Dominion – náhledovka

Dominion – průkopník žánru deck-buildingu

13. 12. 2022
 

První verze karetní hry Dominion pochází už z roku 2008, přesto má mezi hráči stále své místo pro svou základní přímočarou jednoduchost. Jedná se o jednu z prvních her, která představila mechanismus tvorby svého vlastního herního balíčku až v průběhu hraní. Od té doby se jím inspirovala velká spousta dalších karetních titulů, které tento základní mechanismus rozvíjí, kombinují a posouvají dále. Dominion je k dostání kompletně v českém jazyce u vydavatelství Albi. V roce 2016 vyšla i druhá, lehce upravená edice, která se však do české lokalizace nedostala.

Dominion – krabice
Dominion – společná zásoba

Budujte svůj dobírací balíček

Dominion je středověká karetní hra, ve které se snažíte budovat své království rychleji než váš soupeř. V základu obsahuje 500 karet, které můžeme rozdělit na karty kleteb, peněz, bodů a akcí. Herní mechanismus je poměrně jednoduchý a jedna partie vám zabere kolem třiceti minut. Na začátku hry každý hráč obdrží deset karet tvořených sedmi peněžními a třemi bodovacími. Z těchto karet se skládá váš počáteční dobírací balíček, který postupně rozšiřujete. Zároveň se vytvoří i společná zásoba karet, kde se nachází tři různé hodnoty peněz, tři různé hodnoty bodů a sada deseti akčních karet vylosovaných nebo vybraných pro tuto konkrétní hru.

Tah se skládá ze tří fází. První je akce, kdy můžete z ruky vyložit a zahrát některou z vašich akčních karet. Druhou je nákup, kdy za dostupné peníze můžete nakoupit další akční, peněžní nebo bodovací karty a rozšířit tak svůj balíček. Třetí je pak úklid, kdy všechny nevyužité a zahrané karty seberete a dáte do odkládacího balíčku. Následně si ještě líznete nových pět karet z balíčku dobíracího. Díky tomu už můžete plánovat svůj další tah a nejsou zde tedy žádné zbytečné prostoje, hra ubíhá v rychlém tempu. Téměř vždycky tak svůj tah začínáte s pěti líznutými kartami a snažíte se je co nejlépe nakombinovat.

Dominion – peníze
Dominion – statky
Dominion – inzert

Nepřeberné množství kombinací

V základní hře Dominion se nachází celkem 24 různých akčních karet, ale v jedné hře jich využijete vždy jen deset. Vybrat si můžete z předvolených kombinací dle návodu, náhodně je vylosovat nebo si vymyslet své vlastní. Díky tomuto už v základu vzniká obrovské množství herních možností a hra vás jen tak neomrzí. Akční karty vám dle typu umožňují například zahrát více karet, dobrat si další karty, koupit více karet, dostat více peněz a mnoho dalšího. Cílem hry je mít na konci co nejvíce bodů, které získáváte nákupem bodovacích karet. Musíte tedy vhodně odhadnout, kdy se vám vyplatí bodovací karty nakupovat. Pokud s nimi totiž začnete příliš brzy, budou vám v dobíracím balíčku zabírat jen místo, protože nemají žádné využití a blokují vám zbytečně tahy. Je tedy důležité nepřemýšlet jen v rámci jednoho aktuálního tahu, ale plánovat i dost dopředu. Konec hry nastává, pokud se vykoupí všechny nejvyšší bodovací karty nebo troje akční karty.

Na základě dostupných akčních karet je třeba zvolit vhodnou strategii, co a jak nakupovat, abyste měli dostatečně rozmanitý, ale ne moc přeplněný dobírací balíček. Všechny nakoupené, použité i nevyužité karty odkládáte do odkládacího balíčku, který se po dobrání dobíracího balíčku zamíchá a stává se novým dobíracím balíčkem. Všechny své karty takto recyklujete stále dokola a rozšiřujete počet karet.

Velký počet rozšíření

Od vydání vyšlo mnoho nejrůznějších rozšíření, která přidávají velké množství nových akčních karet, nových mechanik a posouvají hru novými směry. Rozšíření řeší také jeden z neduhů základní hry. Mrknout můžete na naší recenzi prvního rozšíření Dominion: Pobřeží. Některým hráčům by se nemusely líbit poměrně omezené vzájemné interakce. Je zde pouze pár útočných karet, kterými můžete znevýhodnit svého protivníka, ale ve většině případů si každý hraje na svém písečku. Na druhou stranu však musíte u svého soupeře neustále sledovat, jaké karty kupuje, abyste mohli reagovat, nebo zda už začal nakupovat bodovací karty a neutekl vám.

Vyváženost

Dominion je perfektně vyvážený. Všechny akční karty jsou k dispozici v deseti kopiích a může je tak získat každý hráč. Neexistuje zde nějaká top karta, která by překlopila misky vah vítězství k jejímu držiteli. Všichni také začínají ze stejné startovní pozice. Prvek náhody je zde zastoupen mícháním balíčků, díky němuž nikdy nevíte, jaké pořadí karet si líznete. Zároveň je skvěle optimalizován pro všechny počty hráčů – stejně si ho užijete jak ve dvou, tak ve čtyřech anebo i klidně více hráčích.

Dominion je ve svém jádru jednoduchá a přístupná karetní hra, do které se dostanou i nehráči. Za dobu své existence se jedná už o kultovní klasiku, v jejímž průběhu postupně rozšiřujete svůj herní balíček a snažíte se získat co nejvíce bodů. Jedná se o svižnou, a přesto strategicky komplexní hru, kterou odehrajete do třiceti minut. S množstvím dostupných rozšíření není možné, aby dvě hry byly stejné.

Klady
  • znovuhratelnost
  • rozmanitost
  • rozšíření
Zápory
  • málo interakce mezi hráči
  • kresby
Infobox
  • Autor Donald X. Vaccarino
  • Vydavatel Albi
0.0

Doporučujeme

Marcela Grázová

Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.