Mashinky pozadí

Do Mashinek přijíždí nová vozidla

9. 4. 2024
Zdroj náhledu: Jan Zelený

Po delší odmlce se podíváme, co se děje nového ve světě dnes již legendárního (nejen) železniční simulátoru Mashinky od vývojáře Jana Zeleného. Mashinky mají za sebou poměrně dlouhou historii vývoje. Jan Zelený je začal podle dřívějších informací vyvíjet v roce 2009, a to ve svém volném čase. Nutno zmínit, že od tohoto roku hra získala velkou pozornost napříč všemi herními pořady a portály. Roku 2018 obdržely Mashinky titul Česká-Slovenská hra roku 2017. Hra je zatím stále ve fázi předběžného přístupu a Jan Zelený na ní tvrdě pracuje, jak je vidno z mnoha aktualizací a vylepšení.

Dnes se podíváme, co se v Mashinkách za poslední dobu událo nového. A začneme pěkně z vysoka, tedy přímo z oblak, protože hra se nyní může pyšnit plně funkčním systémem letecké dopravy. Respektive se jedná o typ dopravního prostředku se svou vlastní pozemní infrastrukturou. Ve hře naleznete sedmnáct letadel s tím, že v průběhu vývoje budou ještě další stroje přidávány. Letadla mohou přepravovat omezené druhy nákladů (cestující, pošta, zboží a jídlo). Samozřejmě se jedná o poměrně drahý způsob přepravy cestujících/nákladu, který je však extrémně rychlý.

Zdroj: Jan Zelený

Pod svou správu dostáváte letiště včetně možnosti přidávat vzdušné trasové body, a dokonce letadlu přikazovat konkrétní ranveje. Letadla si před přistáním rezervují ranvej pět dílků dopředu a mohou kdykoli zrušit přistávací manévr a místo toho kroužit kolem letiště. Dokáží počkat na poslední křižovatce pojezdové dráhy, než bude volná stojánka, nebo se uhnout a případně počkat v hangáru, pokud letiště blokují. A dokonce mohou měnit nadmořskou výšku při kroužení kolem letiště, když se potřebují vyhnout překážkám a dostat se rychle výš/níž.

Opravdová pecka (nejen) pro všechny fanoušky je ale fakt, že každé letadlo vyžaduje jinou délku ranveje a může k tomu ještě vyžadovat moderní typ ranveje a každé může mít jinou výšku letu. A to nejlepší na konec. Letadla lze ovládat z pohledu pilota, i když, jak Jan Zelený dodává, „je to velmi obtížné 😊“.

Nejnovější aktualizace pak do hry přidává šestnáct nových kamionů nebo autobusů. „Nyní máme k dispozici celkem 37 vozidel. Nový balíček vozidel tak snad uspokojí některé z vašich přepravních potřeb ve 3., 4. a 5. epoše. Nyní už budete moci třeba přepravovat vápenec, ocel nebo cement. Dodnes také chyběl i nákladní automobil na rozvoz písku.“

Zdroj: Jan Zelený

Samozřejmostí jsou také různé opravy hlášených chyb, jako jsou animace, správné připojení lokomotivy do jiné soupravy, aniž by stále „visela“ v seznamu tras, nebo „poskočení vozidla při přejetí na nový dílek mapy“.

Nezbývá nic jiného než se vydat do světa Mashinek a těšit se na další novinky z této krásné české hry.

Petr Polák

Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.