Lazarus 3 Konkláve – úvodka

Lazarus 3: Konkláve – recenze

4. 4. 2024
 

Lazarus je komiksová novela, kterou napsal americký spisovatel Greg Rucka a ilustroval výtvarník Michael Lark. Tato série byla v zahraničí poprvé vydána již v roce 2013. Trvalo téměř deset let, než se dostala do českých knihkupectví a stalo se tak díky nakladatelství Crew, které se postaralo o překlad do češtiny. Lazarus je sci-fi akční thriller, který se odehrává v dystopickém světě, kde mocné rodiny ovládají jednotlivé lokace pomocí vlastních supervojáků nazývaných Lazarus. Hlavní postavou je Forever Carlyle, která je Lazarem rodiny Carlyle a bojuje za svou rodinu ve světě plném intrik a nebezpečí.

Autor:
Kresba:
Autor obálky:
Vydavatel:
Svět:
Překlad:
Redakce:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:
Lettering:
Formát:

Greg Rucka
Michael Lark
Owen Freeman
Crew
Lazarus
Michael Talián
Jolana Tichá
152
barevný
brožovaná s chlopněmi
březen 2024
9788076795136
první
Petr Schwarz
168 × 258 mm

Zdroj: Crew

Greg Rucka je známý poutavým vyprávěním a věrohodnými postavami, zatímco Michael Lark skvěle zachycuje atmosféru dystopie. Jejich spolupráce přináší silné příběhy doplněné vizuálním uměním. Lazarus nabízí temný pohled do světa politických her, boje o moc a osobních tragédií. Pro fanoušky žánru je tato série skvělou volbou.

Rychlá historie Lazara

Román Lazarus 1: Rodina se odehrává ve světě, kde mocné rody ovládají zdroje a manipulují politickým a ekonomickým prostředím. Jejich moc byla ještě posílena díky programu Lazarus – projektu, který umožnil mocným rodinám vytvořit zdokonalené geneticky modifikované jedince. Tito vojáci jsou extrémně loajální vůči svému rodu a slouží jim jako ochránci a vykonavatelé nejtěžších rozhodnutí. Forever je vyslána do střední Kalifornie, aby vyřešila záhadný útok na sklízecí zařízení rodiny Carlyleových. Brzy se zaplétá do sítě intrik, nenávisti, lásky, lží a temných tajemství.

Lazarus 2: Selekce rozvíjí různé dějové linie, které probíhají kontinuálně. V jedné z nich sledujeme události v Los Angeles, kde nabývá na síle vzpoura utlačovaných vrstev, aby se postavila na odpor moci vládnoucích rodin. Rebelové jsou hnáni touhou po rovnosti a spravedlnosti a pro dosažení svých cílů jsou ochotni riskovat vše. Proto je Forever vyslána, aby krizi odvrátila co nejrychleji. Mezitím se rodina Barretových, skupina místních farmářů, stane obětí drsné reality zdejšího světa. V důsledku ničivé přírodní katastrofy přišli o domov a vydávají se na vyčerpávající cestu do Denveru v naději, že některý z členů jejich domácnosti upoutá pozornost Carlyleů a získá lepší postavení poddaného. Jejich cesta však nebude úplně snadná.

Zdroj: Crew

Intriky, psychologické hry a lidskost Lazarů

Úvod příběhu Lazarus 3: Konkláve pokračuje a rozvíjí události z předchozího dílu. Konkrétně zachycuje okamžik, kdy Jonah prchá před svou rodinou poté, co ho zradila vlastní sestra. Greg Rucka si zaslouží uznání za způsob, jakým pracuje se svým příběhem. Pro lepší orientaci a seznámení s důležitými postavami jsou na úvodních dvou stranách podrobně popsány rodiny a jejich vzájemné vazby. Hlava nepřátelské rodiny využije situaci, díky které získal nelítostný prostředek k odstranění svého hlavního nepřítele… gen k dlouhověkosti. Jenže nemá tušení, že otec Forever má schopnost přemýšlet o několik kroků dopředu, což mu dává strategickou výhodu a možnost připravit se na případné útoky či intriky. Hlava rodiny si uvědomuje důležitost plánování budoucích událostí, což mu umožňuje chránit sebe i své blízké před nebezpečím.

V Lazarus 3: Konkláve Forever čelí náročnému úkolu, který může ohrozit její postavení v rodině a vyvolat válku mezi ostatními členy. Proto se koná konkláve, kde se rozhodne o jejich osudu. I když jsou v příběhu akční pasáže, Lazarus 3: Konkláve se zaměřuje převážně na intriky a psychologické hrátky postav. Hrdinka musí nejen ochránit rodinu před možným konfliktem, ale zároveň bojuje s osobními emocemi a pochybnostmi. Tato kombinace vnějších hrozeb a vnitřních konfliktů přidává hloubku a komplexnost do děje. K dokonalosti přispívá i skvělá stylizace. Michael Lark se ve své práci zaměřuje na detaily, které vynikají ve výrazných konturách a dobře zachycené mimice postav. Tímto způsobem dokáže vyjádřit osobnost každé postavy. Například v případě Lazara je patrná intenzita jeho pohledu, která vyjadřuje odhodlání, sílu, ale i strach a emoce… jako nadšení z prvního polibku. Tento důraz na detaily přispívá k celkovému dojmu z kresby a umožňuje vám lépe porozumět postavám a jejich emocím.

V Lazarus 3: Konkláve jsou Lazarové popsáni s lidským přístupem. Tradičně jsou považováni za krvelačné zbraně, co slouží pouze k plnění rozkazů a poslušnosti vůči rodině. Jenomže v tomto díle je překvapivé, že Lazarové jsou zobrazeni jako lidské bytosti s emocemi a schopností projevovat lásku či navazovat přátelské vztahy. Toto vykreslení Lazarů přidává do děje nový rozměr a ukazuje, že i ti, kteří jsou považováni za nástroje smrti a vykonavatele mocenského vlivu, mají schopnost projevovat citovou hloubku. Dualita mezi jejich původním účelem a osobností přináší do Lazarus 3: Konkláve zajímavý kontrast a umožňuje vám lépe porozumět jejich charakteru.

Lazarus je sci-fi akční thriller, který vyniká poutavým vyprávěním, detailním zobrazením dystopického světa a komplexními postavami. Greg Rucka a Michael Lark stvořili sérii, která nejen oslovuje fanoušky tohoto žánru, ale také poskytuje hluboký a emocionálně intenzivní zážitek. Lazarus 3: Konkláve rozvíjí dějové linie. Současně přináší jiný pohled na Lazary, čímž do příběhu vnáší zajímavý kontrast a hloubku. Celkově je se jedná o neuvěřitelně poutavý a kvalitní komiks, který si zaslouží pozornost a uznání za svou kvalitu.

Klady
  • poutavé vyprávění
  • věrohodné postavy
  • silný příběh
  • pohled do světa politických her
  • komplexní charaktery postav
Zápory
  • není snadné najít v této sérii závažné nedostatky
Infobox
0.0

Doporučujeme

Zpracování

Příběh

Napětí

Vtažení do děje

Postavy

Dialogy

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.