Dex intro

Dex – český cyberpunk s dabingem

25. 10. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Svět cyberpunku v poslední době zažívá nebývalý boom. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě hra Cyberpunk 2077, která tento žánr posunula na novou úroveň. Cyberpunk zde byl však daleko předtím a hrou, která nejvíce inspirovala Cyberpunk 2077, je jednoznačně Deus Ex. Ta se také díky na svou dobu geniální hratelnosti, atmosféře a propracovanosti stala jakýmsi symbolem tohoto žánru. Světem cyberpunku se inspirovali i vývojáři české hry Dex z roku 2015.

Všechno začalo plány ambiciózního pražského studia jménem Dreadlocks. Ti svůj projekt umístili na Kickstarter a vzhledem tomu, že vybrali přes třicet tisíc liber, mohla začít cesta, na jejímž konci se nachází Dex, 2D RPG plošinovka se sympatickou modrovlasou dívkou v hlavní roli.

Zdroj: igdb.com

Dex – tak trochu jiné Deus Ex

Hlavní hrdinkou hry je dívka jménem Dex, která se dokáže připojovat do kyberprostoru bez nutnosti užití speciálního konektoru. Dex se probouzí v neznámém prostředí na neznámém místě, a jako by toho nebylo málo, je napadena ozbrojenci, kteří mají za úkol ubohou a zmatenou dívku zlikvidovat za každou cenu. Modrovlasá dívka je však záhy kontaktována famózním hackerem Raycastem, který jí pomůže uniknout jisté smrti. Než je Raycast donucen přerušit spojení, řekne Dex, aby kontaktovala barmana Deckera, bývalého hackera, který bude vědět, co dál dělat a jak jí pomoci.

Příběh hry tedy začíná jako klasické klišé, které je tak ohrané, že už snad ani nikoho nepřekvapí. Nicméně samotný děj hry už tak přímočarý rozhodně není. Samotný příběh hry je opravdu hodně rozvětvený a plný určitých neočekávaných zvratů i překvapení, a to nejen v rámci hlavní dějové linie, ale především velkým množstvím vedlejších úkolů.

Vedlejší úkoly nejenže perfektně zapadají do herního světa, ale zároveň nejsou stereotypní a hlavně zde vaše rozhodnutí v určitých bodech ovlivní celý svět hry. Jedná se o široké spektrum questů, které začínají na první pohled velmi nevinně, nicméně záhy se z nich může (záleží na vašich rozhodnutích a činech) vyklubat příběh plný konspirace, války gangů nebo pašování drog. Například pouhé pátrání po zmizelém číšníkovi vás zavede do nočního světa prostituce a obchodu s bílým masem, nebo dokonce s orgány. V rámci vedlejších úkolů (i mimo ně) můžete také využít služeb „sociálních pracovníků“, kteří vám poskytnou rozkoš, a to jak muži, tak ženy. Navíc můžete v rámci putování po ulicích získat i řadu užitečných informací.

Zdroj: igdb.com

Český dabing od Fénix ProDabing

Ve hře je opravdu velké množství textu a dialogů, které rozhodně stojí za to si přečíst a vyslechnout. Nicméně se nemusíte bát, pokud neovládáte dobře angličtinu, dnes již je k dispozici český dabing od poloprofesionálního studia Fénix. Tento dabing je u některých postav opravdu famózní a je vskutku lepší než originál. Během hraní se nejednou i zasmějete, a to zejména díky originálním hláškám, které byly lehce poupraveny do českého jazyka.

Herní svět, který stále nadchne

Prostředí hry je i na dnešní poměry velmi povedené a jednoznačně nadchne. Hráč se pohybuje mezi lokacemi ve městě jménem Harbor Prime a každá tato lokace je originální a velmi dobře zpracovaná. Naleznete zde čínskou čtvrť, hořící skládku, přístav a samozřejmě i „vykřičenou“ ulici, kde si můžete užít. Jednotlivé lokace jsou opravdu rozmanité a každá na vás dýchá svým životem. Přítomné množství NPCs celou atmosféru ještě více umocňuje.

Svou Dex si samozřejmě můžete i patřičně vylepšit, tak jak je tomu u správného RPG dobrým zvykem. Získáváte tedy zkušenosti a za ty si můžete vylepšit například hackování, boj zblízka, střelbu nebo třeba i charisma a páčení zámků.

Určité zklamání, co se týče předmětů, nebo spíše vybavení, je absence kontaktních zbraní. Jsou zde však zbraně na dálku, lékárničky, stimulanty a vše, co se od poctivého RPG očekává. Nechybí samozřejmě již zmíněné augmentace, které vám ochotně za nemalou finanční částku dá do těla Dr. Niles.

Základem správného cyberpunku je jednoznačně hackování. Hackování se dá všestranně využít, ať už k oslabení nepřátel, vypnutí kamer, ukradení potřebných dat nebo i k vyřazení kulometných věží. Hackování samotné probíhá v arkádovém módu ve stylu minihry, kde máte svoji „loď“ a ničíte viry, trojské koně, firewally a nabouráváte se do informačních uzlů. Jedná se o poměrně zábavnou minihru, nicméně ke konci hry spíše budete rychle prolétávat kyberprostorem, jen abyste se dostali dál v příběhu, který vás dokáže v jednu chvíli opravdu pohltit a táhne vás dál. V kyberprostoru můžete však i zemřít, proto je velmi důležité hlídat si zdraví a být velmi opatrní, a to nejen v kyberprostoru, ale i mimo něj. Ne vždy se vyplatí každému slepě věřit.

Zdroj: igdb.com

Grafické zpracování a skvělý soundtrack

Grafická stránka hry je na rok 2015 opravdu velmi zdařilá a vizuální zpracování 2D stylu s rozličnými lokacemi se opravdu povedlo. Každá oblast má svou vlastní atmosféru. Lokace jsou navíc skvěle a logicky rozloženy a nejedná se o žádné bludiště jako ve stylu podobných 2D plošinovek či koridorových her. Nicméně některé animace postav mohly být trochu detailnější.

Skvělý je i soundtrack, který perfektně zapadá do hry, doplňuje atmosféru a je z něj cítit cyberpunk. Tento soundtrack si jistě i dnes najde své posluchače, a to jak ve hře, tak i mimo hru jako povedenou kulisu.

Dex je parádní česká plošinovka z cyberpunkového prostředí s nádechem Deus Ex. Ze začátku se hra potýkala s několika bugy, nicméně ty byly již dávno odstraněny, a díky českému dabingu je opravdu dobrou volbou pro všechny milovníky žánru. Jedná se o povedené RPG ze staré školy, které vás pohltí svým nelineárním příběhem a celou řadou vedlejších úkolů.

Klady
 • příběh
 • vedlejší úkoly
 • hudba
 • český dabing od Fénix ProDabing
Zápory
 • animace postav
 • absence zbraní na boj zblízka
 • někdy nevyvážená obtížnost v soubojích na blízko
Platforma PC
 • Datum vydání 07.05.2015
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.