Crwecon 2023 – představovačka

Crwecon 2023 aneb konečně taky jednou nepršelo

14. 6. 2023
 

Crew je první české nakladatelství specializované výhradně na komiksy, které tu s námi je již úžasných dvacet šest let. Za tak dlouhou dobu své existence stihlo nastřádat skutečně početnou komunitu, pro niž každoročně pořádá akci jménem Crwecon. Letos se toto setkání všech fanoušků komiksů a mangy odehrálo již pošestnácté v pražském klubu Cross, jak je dobrým zvykem. Když jsme se tam vypravili, cestu nám zpříjemnilo slunečné počasí, které, světe div se, vydrželo až do konce.

Co nás čeká a nemine

Crwecon je akce, která v České republice nemá obdoby. Nejenže se koná v nádherném prostředí klubu Cross, jehož vnitřní prostory berou dech a poskytují milovníkům steampunku dost vizuální stimulace k zástavě srdce, ale vstup zdarma je něco, co se v jednadvacátém století jen tak nevidí. Přece jen ani kuře zadarmo nehrabe, že? Díky tomu si každý návštěvník může něco málo ušetřit na nákupy, protože ani letos na seznamu nechyběly položky, které jednoduše chcete mít ve své knihovně, ale o tom až později. Crwecon 2023 startoval 10. června v deset hodin dopoledne a hlavním tahounem rozhodně bylo představení edičního plánu Crew na druhou polovinu tohoto roku. Dozvěděli jsme se, že se ještě letos dočkáme dalšího komiksového Zaklínače, stejně tak nového příběhu ze světa Cyberpunku 2077. Přijít má i Flash, Batman, Spiderman, nějaký ten horor a nové série mangy. Je toho skutečně dost a doporučujeme si počkat na oficiální ohlašovačku na kanále komiksar_cz na YouTube nebo sledovat webové stránky Crew.

Klub Cross je členěn na několik podlaží a jeho spletité chodby mohou potrápit orientační smysl nejednoho dobrodruha. Přízemí bylo věnováno komiksové burze a manga sekci s přednáškami o Sakamoto Days, Blue Box či Marin Kitagawě ze série Láska ve střihu cosplaye. Vyšší patra nabídly kreslířskou alej, bar i herní sál s deskovkami, kde jsme si vyzkoušeli hru Kombi. Přednášky probíhaly také na dalších poschodích, z nich nás zaujala diskuse o použití umělé inteligence v komiksové tvorbě a komiksový projekt Afterpunk. Samozřejmě mou osobu táhl autorský blok titulu Supro: Hrdinové na dluh a autogramiáda jeho autorů. Bohužel souhra nešťastných náhod zapříčinila, že na Crwecon 2023 dorazil pouze jeden z nich, a to Viktor Svoboda stojící za kresbou. I tak jsem si domů odnesla podepsaný komiks a hromadu dojmů, z nichž většinu sdíleli i další účastníci. Pokud o Supro slyšíte poprvé, mrkněte na naši recenzi a neváhejte tento český projekt podpořit, protože za to stojí. Fanoušci očividně velmi chtějí pokračování, a jak zaznělo přímo z úst Viktora Svobody i zástupce nakladatelství Crew, rozhodně se tomu nebrání.

Ve správný čas na správném místě

Prodejní koutek, v němž jste si mohli pořídit nové, ale i starší komiksové tituly s krásnou 20% slevou, byl většinu času plný k prasknutí. Crew k této příležitosti vydávalo hned několik titulů, z nich musím jmenovat Košík plný hlav a Wika. Upřímně si nedokážu představit lepší místo pro zahájení prodeje právě komiksu Wika, protože tento výtvarně nádherný počin laděný do steampunku nemohl být fanouškům ukázán jinde než ve steampunkovém klubu Cross. Crwecon je akce, na které se každý rok schází stále více fanoušků a jedinou výtkou z naší strany byly krásné, přesto nedostačující prostory. Úzké chodbičky klubu fungují často jen na jednosměrný provoz a na některých přednáškách už zkrátka a jednoduše nebylo místo na to, se vmáčknout nebo alespoň poslouchat poblíž s výhledem na projekci.

Před klubem na všechny čekalo milé překvapení v podobě známého kola štěstí, jehož zatočením jste nejenže mohli vyhrát jeden z časopisů, jako je Spongebob, Simpsonovi, Fortnite X Marvel a další, ale stali jste se také součástí slosování o tašku s odměnami, kterou se mi k mému překvapení podařilo vyhrát. Stánek Animerch k prodeji nabízel nejen sladké dobroty, ale i hromadu merche, plackami počínaje a figurkami konče. Celou akci navíc doprovázeli cosplayeři, jimž jste po celou dobu konání mohli dát svůj hlas v soutěži.

Crwecon 2023 se povedl. Návštěvníků byly mraky, program byl bohatý a příjemné, byť stísněné prostory poskytovaly útulné zázemí. Už se nemůžeme dočkat dalšího ročníku, který si rozhodně nenecháme ujít. Domů jsme si odnesli nejen nové komiksy, sladkosti, spoustu poznatků, pozitivní dojmy a trochu únavy, ale především krásné vzpomínky.

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.