ELDEN RING Shadow of the Erdtree ar

ELDEN RING Shadow of the Erdtree

6. 7. 2024
Zdroj náhledu: igdb

Pokud je nějaké dílo úspěšné, ať už literární, filmové, nebo videoherní, nezřídka se stává, že dostane pokračování nebo rozšíření. Pokud se navíc jedná o dílo, které svým konceptem, hratelností a grafikou překonává milníky úspěšnosti a drtí kritiky na všech frontách, je jasné, že něco přijít musí. ELDEN RING Shadow of the Erdtree vás zavede zpět do skvělého univerza ELDEN RING, které rozšiřuje o nové výzvy a dobrodružství.

zdroj: Igdb

ELDEN RING nastavil laťku Souls her pořádně vysoko

Když 25. února roku 2022 FromSoftware uvedli na trh soulslike titul ELDEN RING, který se rázem stal celosvětově oblíbeným fenoménem, zadělali si tak trochu na velký problém. Nejenže překonali svůj předchozí legendární titul Sekiro: Shadows Die Twice a nastavili tak laťku Souls her o pořádný kus výš, ale ušili si na sebe tak trochu bič v rámci budoucích projektů.

ELDEN RING nabízí nádherný masivní otevřený svět se spoustou možných aktivit, zároveň je více přístupný nováčkům soulslike her, a k tomu všemu se více vrací k původním kořenům prvních titulů Dark Souls. Když se přidá povedený lore a univerzum, spolu s osvědčenou hratelností a precizním zpracováním nepřátel a bossů, není se čemu divit, že si titul odnášel vysoká hodnocení po celém světě a dva roky od svého uvedení na trhu si tyto hodnoty stále drží.

Když FromSoftware oznámili DLC rozšíření ELDEN RING Shadow of the Erdtree a zveřejnili první záběry, strhla se lavina a herní komunita prakticky neřešila nic jiného. Objevily se pochybnosti, spekulace a hlavně otázky, zda je vůbec možné už tak skvělý titul ještě plnohodnotně rozšířit.

Elden Ring - hrad

ELDEN RING Shadow of the Erdtree staví na základech hlavního titulu

DLC ELDEN RING Shadow of the Erdtree rozšiřuje základní hru o novou lokaci Realm of Shadow. Abyste se do ní dostali, musíte v základní hře porazit dva ikonické bosse, Radahna a Mohga, Pána krve. Následně se musíte dostat ke kokonu v Mohgwyn Dynasty Mausoleum, kde vás přivítá Needle Knight Leda, která vás vyzve, abyste se připojili k jejím krajanům, kteří se vydávají po stopách Miquella the Kind. A to je vlastně i začátek příběhu DLC ELDEN RING Shadow of the Erdtree.

O tom, že se nebude jednat o procházku růžovou zahradou a cesta to nebude snadná, jistě není ani pochyb. Čekají na vás nová nebezpečí, a to téměř na každém kroku, v nové lokaci jsou navíc stále cítit ony doutnající uhlíky z dávné války mezi Golden Order (Zlatým řádem) a lidmi Realm of Shadow (Říše stínů). Na této cestě samozřejmě nebudete úplně sami (tím nemyslím kooperativní podporu). Rozšíření s sebou přináší i mnoho nových postav, z nichž některé vám poskytnou svou vlastní formu podpory nebo vědění.

Pojďme ale hezky popořadě. Je třeba hned na začátku ujasnit, že Shadow of the Erdtree nepřináší nic radikálně odlišného od základní hry. Herní mechanismy, principy, hratelnost i ovládání jsou tedy totožné. Rozšíření však působí jako pomyslná zmenšená verze původní hry, která pracuje se základní hrou, univerzem i lorem a nadále je plnohodnotně rozvíjí.

Obsah, který Realm of Shadow, potažmo Shadow of the Erdtree přináší, je plný nových tajemství, nových možností buildů, s nimiž lze experimentovat, zbraní, vybavení i skvělých soubojů s novými bossy a běžnými nepřáteli.

Stejně jako v základní hře, také zde je kladen důraz na průzkum. Vaše zvědavost a potulování budou téměř vždy odměněny, ať už jde o skvělý zážitek z úspěšného souboje, nebo co se týče vybavení.

Elden Ring - jízda na koni

„Jaký si to uděláš, takový to máš“

Shadow of the Erdtree určitým způsobem počítá, že už máte něco v ELDEN RING za sebou, čemuž nasvědčuje i nutnost skolení zmíněných bossů Radahna a Mohga. Na vstup do nového realmu byste se tak měli dobře připravit a zvládat (nejen) základní principy útoku, obrany a úskoku, včetně dobrého buildu, s nímž umíte hrát. Jak jsem již zmínil, Shadow of the Erdtree není procházka růžovou zahradou, a to hlavně co se týče nových bossů a dalších specifických nepřátel. Zde musím zmínit, že příběhoví bossové mají naprosto skvělý design a animace. Ne že by ostatní protivníci na tom byli špatně, ale příběhoví bossové si vás prostě získají. Škálu obtížnosti je těžké hodnotit a každý hráč pozná sám, zda mu dělal větší problém boss ze základní hry, nebo z DLC – hodně záleží na vašem vybavení, buildu, herním umu a taktice. Souboje s bossy jsou epickým zážitkem sám o sobě. Je však nutné počítat s tím, že někteří běžní nepřátelé vám dokáží kolikrát daleko více znepříjemnit den než souboj s bossem. Tím spíš, že od bosse už nějakou specialitku očekáváte víc.

Při pohledu na mapu se vám na první pohled bude zdát, že není nijak velká. Nenechte se však zmást, mapa je neuvěřitelně hustá. Je totiž poskládána ve vrstvách, a to jak horizontálně, tak vertikálně. Cesty, po nichž se budete moci vydat, vedou snad všemi směry. O to větší překvapení v rámci průzkumu po okolí naleznete. Stačí, když náhodně naleznete žebřík, kterým se dostanete na malou stezku kolem hradu. Rázem se z takové náhody stává hodinové dobrodružství, na jehož konci je objevení nové oblasti či přímo biomu. Dungeony jsou tvořeny tradičně složitě tkanými a poskládanými cestičkami, místnostmi zamořenými nepřáteli a samozřejmě i cennou kořistí.

I když je však Shadow of the Erdtree tvořen novým realmem, lokacemi a biomy, a všechno je opravdu precizní a hezké, rozjezd při vstupu je spíše pozvolný a v tomto tempu se bude držet první hodinku. Ten pravý „wow efekt“ tak přijde až o chvilku později, než byste čekali ihned při vstupu do nového realmu. Pozvolný však bude, jen co se týče nových lokací, a ne pozvolný, co se týče akce. Jde prostě o to, že budete mít ze začátku pocit, jako byste zde už kdysi byli.

zdroj: igdb

Skvěle využité univerzum ELDEN RING

Jak jsem zmínil, setkáte se i s novými NPC, z nichž většina z nich má vlastní větší či menší úkolovou linii, která se kolikrát váže přímo k hlavnímu příběhu. Zároveň se jedná o opravdu povedené rozšíření celkového lore. Vývojáři v tomto ohledu velmi obratně a efektivně využili univerzum ELDEN RING. Navíc v závislosti na vaší cestě při plnění specifických úkolů mají vaše činy vliv na některé z posledních bitev s bossy.

K tomu všemu musím opětovně zmínit nové zbraně a další vybavení. Jak se očekává, většina věcí, které naleznete v Realm of Shadow, strčí do kapsy zbraně z hlavní hry (ne všechny), ačkoliv opět záleží na tom, jak máte postavený build a jaký máte styl hry. Některé ověřené buildy ze základní hry spolu s kombinací vhodných zbraní vás ale dokáží provést celým DLC.

Po vizuální stránce se ELDEN RING Shadow of the Erdtree nedá nic vytknout. Stále se vychází ze základní hry, která je už tak oku lahodící. Musím opětovně vyzdvihnout naprosto epické souboje s příběhovými bossy a jejich animace, i po stránce lokací, biomů a detailů se jedná o povedené a detailní dílo. S tím jde však ruku v ruce lehký nešvar, kterým je náhodný pokles fps ve specifických lokacích. Dále přetrvávají neduhy ze základní hry, jako je nahodilý problém úhlu kamery a ovládání, což už je takový standard, s nímž je třeba počítat.

ELDEN RING Shadow of the Erdtree je naprosto skvělé rozšíření již tak fenomenálního titulu, jakým ELDEN RING je. DLC skvěle zapadá do univerza ELDEN RING a skvěle rozšiřuje lore. Navíc přináší nové dechberoucí lokace, epické souboje s novými bossy a pestrou škálu nových zbraní i vybavení. ELDEN RING Shadow of the Erdtree svým obsahem jednoznačně překonává některé plnohodnotné hry a je jednoznačně povinností pro každého hráče ELDEN RING.

Klady
 • skvěle využité univerzum, které je rozšířeno o nový zajímavý lore
 • úžasně zábavné nové typy zbraní
 • povedený design prostředí a nových lokací
 • epický design bossů
 • příjemné úkolové linie NPC, při jejichž plnění mohou mít vaše činy vliv na souboje s některými bossy
Zápory
 • pomalejší start, ze začátku budete mít pocit, že už jste podobný dungeon viděli
 • někteří opravdu otravní standardní nepřátelé
 • nahodilé poklesy fps
Platforma PC
 • Datum vydání 21.06.2024
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.