DOOM-Eternal_DLC1

Čeká nás nový DOOM?

26. 5. 2022
Zdroj náhledu: Bethesda

V posledních dnech kolují po internetu zvěsti, že id Software pracuje na novém dílu nesmírně populární střílečky z 90. let. Dokonce se proslýchá, že by k odhalení mohlo dojít 12. června na konferenci Xboxu s Bethesdou. Závěr příběhu oblíbeného zabijáka démonů DOOM Slayera se odehrál minulý rok v rámci DLC DOOM Eternal: The Ancient Gods – Part Two. Konec, kterého se našemu hrdinovi dostalo, dokázal do jisté míry rozdělit hráčskou komunitu, protože někomu závěr vyhovoval, někomu ne. Proč se tedy začaly všude objevovat zvěsti o novém pokračování? To se vám teď pokusím vysvětlit.

Ach, ty zvěsti

Vše začalo letos v únoru, ve chvíli, kdy si uživatel Twitteru @WorldsXbox všiml, že ZeniMax hledá nové kolegy na pozici bojového ředitele. Samozřejmě by to nebylo nic zvláštního, studio prostě hledá nové členy pro práci na své další hře. Tak proč se toho všichni chytli a začali spekulovat? Právě proto, že jedním z požadavků pro přijetí je důkladná znalost nejnovějších her od id, včetně DOOM (2016) a DOOM Eternal. Tento příspěvek započal různé spekulace.

Tyto zvěsti podporuje jiný uživatel twitteru @xboxxsgreen, který zase píše: „id Software připravuje třetí díl DOOMu a bude představen 12. června na akci Xbox Bethesda. Bohužel pro fanoušky hry DOOM na PlayStationu je velmi nepravděpodobné, že by hra vyšla na PS5, s největší pravděpodobností půjde o exkluzivitu pro Xbox řady X|S a PC.“ Mezitím dokonce zmínil že nás čeká Wolfenstein 3, který též má být představen na této akci Bethesdy.

Důvod číslo dva

Někteří si možná všimli, že v prosinci 2020 byly zveřejněny záběry ze zrušeného projektu DOOM 4. Animace a testovací záběry z hraní ukazují, že design monster se příliš neliší od hry DOOM 2016. Proto si mnoho lidí myslelo, že DOOM 2016 běží na technickém základu právě zrušeného dílu. Těžko říci, zda tomu tak je, či nikoliv, a i v tomto ohledu můžeme jen spekulovat.

Bohužel však podobnost například v pohybech démonů, motorové pile nebo samotných lokacích vedla některé k názoru, že se Id pokusí oživit tento zrušený koncept v modernějším hávu. Nadcházející epizoda by nás tak měla podle nich vrátit k původnímu plánu čtvrtého dílu, ve kterém jsme měli hrát za vojáka odboje bojujícího proti démonům.

Tato tvrzení podporuje další uživatel twitteru @Runhob aka Crispies (DOOM 4 Guy). Dotyčný uživatel o sobě tvrdí, že je velkým fanouškem série, a jeho jedinou prací je v současné době zveřejňování koncepčních plánů zrušeného DOOMu 4. Případně se se svými přáteli baví vymýšlením různých odkazů, jako je například únikový modul.

Třetí důvod

Posledním důvodem, proč by si někdo mohl myslet, že jsou tyto zvěsti pravdivé, je to, že sám režisér Hugo Martin řekl: „Můžeme vyprávět příběh, kdy se Doom Slayer poprvé setká se Sentinely v takovém až středověkém fantasy zasazení. Znovu, náš hrdina je věčný – tedy, on je doslova nesmrtelný. Můžeme tedy vyprávět všemožné příběhy.“ Nemluvě o tom, že samotná Bethesda sama řekla, že se sérii není konec. Jen ho prozatím dali k ledu, aby se mohl jednou navrátit v plné parádě.

Můžeme tedy očekávat další díl?

Odpověď na důležitou otázku, zda se můžeme dočkat další hry, zní ano i ne. Rozhodně si nemyslím, že by Bethesda riskovala zničit další ze svých franšíz, jako to udělala s Wolfensteinem. To mě přivádí k druhému důvodu, který osobně považuji za nepravděpodobný. Jistě, mezi zrušeným dílem a tím z roku 2016 mohou být různé souvislosti, nicméně tím to podle mě končí. Pokud vzali funkční základ čtyřky a použili ho pro modernější titul, neznamená to, že se chystají obnovit celou myšlenku původní hry. Lidem se prostě líbí DOOM Slayer a nechtějí hrát za neznámého vojáka, tenhle koncept už zkoušeli v DOOM 3 a nedopadlo to dobře.

Také mi přijde trochu zvláštní zakládat všechny spekulace pouze na tom, že ZeniMax hledá nové kolegy s hlubokými znalostmi série. Můžete namítnout: „Proč by chtěli někoho s důkladnými znalostmi, pokud nechtějí vytvořit další epizodu?“ Máte pravdu, jen nezapomínejme, že se hledá někdo na pozici bojového režiséra. Kdyby šlo o scenáristu, bylo by to pravděpodobnější, ale takhle to spíš vypadá, že chtějí jen někoho, kdo se vyzná v akčních kouscích. Je možné, že budou chtít vylepšit nebo přenést různé mechaniky do jiné své připravované hry, možná se skutečně dočkáme Wolfensteina 3 nebo nového Quakea.

Tím nechci vyloučit, že to skutečně nemůže být nový DOOM, jen poukazuji na to, že ve skutečnosti to může být úplně jinak.V každém případě se 12. června na konferenci Xboxu a Bethesdy dozvíme, zda jsou tyto spekulace pravdivé, nebo ne. Výše uvedené hypotézy proto berte s rezervou. Osobně bych nový díl uvítal, ale nemyslím si, že se ho v nejbližších letech dočkáme.

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.