Bůh nedbá - úvodka

Bůh nedbá – rozjezd další obrovské legendy

5. 10. 2023
 

Nakladatelství Planeta9 se pustilo do něčeho neuvěřitelného. Poté, co přišlo se znovuvydáním Malazské knihy padlých, tedy zatím prvních dvou dílů, Měsíčních zahrad a Domu mrtvých, se rozhodlo pustit do nejnovější série Stevena Eriksona. První příběh z Knihy svědků – Bůh nedbá – nás zavede zpět do světa malazské říše, v níž můžeme vidět změny, jaké se udály po finálním díle malazské série. Ačkoliv to není nutné, doporučuji znát předchozí knihy, než se pustíte do toho velkolepého dobrodružství, protože Steven Erikson ze svého stylu neztratil vůbec nic, naopak hrany ještě více obrousil a přišel s něčím neuvěřitelným.

Autor:
Vydavatel:
Svět:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Steven Erikson
Planeta9
Kniha svědků
Dana Krejčová
674
černobílý
vázaná s přebalem
září 2023
978-80-88321-56-9
první

Zdroj: Planeta9

Tak jsme zpět… a už ani nedýchám

Uplynulo několik let od událostí posledního příběhu jménem Chromý bůh. Nyní se vracíme zpět ke Stříbrnému jezeru, kam přišli tři teblorští válečníci a s nimi krvavé masakry a chaos. Jeden z bohů, Karsa Orlong, je šílenec, ale je velmi uctívaný. To jsou i kulty uctívačů boha Coltaina a Iskara Jaraka. Jenomže je to Malazská říše, jsou tu stále mariňáci a jejich legie je na pochodu ke Stříbrnému jezeru. Teblorské kmeny jsou sice sjednocené, ale je zde nový válečný vůdce poznamenaný skutky Karsy Orlonga a může se rozhořet další konflikt skrz Malazskou říši. Teblorové navíc musí slézt z hor, a kdo se jim nakonec postaví? Přece ona jediná legie malazských mariňáků.

Ona synopse je docela obrovská, ale v závěru sledujeme tři linie. Základní jsou Malazané a jejich cesta ke Stříbrnému jezeru. Druhá je Rantova cesta a setkání s teblorským lidem a jeho nevlastními sestrami Delasou Fanou a Tonit Agrou, a nakonec to hlavní je nucená migrace z hor. Opět je tu komplikovaný příběh, na který jsou čtenáři tohoto autora zvyklí, a jak jsem říkal v úvodu, autor očividně nemá dost a jeho um v podávání děje se jen zlepšuje a zlepšuje, ač se může zdát, že už není kam.

Nemusíte se bát, že by Steven Erikson přestal být Stevenem Eriksonem a, řekněme, „vyměkl“ s moderní korektní dobou. Opět je zde hromada postav, filozofie, náboženství, aktuálních témat, humor, neuvěřitelné bitvy a samozřejmě, jak sám autor umí, pořádné dojáky, jaké nečekáte a donutí vás brečet u knihy.  

Zdroj: Planeta9

Bůh nedbá, ale já se o své hrdiny prostě bojím!

Tradiční a skvělé jsou postavy. Já nevím, jak to Steven Erikson dělá, nedokážu je dostat z hlavy. Především Ranta. Bože můj, toho chlapa jsem litoval, miloval, nenáviděl, chápal, nechápal, ale rozhodně jsem mu přál úspěch. Chcete postavu po Coltainovi, kterou budete obdivovat? Bude to Rant! Další snad ani zmiňovat nebudu, protože jich je zde opět plejáda, včetně Nilgan, Gowera nebo Trojky. Postav se autor nebál a je to dobře. Můžete si vybrat svého favorita a mezi nimi jich jsou spousty. Můj Rant určitě nesedne každému, vsadím se, že někteří si oblíbí Damiska. Komplexní, skvělé a vyvíjející se charaktery, co víc chtít? Naštěstí i v tom oceánu postav je udělaná kvalitní nosná loďka. Na začátku knihy je seznam osob, které se budou v příběhu vyskytovat. Nejenže jste tak ušetřeni tápání, kdo je kdo, ale zároveň máte obrovskou berličku, pokud na jména nemáte pamatováka.

Určitě vím, co víc chtít: aby se tolik neodkazovalo na Malazskou knihu padlých. Autor se sice krotil, pro mě překvapivě hodně, ale občas se tam nějaký odkaz na minulost objevil. Přesto je jasně vidět oddělení od předchozí série. Kniha svědků s prvním dílem Bůh nedbá je nový příběh s novým dějem a novými postavami. A ačkoliv jste skočili do rozjetého světa, univerza a něčeho „staronového“, je to stejně opojné jako číst Malazskou knihu padlých poprvé. Chcete toho víc, potřebujete toho víc, toužíte po tom, mít víc. 

Steven Erikson si hraje se slovy, s příběhem, s postavami. Cítím tak povinnost opět ocenit úžasný překlad Dany Krejčové. Nedovedu si už představit číst Malazskou říši bez jejího vedení za ručičku, neboť dokázala převést anglické slovíčkaření do naší květnaté češtiny. Kniha tím neztrácí nic ze své bystrosti i agresivity a věřím, že působí stejně skvěle jako v originálním znění. Stále zde totiž platí ony „eriksonoviny“, tedy klamy, iluze, hromada zápletek a epických odhalení, po nichž zůstává pusa otevřená až na podlahu.

Zdroj: Planeta9

Nakonec je tu jen menší bonus v podobě mapy Severozápadní Genabakis. Občas se samozřejmě může stát, že se vám cestování bude zdát nelogické nebo směšné. Jakmile uvidíte mapu, dojde vám, že je opět logické. Bláznův les, Modravské a Stříbrné jezero, Žlutá marka, Malynské moře, Les Orbis, vše je připraveno jako na talíři, jen si zobnout.

Bůh nedbá je opět úžasnou světovou fantasy, která je přeložená do českého jazyka. Pro mě osobně ta kniha nemá problém, ale to je tím, že jsem s Eriksonovou tvorbou už pár let v krásném harmonickém souznění. Nová série nejenže oživuje staré tituly, ale zároveň opět ukazuje, proč se čtenáři do Malazské knihy padlých a celého tohoto světa zamilovali. Jedinou mou výtkou je odkazování na předchozí sérii, ačkoliv nováček může knihu číst i bez znalosti těch předchozích. Pokud je seženete, jejich přečtení vřele doporučuji!

Klady
  • úžasné postavy
  • skvělý překlad
  • parádní děj
  • hromada zvratů
  • plejáda emocí ve čtenáři
  • poctivá fantasy
  • seznam osob/postav
  • přiložená mapa
Zápory
  • na můj vkus až moc odkazování na předchozí knižní sérii
Infobox
0.0

Doporučujeme

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.