Andrzej Sapkowski

„Netflix mě neposlouchá,“ řekl Andrzej Sapkowski

30. 11. 2023
Zdroj náhledu: Netflix

To, že nikdo z Netflixu neposlouchal návrhy autora Zaklínače Andrzeje Sapkowského, jste už určitě četli na spoustě jiných serverů. Já jsem chtěl takticky vyčkávat, jestli se někde neobjeví reakce Netflixu na toto prohlášení. Bohužel, ticho po pěšině, přesto cítím povinnost vám momentální vztah krále Zubrovky a společnosti, jež si velmi volně vykládá slovo „adaptace“, alespoň trošku osvětlit.

Nedávno jsme vás informovali o tom, že autor plánuje novou knihu ze zaklínačského univerza. Samozřejmě tím spustil lavinu dotazů, ale jak podal prstíček, tak samozřejmě nonšalantně mlčel, až do nedávné doby. Všude kam nyní přijede, se totiž lidé ptají jen na dvě věci – jeho knihu a seriál na Netflixu, který ke smůle nás všech opustil Henry Cavill. Nehledě tedy na polokvalitu třetí série.

Pro Andrzeje Sapkowského měly být finance od Netflixu určitým vykoupením. Ostatně kdo nezaznamenal tehdejší prodej práv kdysi nějakému neznámému studiu CD Projekt Red za pakatel. Ty knihy sice podle nich opsal (vtip, vím o tom), přesto se spory nakonec povedlo urovnat. Nyní to vypadá, že začínají narůstat s Netflixem.

Nejdříve se autor vyjádřil k tomu, co si o adaptacích myslí: „Každá adaptace, kterou jsem viděl, na mě působila zvláštně. To je asi to správné slovo. Já k popisování postav používám jen slova, tudíž to na mě tak působí. Vždycky žasnu nad tím, že si tyto postavy někdo představuje takto a někdo takto. Každopádně některé postavy mi jsou sympatické, jiné nikoliv, ale k tomu se více nebudu vyjadřovat.“ Vzpomeňme si jen na letošní obsazení Keiry Metz nebo Marguerity Laux-Antille.

Během pokračování rozhovoru: „Navrhl jsem jim pár nápadů, ale nikdy mě neposlouchali.“ Sám si pak autor ještě dorýpnul jako někdo z Netflixu: „Kdo že je to? Vždyť je to jen spisovatel, takže nikdo důležitý.“ Autor to ale řekl ve velmi rozverné náladě, jakoby ve vtipu. Je tak otázkou, zda mu skutečně došla celkově trpělivost. Nebylo by se ale čemu divit, z veškerého jeho díla zůstalo zachováno minimum a tvůrci v čele s Lauren Hissrich si z jeho díla dělají prakticky mišmaš. Nechme se tak překvapit, jak dopadne další animovaný film od Netflixu, a do té doby se pomalu těšme na novou knihu, již autor potvrdil na příští rok.

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.