Comic-Con Prague - R2-D2

Comic-Con Prague 2023 rozhodně nezklamal!

20. 4. 2023
Zdroj náhledu: Comic-Con Prague

O víkendu mezi 14.–16. dubnem letošního roku se odehrál další ročník jednoho z největších conů v České republice. Letošní ročník byl pro Comic-Con u nás teprve čtvrtým, ale už si stihl vybudovat velmi silnou komunitu, jež tam neváhá každý rok dojíždět, a to jak klasických fanoušků, včetně cosplayerů, tak světových komiksových tvůrců či herců. Letošní program byl navíc natolik široký, že abyste toho slyšeli a viděli co nejvíce, potřebovali byste i o několik dní navíc a já jsem to ke všemu natolik nevychytal, že jsem mohl přijet jen na pátek.I

hned po pátečním příchodu jsem měl tu jednu velkou výhodu, že ještě nebylo natolik plno a beseda s kancléřem Palpatinem, Ianem McDiarmidem, začínala až za hodinu. U komiksových tvůrců, jak českých, tak zahraničních, bylo v tu dobu zatím málo lidí, takže se mohli plně věnovat všem fanouškům, již jako já využili ono krátké okénko na spoustu otázek. Kde jinde byste měli možnost popovídat si se scenáristou Jasonem Aaronem, s nímž jsem si povídal o jeho Thorovi či Skalpech. Potkal jsem české autory, jako jsou Nikkarin nebo Petr Kopl, a ještě se pak stihl rychle vrátit k zahraničním, kde jsem nejvíc času strávil u velmi milého a povídavého Roba Williamse.

Zdroj: Comic-Con Prague

Po uvítání Darthem Sidiousem už byl program jasný, zkusit navštívit úplně vše. Bohužel, mám rád i různé přednášky na všechna popkulturní témata a zkombinovat různé činnosti není nic jednoduchého. Zašel jsem tak hned vedle komiksových tvůrců ještě narychlo zkouknout krásné figurky a miniatury, kde se mi dostalo spousty milých rad. Následně jsem pocítil čas na nějakou tu přednášku a vydal jsem se poslechnout si povídání Darie Hvížďalové a Martina Klímy o spojení AI a herního průmyslu. Upřímně, kdo tam byl, zažil neuvěřitelně zajímavou a hezkou debatu a téma by rozhodně vydalo na celý program, ale pozitivní je, že nám AI dá nejspíš ještě pár let klid. Přednášek a seminářů ale byla po celé tři dny obrovská hromada, a to jak od fanoušků, tak profesionálů, a najít si tam to své mohl doslova každý.

Po přednášce o technologiích jsem dostal chuť zaběhnout si zahrát nějakou tu netechnickou deskovku. Měl jsem štěstí, před deskovkářskou halou byl ještě prostor s Pokémony. Takže kromě kšiltovky s tváří Pikachua se mi povedlo přehrabat i kartičky a zjistit, že od doby, co jsem jako malý nadšeně koukal na region Kanto, uplynulo spoustu let a nyní jsem už věkově za zenitem. Každopádně mě po vběhnutí k deskovkám upoutala po pravé straně připravovaná zaklínačská deskovka Old World, kterou jsem jako zaklínačofil ihned musel otestovat. To ale nebylo naštěstí všechno, česká vydavatelství Blackfire, Fox in the Box, Albi nebo Mindok připravila hromadu zábavy, včetně turnajů například ve Výbušných Koťátcích. Přesto jsem dal přednost zkoušení neznámých her, takže Moje knihovnička, Fantastická zvířata, Star Wars Double nebo Heat mi zabraly spoustu času. Nutno říct, že všichni zástupci nakladatelů byli velmi milí, zapálení a vysvětlovali vše velmi poctivě a trpělivě. Za to jim patří velký dík.

Následně přišel čas na hlavní otevření celého conu a nebudu lhát, slavnostní zahájení je každý rok snad ten největší tahák, a to natolik, že pořadatelé následně kvůli kapacitě ani nepouštěli fanoušky dovnitř sálu. Naštěstí jsem byl jedním z těch šťastlivců, co se vešli, a mohl jsem si tak užít všechny slavné hosty na jednom místě. Ostatně, kdy se vám podaří vidět Richarda Deana Andersona, Matta Ryana, Dana Foglera, Kim Hartman, Richarda Gibsona a Josefa Dvořáka na jednom místě?

Nebudu lhát a možná se i lehce zastydím, ale na slavnostní uvítání jsem nezůstal celé. Jak jsem říkal, programu byla hromada a já ještě nebyl ve videoherní zóně ani nákupech, tak jsem věděl, že je na čase trošku přidat. Z osobní zkušenosti ale doporučím jít první na nákupy. Já jsem totiž netakticky zvolil jako vášnivý hráč videoherní zónu a musel jsem samozřejmě opět vyzkoušet úplně vše. Porazil jsem kamarády u Nintenda v Mario fotbálku, na PC si dal rychlý zápas v Dotě, zakecal se u Czech Space, kde jsem si vyhrál plecháček, ozkoušel u PlayStationu Horizon Forbidden West, God of War: Ragnarok a Sackboye a nechal se vyzvat u kluků z Nutrendu na držení Thorova kladiva. Pozitivní zpráva, vyhrál jsem drink, negativní, ještě dnes nezvednu ruku, z čehož soudím, že jsem zatím hoden jen napůl.

Hodiny už přecházely osmou a konečně přišel čas vrhnout se na obchody. Tam jste mohli vidět snad všechny obchody spjaté s fantasy, sci-fi či anime. Já osobně jsem se zasekl u CRWE, kde jsem si pořídil nějaké ty mangy, načež jsem narychlo přeběhl do Comics Centra pro limitovanou obálku komiksu Želvy ninja: Poslední rónin. Následoval rychlý nákup merche ze světa Harry Pottera, trička a figurky v Animerchi, završený exkurzí k chladnezbrane.eu, kde jsem si mohl vyzkoušet Thanosovu rukavici a prohlédnout si nádherně zpracovaný Mrazivý smutek nebo Herugrim a zašermovat si laserovým mečem. Načež přišel čas na malé občerstvení a doběhnout na talk show s živým mudlou Danem Foglerem, abych završil svou denní nálož.

Nutno ještě vyzdvihnout úžasnou atmosféru a kulisu, již kromě návštěvníků tvoří všudypřítomní fanoušci a cosplayeři. I letos jich byla k vidění hromada a jeden kostým byl snad lepší než ten druhý, nepočítaje tedy profesionálně pozvané cosplayerky jako Yugoro, Natsumipon, Prue nebo Silvaru. Kdo ale nechce pobíhat mezi hromadou Jediů, Mandalorianů, zaklínačů, čarodějnic, hrdinů světa Marvel či DC, Sakury, Hinaty nebo Ino a blýsknout se s R2-D2? Všem těmto lidem děkuji za příjemné popovídání, fotografie a za rady, jak si vytvořit svůj vlastní kostým.

Co k tomu dodat, příště musím lépe plánovat, abych neměl tak náročný maraton, jako mě čekal za oněch devět hodin, jež jsem na Comic-Conu v pátek strávil. Skutečně mě mrzí, že jsem nenavštívil více přednášek, nepoznal více lidí a nesehnal si daleko více podpisů. Škoda, že se nedalo být všude, ale nejsem Hermiona s obracečem času – zatím! Všem, kteří ještě nevědí, jestli se této akce mají účastnit, řeknu, že ano, mají. Letošní sobota už byla navíc beznadějně vyprodána, takže příští rok se dá očekávat podobný zájem, a jestli festival opět přijde, neváhejte s nákupem lístků. Comic-Con Prague je totiž neuvěřitelná bomba, jež je rok od roku lepší a lepší!

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.