Asus ROG Ally – logiáš

Asus ROG Ally zná svou cenu a datum vydání

12. 5. 2023
Zdroj náhledu: @Asus_ROG_Ally

Společnost Asus potvrdila cenu a datum vydání své kapesní konzole s operačním systémem Windows, která šlape na paty populárnímu Steam Decku od společnosti Valve. Poprvé jsme Asus ROG Ally, jak se zařízení jmenuje, viděli 1. dubna, kdy si mnoho lidí myslelo, že se jedná pouze o aprílový žert. Asus však rychle zareagoval a vydal prohlášení, v němž vývoj konzole potvrdil. Nyní se na ni můžeme podívat blíže a rovnou se dostat k cenovým možnostem a termínu uvedení na trh.

Asus ROG Ally

Díky novináři Jamesi Archerovi z magazínu RockPaperShotgun, který o přístroji získal předběžné informace, už víme, co můžeme očekávat. První údaje se týkaly výkonného čipu modelu Z1 Extreme:

APU Ryzen Z1 Extreme, osmijádrový/16vláknový čip, který může dosahovat taktů CPU až 5,1 GHz a taktů GPU až 2,7 GHz. Jak jsme se již dříve dozvěděli, je založen na architektuře jádra AMD Zen 4 s grafickou technologií RDNA 3, což je teoretický upgrade APU Zen 2 / RDNA 2 Steam Deck. Určitě se vám bude hodit, pokud budete chtít spouštět hry na ostřejším, ale náročnějším dotykovém displeji s rozlišením 1080p / 120 Hz; ten v Decku má rozlišení 1280 × 800 s obnovovací frekvencí 60 Hz.

článku je také zmíněno, že si prostřednictvím operačního systému budeme moci vychutnat mnohem širší nabídku her ve srovnání se Steam Deckem. Asus ROG Ally, jak jsem již zmínil, poběží na klasických Windows, zatímco Steam Deck má svůj vlastní SteamOS. Dále dodává: „podle společnosti Asus bude ROG Ally dodáván s tříměsíčním bezplatným přístupem ke službě Xbox Game Pass Unlimited, jež zahrnuje i službu PC Game Pass“. Vypadá to tedy, že kromě služby Steam si do zařízení půjde nainstalovat i konkurenční platformy, jako je zmíněný Xbox, Origins a třeba Battle.net.

Podle Archera se ROG Ally bude prodávat ve dvou variantách. U nejvýkonnějšího modelu, který vlastní Ryzen Z1 Extreme, se očekává cena 700 liber, což je v přepočtu na naši měnu necelých devatenáct tisíc korun, a měl by být uveden 13. června. Slabší verze ponese běžný Ryzen Z1, jenž není tak výkonný, a k dostání bude někdy ve třetím čtvrtletí s cenou 600 liber, čili něco málo přes šestnáct tisíc korun. Oba modely budou dodávány s 512GB SSD.Zdá se tedy, že společnost

Valve má velkou konkurenci, kvůli které by mohla přijít o své věrné zákazníky, pokud jde o Steam Deck. Podíváme-li se na to z druhé strany, můžete si jeho konzoli pořídit ve třech možných variantách, které se liší velikostí úložného prostoru. Nejnižší verzi lze pořídit za 419 eur (necelých deset tisíc korun), zatímco nejvyšší za 679 eur (necelých šestnáct tisíc korun). V tomto ohledu je Steam Deck o něco levnější. Na druhou stranu má Asus ROG Ally mnohem lepší specifikace. Steam Deck poháněný procesorem Zen 2 může dosahovat taktů až 3,5 GHz a grafický procesor RDNA 2 je taktován na 1,6 GHz.

Zdroj: RockPaperShotgun

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.