Animefest 2023 - náhledovka

Animefest 2023 – největší festival pro fanoušky japonské kultury v ČR

16. 5. 2023
 

Již osmnáctý ročník oblíbeného festivalu Animefest 2023 se konal od 5. do 7. května na brněnském výstavišti. Tento festival se stal pro fanoušky anime a manga kultury nejen největší, ale také nejvýznamnější událostí v České republice. Na něm se shromáždilo více než 20 tisíc fanoušků nejen z Čech, ale i ze zahraničí, kteří se mohli těšit na množství zajímavých aktivit, přednášek a soutěží.

Letošní hosté

Jako každým rokem, ani tento nevyjímaje, se Animefest 2023 mohl pyšnit účastí zahraničních a domácích hostů. Mezi nejvýznamnější patřila Mika Kobayashi, známá písní „Attack on Titan“ v populárním stejnojmenném anime, a Tetsuro Shimaguchi, herec, choreograf a trenér v jedné osobě, který se mimo jiné proslavil bojovými scénami ve filmu Kill Bill od Quentina Tarantina. Festival dále hostil také zahraniční cosplayery, mezi nimiž kupříkladu byli Anaelic ze Skotska, Yaya Han z USA, Wolfoty z Ukrajiny, Sameer Bundela z Indie a mnoho dalších. Fanoušci se mohli s hosty setkat na panelových diskuzích, při autogramiádách, a dokonce se s nimi mohli na památku vyfotit.

Otevření další části pavilonu

Jednou z novinek na letošním Animefestu byl pavilon E0, který nabídl nové možnosti pro prezentaci a rozšíření programu festivalu. V pavilonu se nacházela stage na přednášky a promítání anime či AMV. Dále zde bylo mnoho stánků s prodejem mangy, triček, figurek i body pillows. Novinkou byla také retro zóna s arkádami. Díky novému prostoru se rozšířil prostor pro Artistic Alley a bylo pozváno více než sto umělců, u kterých jste si rovnou nějaký obrázek mohli koupit. Zároveň se rozšířila oblíbená taneční a pohybová stage, u níž si zatančili jak holky, tak kluci, jak malí, tak dospělí. Rozšířil se i cosplay fotokoutek a přidal se dětský koutek.

Tradiční japonská jídla, a nejen ta

Organizátoři se tentokrát zaměřili na zlepšení nabídky jídla. Minulý rok (Animefest 2022) to tu bylo s jídlem na štíru a moc se to nepovedlo, takže pořadatelé si to letos pohlídali a zajistili dostatek občerstvení. Přijely sem celé food trucky z Česka i zahraničí a zaplnily téměř celou cestu od Pavilonu E až po hlavní vchod. Návštěvníci si tak mohli pochutnat třeba na kebabu, haluškách a kuřecím s hranolky, ale mohli také vyzkoušet taiyaki, naruto ramen a další tradiční japonská jídla.

Workshopy, přednášky, deskovky

Pokud zrovna nebyl hlavní program v Rotundě nebo jste se tam nedostali a nechtělo se vám sedět na streamu, měli jste možnost využít jiných činností, kterých bylo připraveno požehnaně. V Éčku jste si mohli například zatančit, vyzkoušet si VR a zahrát si single či multiplayer hry v Lancraft zóně nebo navštívit Deskohernu a Pokémon zónu s opravdu velkým množstvím her a soutěží.

Dále byla nachystána hromada nejrůznějších workshopů, přednášek a představení. Navštívit jste mohli například praktické základy sebeobrany ve stanu bojovníků, základy japonštiny či přednášky o nových hrách, mangách a anime.

Každoroční cosplay

Animefest byl skvělou příležitostí převléct se za oblíbenou postavu a byla radost dívat se na tak velké množství lidí v rozmanitých cosplayích. Přišlo mi, že snad polovina návštěvníků byla v převleku. Někteří si jej koupili, jiní zas vyrobili.

Pokud jste si věřili ve svém cosplay craftu a chtěli jste se předvést, mohli jste se přihlásit do Cosplay debutu nebo hlavní soutěže. Do debutu se nakonec dostalo deset soutěžících a porota vybírala ze tří kategorií. V hlavní soutěži pak bylo soutěžících dvacet a první místo za jednotlivce (výherce Hadr) a za skupinu (výherci Ridira + Yuffie) sloužilo i jako kvalifikace do European Cosplay Gathering. Novinkou byl Tournament of Champions, kde bude reprezentovat Českou republiku cosplayerka Prue.

Animefest 2023 nabídl neuvěřitelně pestrou nabídku aktivit, které se týkaly nejen anime a mangy, ale i japonské kultury jako takové. Byl to skvělý způsob, jak sdílet vášeň s tisíci dalšími fanoušky a užít si víkend plný zábavy

.Už teď si můžete udělat čas na příští rok v termínu od 24. do 26. 5., tak sayonara.


Článek pro Gaming Professors napsal Nikolas Tomek.

Gaming Professors

Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.