Crueler than Dead 2 – úvodka

Crueler than Dead 2 – recenze

3. 10. 2022
 

Crueler than the Dead 2 je druhým a posledním dílem série o zombie epidemii, která se těší velké oblibě tvůrců filmů, knih i her. Hrdinka Maki a její společníci dorazili do Tokia, kde se nachází Tokijský dóm, poslední útočiště pro přeživší. Bohužel brzy zjistí, že svět nemrtvých je mnohem bezpečnější než přítomnost přeživších.Autorem mangy je Tsukasa Saimura, od něhož můžete znát předešlé romány, jako jsou Tokyo Undead či Hour of the Zombie. O české vydání se postaralo nakladatelství Zanir, které nám poskytlo recenzní výtisk.

Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Svět:
Žánr:
Překlad:
Počet stran:
Cena:
Hmotnost:
Tisk:
Vazba:
Rozměry:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Cukasa Saimura
Kozo Takahaši
Zanir
Crueler than Dead
Horor
Sabina Dudová
216
249,–
0,3 kg
černobílý
brožovaná
210 × 148 mm
srpen 2022
978-80-88438-12-0
první

Zdroj: Zanir

Počkat, něco tu chybí

První svazek byl pozoruhodný zejména díky kresbě Toko Takazashiho. Druhý díl není jiný, ale něco mu chybí. V minulosti jsme se setkali s příliš detailními postavami, zejména s nemrtvými, kterým z úst koukaly lidské oči nebo se lidem zavrtávaly do vnitřností.

Z nějakého důvodu však tyto brutálnější aspekty v druhém svazku zmizely. Nemrtví jsou stále přítomni, ale v mnohem menší míře. Osobně se nemohu rozhodnout, jestli je to správná volba, nebo ne, přece jen je to série o apokalypse, takže bych očekával temnější a téměř brutální prostředí. Namísto toho dostanete zdánlivě mírumilovný tábor plný přeživších, ve kterém se odehrává hlavní příběh. Akci zde nahrazuje politika, touha po moci a lidské utrpení. Co tím myslím? Jak brzy zjistíte, místo, které má představovat bezpečí, ochranu a uspokojení lidských potřeb, je nakonec vězením. Lidé se dělí do různých skupin, a to na bohaté, chudé a drogově závislé.

Jste-li bohatý nebo vlivný člověk, potřebujete jídlo dle místního systému, vodu a lékařskou péči. Pokud jste však méně finančně zajištěni, jste odkázáni sami na sebe a na zbytky od bohatých. Co se týče závislých, ti v podstatě žijí v žumpách a živí se… no, raději bych nevěděl čím. Upřímně řečeno, několikrát jsem se během čtení přesvědčil, že v době takové apokalypsy je pravděpodobně lepší postarat se sám o sebe mimo lidskou společnost. Nebudu vám vyprávět, jaké události a lidské příběhy vás v manze čekají, protože vás o to nechci připravit. Hlavní postava Maki zde hraje spíše vedlejší roli, zatímco významnější postavení zaujímá Šóta a jeho osud. Jelikož má manga Crueler than the Dead pouze dva díly, celé zakončení této krátké série ve mně vyvolalo rozporuplné dojmy. Nechci vám nic spoilerovat, ale konec za to nestojí.

Zdroj: Zanir

Vyplatí se mangu kupovat?

Přiznávám, že jsem k této manze přehnaně kritický, protože mě mrzí promarněný potenciál. Crueler than Dead 2 není špatná manga, kresba je stejně dobrá jako v prvním díle a příběh, ačkoliv je to klasické klišé, si zasloužil větší rozvoj.Spád děje je tak rychlý, že si k postavám ani nestihnete vytvořit pouto, které by vás přimělo s nimi jakkoliv sympatizovat. Crueler than Dead 2 také představuje nové postavy, se kterými se příliš neseznámíte. Jejich chování je proto někdy až nelogické.Osobně si myslím, že kdyby se Tsukasa Saimura rozhodl vydat další svazky nebo trochu rozšířit svou mangu, rozhodně by to nebylo na škodu. Příběh by byl mnohem lépe rozvinutý, postavy by dostaly mnohem více prostoru a člověk by si k nim mohl vytvořit sympatie či nesympatie. Takto můžete přečíst jeden svazek za půl hodiny – samozřejmě podle toho, jak rychle čtete a jestli jste ve správném rozpoložení – a pomalu, ale jistě si ho ani nebudete pamatovat.

Nechutnosti jsou již minulostí, nechť žije politika

Dle vzoru prvního dílu nakladatelství Zanir vsadilo na nažloutlé stránky s hrubším povrchem, aby manga dostala autenticitu opotřebování. Co se týče samotné kresby, předešlý svazek se mohl pyšnit všemožnými nechutnostmi, zejména co se týče zombie, které zde již nenajdete. Pokud čirou náhodou narazíte na nemrtvé, jsou ochuzeni o mrtvolnější vzhled a občas vypadají jako voskové figuríny.

Toko Takazashi zde mnohem více vsadil na prokreslenost lidských emocí, což poznáte zejména ve výrazech lidských tváří. Velmi dobře odhadnete rozpoložení postav a jejich momentální pocity: jestli jsou naštvaní, cítí úzkost, strach, hněv aj. Díky tomu se do dané situace dokážete mnohem lépe vcítit. To ovšem neznamená že s postavami budete soucítit a vytvoříte si určité pouto.

Trochu mě mrzí, že se zde vytratila brutalita prvního dílu, která byla jednou z velkých plusů celé mangy. Na druhou stranu, kresba je stále dobře zvládnutá. V některých scénách převažují detaily, v jiných je naopak důraz na samotnou scénu a její prostředí.

Pravdou však zůstává, že ačkoliv je série Crueler Than Death, která se skládá ze dvou knih, velmi krátká a dějově téměř chaotická, je také celkem dobrá a dokáže vás na chvíli zabavit. Pokud máte rádi zombie tematiku a silné ženské hrdinky, vřele vám tuto mangu doporučuji.

Klady
  • dynamická kresba
  • dobře čitelné emoce
  • tematicky zašlý vzhled díky zažloutlým stránkám
Zápory
  • až moc politicky orientováno
  • velmi krátké
  • nemrtví jsou hozeni na vedlejší kolej
  • vágní zakončení minisérie
  • postavy nedostávají dost prostoru pro svůj rozvoj
Infobox
  • Autor Cukasa Saimura
  • Vydavatel Zanir
0.0

Doporučujeme

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.