Víkendovka s Mindokem - náhled

Víkendovka s vydavatelstvím MindOK

13. 4. 2025
 

Minulý víkend jsme měli tu čest celý strávit s vydavatelstvím Mindok. Odlehlá lokace v dálných horách severní Moravy, velké stoly, desítky deskovek, zhruba 40 hodin, a především parta skvělých lidí, kteří ty necelé dva dny chtějí strávit hraním stejně jako vy. Zkrátka svátek pro každého milovníka deskových her.

Akce byla zaměřená především na hraní čerstvě vydaných, oznámených (i ještě neoznámených) chystaných titulů a dalších, jejichž vydání MindOK zvažuje. Mohli jsme ale také poměřit síly v hospodském kvízu a během přednášky Poga se dozvědět, jaké z těch zvažovaných titulů MindOK opravdu vydá… a které od nich v češtině neuvidíme. Počkat si budete muset až na oficiální oznámení MindOKu, a sledovat sekci Připravujeme na webu vydavatelství. Můžeme vám ale prozradit, co jsme si vyzkoušeli.

Co už si můžete pořídit

Na místě byly snad všechny novinky z posledního roku, včetně Hegemonie nebo Králova odkazu. My se soustředili především na tituly, které se nám osobně na stůl zatím nedostaly, ale našli jsme si čas i na své největší oblíbence. Spoluhráčům jsme tak ukázali minimalistický enginebuilder Knarr nebo žhavou novinku Hello Kitty: Den v parku, která vlastně vůbec není dětskou hrou, i když se tak tváří. 

Na stole nám nesměla chybět ani Příští stanice Paříž a konečně jsme i my vyzkoušeli Moře draků a Na ploutvích, které recenzovala naše redakční kolegyně. Pro naše milované Osmero MindOK za chvilku vydá rozšíření Podzemní kmeny, které přidává zkrátka a dobře jen o trochu více karet, což je vždycky fajn. Naopak rozšíření pro Údolí věčnosti, které vyšlo s anglickým názvem The Vale of Eternity: Artifacts do této skvělé karetní hry přidává ještě více taktických možností. Těžko ale říct, zda někdy vyjde v češtině.

Těšte se!

Jelikož patříme mezi hráče, které baví neustále zkoušet nové a nové věci a těšit se na hry teprve chystané, moc jsme ocenili možnost si jich co nejvíce vyzkoušet. Ty největší tituly, které letos MindOK lokalizuje, jsou Andromeda: Na hranici galaxie a Slay the Spire: Desková hra. Obě tyto pecky byly o víkendu k vyzkoušení a věřte, že o ně byl docela boj. 

Neméně očekávaný je také loňský vítěz prestižního ocenění Kennerspiel des Jahres Rozbřesk. Tuto kooperativní hru se silným ekologickým přesahem vytvořil stejný autor jako legendární Pandemic a je to na ní znát. Stejně jako v Pandemicu, i v Rozbřesku najdete lehce asymetrické schopnosti. Dále pak postup hrou, kdy hráči udělají něco dobrého, a hra je pak totálně pojede a silné prvky logických hádanek. 

Nejenom velkými hrami je člověk živ, a tak jsme se s radostí vrhli i na Hradní devatero a Za sedmero kartami. Podobnost názvů s Osmerem je zde tak trochu náhodná. Hry jsou od jiných autorů (v případě Za sedmero kartami i od jiného studia), ale všechny tři jsou zábavné malé karetky s chytrým nápadem. Mars: Teraformace – Kostková hra má několik chytrých nápadů a způsobů, jak zvrátit osud kostek, ale milovníky původní Mars: Teraformace zřejmě příliš nenadchne. 

Konečně jsme si také zkusili dětskou hru Posviť si, která je kooperativní verzí knížek Kde je Valda?. Už od oznámení anglické verze jsme věděli, že tohle doma potřebujeme, a zahrání nám to jen potvrdilo. Pokud máte rádi sérii MikroMakro, tak Posviť si potřebujete taky.

Ani muk!

Když už jsme u té série MikroMakro, MindOK dovezl také zbrusu nový díl kompletně určený dětem a s dětskými zločiny k vyřešení. Mapa je v něm menší, namísto karet je kniha příběhů, a na rozdíl od dospělácké verze v krabici najdete i průhledné žetony, abyste se během řešení případu neztratili. 

A co jsme zkoušeli dál? Byly toho mraky. Něco z toho MindOK určitě vydá, něco určitě ne, u dalších věcí se teprve rozhoduje. Jak je jeho dobrým zvykem, neomezuje se na nějaký konkrétní žánr her, ale jeho rozsah je opravdu široký. My si tak vyzkoušeli malé a chytré karetky, jako je Symbiose nebo Flip 7, pokračování Zbodni salát, tentokrát se odehrávající ve vesmíru, a pokračování Pelíšku Knitting Circle. Do spárů se nám dostalo také zvířátkové Kavango, Cascadia Junior a Flow nebo krásná astronomická zakreslovačka Star Explorer. 

Co z toho MindOK opravdu počeští? Na to nám odpoví v nejbližších měsících. Výběr ale určitě bude stát za to.


Článek pro Gaming Professors napsaly Zuzana Králová a Simona Rex.

Gaming Professors

Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.