajatkyni s tím, že ona si poradí a zaklínač jí musí prostě věřit. Navíc jenom díky tomu se dozví, kde je Marigold.Nyní se ukáže vaše trpělivost. Čím déle necháte Triss mučit, tím složitější je zachovat chladnou hlavu. Což pro vás, ale především pro Geralta, který k čarodějce city chová, může být neuvěřitelně náročné. Pokud si navíc vybavíte, jaký osud měla chudák čarodějka během Zaklínače 2, je rozhodně lepší ji nechat mučit co nejkratší dobu. Nicméně, jak Triss řekla, tak to skutečně bylo, ona si poradila.

4) Kdo bude králem Skellige?

Kdo bude vládnout skelližským klanům? Jedna z největších otázek, na něž můžete během hraní Zaklínače 3 narazit. Možnosti jsou vlastně tři. Crachovy děti Hjalmar nebo Cerys, či syn bývalého krále Svanrige. Ironií je, jak to vše vlastně ovlivní dějiny ostrovů. Rozhodnete-li se pomoci Cerys a Hjalmarovi s jejich úkoly, aby ukázali, že jsou hodni, vše vlastně ještě více zkomplikujete.Můžete totiž odhalit celý ten odporný komplot, jejž Birna Bran plánuje na ostrovech s cílem, aby se Svanrige stal králem. Nejzajímavější na tom ale je, že když skutečně vše necháte uležet a Svanrige se díky tomu stane vládcem, bude dle zápisu v deníku schopným a dobrým králem. Z hlediska příběhu je ale nejlogičtější vybrat Cerys, jež je stavěna celou dobu do role černého koně soutěže o korunu. Hjalmarova linka je sice zajímavá, ale kdokoliv s tímto an Craitem mluvil, musel si všimnout, že není vládnoucí materiál.

3) Syanna a Dettlaff, jejichž „láska“ rozhodne o osudu Toussaintu

Tedy, ono se vlastně nikdy o žádnou lásku nejednalo, Syanna Dettlaffa prostě zneužila, aby dosáhla svých tužeb. To znamená, že staršího upíra nutila zabíjet rytíře, již jí v životě ublížili, a pokud jste pozorní, zjistili jste, že posledním plánovaným cílem byla její sestra Anna Henrietta. Máme ale respektovat přání kněžny a za každou cenu její sestru zachránit? Pokud necháme Syannu zabít Dettlaffem, tak to s Geraltem nedopadne dobře. Nicméně Dettlaff přežije, odejde a vy si ušetříte jeden šílený souboj . Necháte-li Syannu přežít, zabijete Dettlaffa a nejenže Regise odsoudíte k nenávisti u celého jeho druhu, ale zároveň, pokud se vám nepodaří vychytat všechna rozhodnutí, tak Syanna Annu stejně nakonec zabije. Toussaint tak skončí bez vládce a happy endu se v pohádkovém knížectví nedočkáme. Jaká je správná cesta?

2) Olgierde von Everec, však máš Srdce z kamene, ne?

V datadisku Srdce z kamene se setkáme se zbojnickým šlechticem a šéfem tzv. Divočáků Olgierdem von Everec. Tento fešák s vizáží Davida Beckhama je ale skutečně tragickou postavou a i možnou obětí jednoho špatného životního rozhodnutí. Během putování datadiskem o tomto bezcitném muži zjišťujeme daleko více a nakonec skončíme v jednom obrovském rozhodnutí. Nechat ho zemřít, či nikoliv?Jasně, pokud ho necháme Gaunterem O´Dimmem zabít, dostaneme jednu libovou odměnu, a pokud jste datadisk odehráli dříve než hlavní kampaň Divoký hon, i jednu solidní nápovědu. Pokud se ho ale rozhodnete zachránit, čeká vás souboj s jedním z nejmocnějším tvorů, o němž jsme v celém loru Zaklínače kdy slyšeli. Co je tak lepší, ohrozit sebe sama bez odměny, nebo se slitovat nad úsměvem smutného muže?

1) Triss, nebo Yennefer?

Nejtěžší rozhodnutí ze všech. Vyberete si ženu, která je vám přiřknuta osudem (tedy knižní sérií), nebo čarodějku, k níž jste se skoro stoprocentní jistotou přilnuli během her? Otázka, na niž se rozhodně nedá odpovědět správně, nenechává asi nikoho chladným a komunity jsou stále rozdělené na tým Triss nebo tým Yennefer. Naštěstí hledat odpověď nemusíme, protože výběr je subjektivní a každý hráč si může vybrat sám. Profíci se samozřejmě pokusí o trojku s oběma čarodějkami. Nicméně přichází otázka, Triss, nebo Yen?

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.