Muzeum 2 – úvodka

Muzeum 2 – recenze

8. 2. 2024
 

Muzeum 2 je druhým svazkem dokončené trilogie, která opět sleduje temné osudy detektiva Hisašiho Sawamury, jenž musí čelit nebezpečnému individuu. Tento psychologický skvost si můžeme vychutnat díky Nakladatelství Crew, které jej u nás distribuuje. Předním vydavatelem je však japonská společnost Kodansha, jejíž existence sahá až do roku 1909.

Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Žánr:
Překlad:
Redakce:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rozměry:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Rjósuke Tomoe
Rjósuke Tomoe
Crew
Detektivní
Jan Hromek
Anna Křivánková
240
černobílý
brožovaná
128 × 182 mm
říjen 2023
9788076794535  
první

Zdroj: Crew

Detektivní příběh plný napětí a osudových obětí

V manze Muzeum 1 jsme se seznámili s mladým a velmi úspěšným detektivem Tokijské metropolitní policie, Hisašim Sawamurou. Ten, jak brzy zjišťujeme, kromě neortodoxního případu, z nějž by se každému udělalo nevolno, řeší i soukromé záležitosti se svou rodinou, která ho právě opustila. Sawamura je klasickým případem těžkého workoholika, který upřednostňuje práci před svou rodinou. To ale nevěděl, že se skrze nový případ zaplete do série zločinů, jež mu naruší už tak rozpadlé rodinné vztahy.

Zatímco se první svazek točil kolem sériových vražd, u nichž jsme se postupně snažili přijít na kloub pohnutkám žabího muže — k jeho ohavným činům —, druhý díl je více konvenční. Pokud se vám manga Muzeum 1 líbila kvůli brutálním zločinům, může se stát, že Muzeum 2 vás zklame. Děj přímo navazuje na svého předchůdce, kdy detektiv Sawamura pátrá po své rodině a současně čelí vrahovi tváří v tvář. V důsledku událostí, které se mezi tím vyvinuly, se Sawamura rozhodne nespoléhat na oficiální vyšetřování a raději pátrá na vlastní pěst. Co všechno je ochoten podstoupit pro záchranu milovaných? Obětuje svou práci, přátele, zdraví rozum, nebo dokonce svůj život?

Brilantní zobrazení psychologických turbulencí

Na rozdíl od předchozí mangy se v Muzeum 2 nesetkáváme s nechutnými vraždami. Druhý svazek nabízí hlubší pohled na psychologické procesy, jimiž si detektiv musí procházet – pocit nenávisti, zoufalství, úzkostí a deprese. Musím uznat, že stejně jako v prvním díle jsou tyto aspekty podány s bravurním mistrovstvím. Ačkoliv čelíme černobílému zpracování a postavy nejsou zobrazeny tak podrobně jako v Muzeum 1, vizuální stránka díla zůstává působivá. Autor Rjósuke Tomoe opět skvěle vystihuje ponurou atmosféru narativu, což si zaslouží bouřlivý aplaus. Psychotické tendence vraha s žabí maskou přispívají k celkovému napětí, a jak se ukazuje, jde o vysoce inteligentní osobnost, která si vzala inspiraci od postavy Jigsawa z filmu SAW.

Zdroj: Crew

Přesto nejvíce oceňuji způsob, jakým Tomoe zachycuje a zprostředkovává emoce hlavní postavy. Sledovat detektiva Sawamuru a jeho postupný skluz do extrémní úzkosti a strachu, které mění jeho chování tak drasticky, že nasměruje zbraň i na nezúčastněného civilistu, je strhující. Emoce, s nimiž se hlavní hrdina potýká, jsou natolik silné, že budete strhnuti k rychlému otáčení stránek, abyste věděli, jak to celé dopadne. Není to překvapivé, vždyť jde o osudy jemu nejbližších. Je třeba konstatovat, že po delší době se Muzeum společně se sériemi od Kei Kogakiho – Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd – a Masaakiho Ninomiji – Gannibal – řadí Muzeum 2 mezi nejpůsobivější díla. Osobně preferuji témata zabývající se psychologií, a všechny zmíněné mangy tento námět skvěle reflektují. Každá z nich přistupuje k dané problematice ze svého jedinečného úhlu.

Jak obálka skrývá psychologický skvost

Domnívám se, že mnoho čtenářů Muzeum 2 přehlédne nebo o něj nebudou jevit takový zájem jako kupříkladu o Kaidžú č. 8 či Jujutsu Kaisen – Prokleté války, neboť na první pohled nemusí být stejně zajímavý. Lidi při výběru knih, komiksů či mang obvykle nejprve zaujme obálka – pokud je dostatečně přitažlivá, pročtou si anotaci a další informace k dílu. Na přebalu recenzované mangy nás přivítá antagonistická postava se žabím obličejem a tmavou pláštěnkou s kapucí. Žabí postava má sklíčeně poskládané ruce s hlavou podpíranou jednou z nich, vyjadřující gesto zamyšlení. V pozadí vévodí okno se záclonou ve výrazné červené barvě a za ním se rýsuje noční deštivá obloha. Kolem dolního okraje mangy se vine vegetace, jejíž zářivé barvy rámují scénu a přinášejí kontrast k ponuré atmosféře. Titulní strana může evokovat temné a záhadné pocity, což může být nevýhodné: na první pohled by si čtenář mohl myslet, že jde o fantasy příběh se žabím hrdinou či princem. Teď trochu karikujeme, ale není pravděpodobné, že by někdo na první pohled předpokládal, že se jedná o psychologický horor se silně hmatatelnou atmosférou, která by se dala krájet.

Muzeum 2 představuje silné pokračování a příběh posunuje do hloubky mentálních vrstev. I když se od původního svazku odlišuje zaměřením, nabízí zajímavý a poutavý čtenářský zážitek. Emoční intenzita, mistrné vykreslení psychické turbulence a sugestivní atmosféra činí z této mangy výjimečný thriller. Ačkoliv se některým čtenářům může změna směru děje jevit jako špatné rozhodnutí, lze Muzeum 2 jako celek odpovídajícím způsobem doporučit vyznavačům detektivní literatury s výrazným duševním podtextem.

Klady
  • psychologická hloubka
  • dobře zachycené emoce
  • odbočení od sériových vražd
  • vizuální stránka
Zápory
  • odlišné očekávání od obálky
  • snížené množství brutálních scén
Infobox
0.0

Doporučujeme

Zpracování

Napětí

Postavy

Příběh

Vtažení do děje

Dialogy

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.